Úvod > Aktuality > Na Letné se chystá oslava masopustu

Na Letné se chystá oslava masopustu

Vydáno 21. února 2017 Zážitky
Na pražské Letné proběhne již v sobotu 25. února čtvrtý ročník Letenského masopustu. V tento den budou zdarma přístupné některé expozice Národního zemědělského muzea i stálá expozice Muzea kávy. Chybět nebude ani veselý průvod masopustních maškar.
MasopustSraz masek bude 25. února 2017 od 10:00 hodin na Strossmayerově náměstí, pak se průvod přesune před galerii Scarabeus na Letenském Montmartru v ulici Jana Zajíce 7 (poblíž stadionu Sparta). Poté průvod projde Letnou až do budovy Národního zemědělského muzea Praha. Zde bude probíhat bohatý program až do 18:45 hodiny odpolední.

Volně přístupná bude v tento den i stálá expozice Muzea kávy Alchymista. Občerstvit se bude možné v přilehlé kavárně Alchymista. Hlavní zastávkou masopustního průvodu bude Národní zemědělské muzeum (Kostelní 44, Praha 7), kde na návštěvníky čeká divadlo pro děti, vystoupení chůdařů, renesanční tance, maskovaný kouzelník nebo úchvatná ohnivá show. O hudební část programu se postarají tradiční masopustní muzikanti – akordeonisté, bubeník a flašinetář.

Masopust PrahaLetenský masopust je však jen střípkem toho, co se v českých vesnicích a městech dělo během masopustních oslav v dřívějších dobách. Oslavy tehdy trvaly několik dní, nejčastěji začínaly tzv. tučným čtvrtkem, kdy vypuklo hodování. Obvykle se konala se zabijačka, pekly koblihy, koláče, buchty a smažené boží milosti.

O sobotách a nedělích bývaly nejen tancovačky a cechovní zábavy, ale často se konaly také svatby. Původně bývaly obchůzky masek v úterý před tzv. Popeleční středou. K typickým maškarám patřil medvěd, kůň, Slaměný, Bakchus, smrtka, bába s nůší, Turek, Žid, z ruky věštily cikánky a kolemjdoucím mazal tváře sazemi kominík. K parodickým masopustním postavám patřil ženich s nevěstou, většinou se jednalo o dvojici mužů, kdy nevěsta byla nepoměrně vyšší než ženich. Na konci úterního reje masek došlo k závěru - vyvrcholení masopustu, který se měnil podle regionů - pohřbívání Bakcha, basy, stínání koníka nebo kohouta… Následná Popeleční středa zahájila období 40 dní půstu a duchovní očisty, které trvaly až do Velikonoc. V této době se nekonaly hostiny, svatby, ani hudba a tancovačky.

Neseďte doma, nasaďte masku a přijďte 25. února na Letenský masopust 2017.
Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Metronom na Letné - kyvadlo nad Prahou

Metronom na Letné - kyvadlo nad Prahou

Na místě, kde v minulosti stával Stalinův památník, se dnes kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu – Stroje času sochaře Vratislava Nováka, které sem bylo umístěo roku 1991. Od metronomu si užijete krásné panorama na Prahu a její mosty.

Muzeum kávy - Galerie Scarabeus

Muzeum kávy - Galerie Scarabeus

Expozice pražského Muzea kávy je poklonou tradici kávové kultury od jejích počátků přes cestu staletími kolem světa. Muzeum kávy, cukrárna a kavárna Alchymista tvoří společně s Galerií Scarabeus unikátní celek. Milovníci kávy si v muzeu přijdou na své!

Vstup zdarma pro děti do Národního zemědělského muzea

Vstup zdarma pro děti do Národního zemědělského muzea

Při tvorbě expozic a výstav myslíme i na děti – a ty se u nás rozhodně nenudí! V expozicích najdou řadu interaktivních prvků a aktivit určených speciálně pro ně, od kvízů nebo herních simulátorů až po šlapací traktůrky. Základní vstupné do muzea činí 110 Kč, do 18 let vstup zdarma.

Clam-Gallasův palác v Praze

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět. Až do srpna 2018 prochází rekonstrukcí.

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.