Úvod > Aktuality > Na obnovu Libušína bylo vybráno už 10 miliónu korun

Na obnovu Libušína bylo vybráno už 10 miliónu korun

Vydáno 8. ledna 2016 Památky
Dnešním dnem byla na účtu veřejné sbírky na Libušín překonána hranice 10 miliónů. Jejím zřizovatelem je správce objektů – Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Z prostředků, které se od dárců podaří vybrat, budou hrazeny především předpokládané dodatečné náklady související s opravou objektu Libušína a jeho znovuuvedení do provozu.

PusstevnyJiž od počátku deklaruje Valašské muzeum v přírodě snahu, o co nejrozsáhlejší zachování původních prvků a postavení objektu Libušín na Pustevnách, jako vědecké rekonstrukce 115 let starého originálu.

Ve vybraném obnosu je zahrnut finanční příspěvek ve výši 900 000 Kč za zaslané „DMS Pustevny“, jehož iniciátorem je Nadační fond Českého rozhlasu 2. Dále jsme dostali dar ve výši 575 000 Kč od Moravskoslezského kraje. Kromě toho získalo muzeum od zastupitelstva Zlínského kraje dar 5 miliónů korun.

Pustevny hořícíRozsáhlý požár restaurace Libušín na Pustevnách vypukl krátce po půlnoci, v pondělí 3. března 2014. Škody jim způsobené se odhadují přibližně na 80 miliónů korun. Statický posudek objektu Libušína potvrdil, co je patrné – pravá část objektu, jídelna, jejíž interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše, byla velmi zničená, ale na doporučení architekta a statika bude snaha o co největší zachování dílčích prvků.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.