Úvod > Aktuality > Na pratury v Modré se podíváte bezpečně a zblízka z nové vyhlídkové stezky
Příroda

Na pratury v Modré se podíváte bezpečně a zblízka z nové vyhlídkové stezky

  • Vydáno2. října 2018
Hezké podzimní dny lákají na výlet: třeba do Modré u Velehradu, do areálu Živá voda s unikátním podvodním tunelem. Koncem září tu slavnostně otevřeli čtyři sta metrů dlouhou dřevěnou stezku, která vás bezpečně provede nad výběhem praturů.
Tři pratuři z Modré už dávno nejsou něžná mláďata, ale až dva metry vysoká a tunu vážící zvířata budící respekt. Původně byli divocí, dnes už si ale na návštěvníky v areálu Živé vody zvykli. Pro obec tím ale práce nekončí:  postupně přibude ještě parkoviště a zázemí pro turisty, plánované je i vodní dětské hřiště a vědecké pracoviště.
 

Nová stezka nad výběhem praturů

Na východní Moravu se pratuři vrátili letos na jaře po mnoha staletích. Narodili se v rezervaci, která před časem vznikla v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou. Stádům divokých koní, zubrů a praturů se ve středních Čechách daří, jejich počet se rozrůstá, a tak se chov může rozšiřovat – třeba právě na východní Moravu.
Díky nové nadzemní stezce z modřínového dřeva si vzácná zvířata nyní můžete bezpečně prohlédnout z výšky. Nad výběhem se projdete ve výšce tří až čtyř metrů, součástí je i plošina s pěkným výhledem na areál i okolní krajinu. I ta stojí za vidění: v členitém povrchu se rozrůstají původní byliny a dřeviny, vznikají mokřady a další typické biotopy. Kromě dávno vyhynulých a opětovně vyšlechtěných zvířat tak můžete vidět, jak vypadalo okolí slovácké obce před dávnými časy, kdy zásahy člověka nebyly znát. Chybět nebudou ani její obyvatelé, už nyní tu sídlí divoké husy, v sousedním archeoskanzenu si prohlédnete osly, původní plemena ovcí nebo prasat.
 

Co vidět a zažít v Modré?

Areál v Modré s archeoskanzenem, expozicí sladkovodních ryb s podvodním tunelem a Centrem slováckých tradic patří k nejnavštěvovanějším místům východní Moravy, loni sem přijelo téměř čtvrt milionu lidí. S letním koupáním v přírodním koupacím biotopu je už sice letos konec a archeoskanzen zavírá na konci října, ale Živá voda má co nabídnout celý rok. Skutečným magnetem je osm metrů dlouhý prosklený tunel pod hladinou rybníka se spoustou sladkovodních ryb. Seznámíte se tu s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Ve dvoupatrové vyhlídkové věži na nové stezce můžete posedět a pozorovat zvířata, prostory budou sloužit také k pořádání rozmanitých programů, zejména pro děti.

Do Živé vody se můžete podívat celoročně, do konce října je otevřeno denně, od začátku listopadu denně kromě pondělí. Vstupné stojí 90/60 Kč, rodinné vás vyjde na 200 Kč. Pozor, platí sem zákaz vstupu se psy.
 

Víte, že?

  • Dvě jalovičky a býček z Milovic přijeli do Modré s tím, aby tu vytvořili nový chov a nové stádo. Nebude ale příliš velké, odchovaná telata by měla odcestovat do dalších koutů naší republiky.
  • Pratuři jsou otužilci: ve výběhu v Modré sice mají malý dřevěný domeček se šindelovou střechou, ale protože jsou zvyklí na život pod širým nebem, využívají ho jen zřídka.
  • Do rezervace v Milovicích se kdysi vyhynulý a po staletích znovu vyšlechtěný druh skotu dostal před třemi lety z Nizozemí.
  • Kromě praturů se v Milovicích úspěšně rozrůstá i chov divokých koní, ti našli nový domov v lokalitě Na Plachtě u Hradce Králové a v Ptačím parku Josefovské louky.
  • Kde ještě uvidíte vzácné pratury? Například v ZooparkuChomutově anebo na Šumavě, ve výběhu poblíž obce Křišťanov na hranici vojenského prostoru Boletice. Zvířata můžete pozorovat z vyhlídkové věže na okraji výběhu.
Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré

Pratuři osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích. Stezka praturů vede z areálu Živé vody po lávce i ve čtyřmetrové výšce. Kromě rozhledny zde najdete dvanáct tematických zastavení.

Přírodní biotop Modrá

Přírodní biotop Modrá

Přírodní koupaliště Modrá se nachází v areálu Živá voda v obci Modrá. Kromě toho, že se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní, je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Obora praturů Křišťanov

Obora praturů Křišťanov

Z dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness