Úvod > Aktuality > Na obnově Libušína se již intenzivně pracuje

Na obnově Libušína se již intenzivně pracuje

Vydáno 7. března 2017 Památky
Tři roky od požáru Národní kulturní památky Libušín skončila veřejná sbírka na její obnovu. Na transparentním účtu byla celkem shromážděna částka 9 956 128,82. K tomu Nadační fond ČR na DMS vybral částku 931 108,36. Celková částka činí 10,9 mil. Kč. . V areálu firmy Teslice CZ v Bystřičce aktuálně řemeslníci připravuji trámy na obnovu Libušína. Tesání se provádí tradičním ručním způsobem, pomocí seker. Použito je kvalitní dřevo ze zimní těžby. Po opracování trámů bude započato s roubením v hale.

PusstevnyJiž od počátku deklaruje Valašské muzeum v přírodě snahu, o co nejrozsáhlejší zachování původních prvků a postavení objektu Libušín na Pustevnách, jako vědecké rekonstrukce 115 let starého originálu.

Obnova Libušína bude stát více jak 80 milionů korun a hrazena bude z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR, darů Zlínského a Moravskoslezského kraje, veřejné sbírky a pojišťovnou Kooperativa. Dřevo na celou stavbu – téměř 1 000  m³ daroval podnik Lesy ČR. Poděkování za těžbu a odvoz dříví patří Vojenským lesům a statkům ČR.

Pustevny hořícíRozsáhlý požár restaurace Libušín na Pustevnách vypukl krátce po půlnoci, v pondělí 3. března 2014. Škody jim způsobené se odhadují přibližně na 80 miliónů korun. Statický posudek objektu Libušína potvrdil, co je patrné – pravá část objektu, jídelna, jejíž interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše, byla velmi zničená, ale na doporučení architekta a statika bude snaha o co největší zachování dílčích prvků.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, nyní (2017) začíná jeho rekonstrukce. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.