Úvod > Aktuality > Moravská galerie v Brně zahájila jarní sezónu v Pražákově paláci

Moravská galerie v Brně zahájila jarní sezónu v Pražákově paláci

Vydáno 4. března 2016 Kultura
Moravská galerie v Brně srdečně zve všechny příznivce malířského umění. Jarní sezónu totiž v Pražákově paláci zahajuje retrospektivou Jána Mančušky: Čas Příběh Prostor v hlavním výstavním prostoru, v Atriu se seznámíte s Patricií Fexovou, výstavou nazvanou Rysy. Obě expozice budou k vidění do konce května 2016.
Jan Mancuska - Čas, Příběh, rostor.jpgHlavní výstavní prostor Pražákova paláce je věnován retrospektivě díla Jána Mančušky: Čas, Příběh, Prostor. Autor se zabýval obyčejnými věcmi každodenní potřeby, které pozoroval z různých pohledů a dokázal vytvořit nečekaně nadreálnou atmosféru, přenést ji na diváka a vtáhnout ho do děje. Expozice přináší pohled na svět umělce, který zásadně ovlivnil jak své vrstevníky, tak generaci nastupujících umělců.
 
Název výstavy Čas, Příběh, Prostor cituje tři slova doprovázející kresbu či diagram na jedné z jeho pracovních skic. Tato kresba - diagram základně uvádí do problematiky, kterou Mančuška (1972- 2011) ve svých pracích systematicky a cílevědomě rozvíjel déle než jedno desetiletí. Návštěvník rovněž uvidíte paralelní linii kreseb, studií a dobových materiálů, které vznikaly odlišnými způsoby a na různých místech, jež v té době nahradily klasické umělecké ateliéry. V expozici je kladen důraz na precizní re-instalaci přelomových děl, jež byly velkoryse zapůjčeny z významných mezinárodních i domácích sbírek. Mezi zapůjčiteli je například i světoznámé francouzské muzeum moderního a současného umění Centre Pompidou.

Patricie Fexová - RysyV Atriu ve 4. poschodí je nainstalována výstava Patricie Fexová: Rysy. Jedná se o soubor portrétních obrazů, které zkoumají rozhraní mezi zobrazivou a abstraktní malbou. Prezentaci její tvorby zařadila Moravská galerie do programu výstavního prostoru Atria proto, že byla opakovaně jmenována zde dříve vystavujícími autory, jako jedna z důležitých současných umělkyň. V sérii Rysy prozkoumává autorka (*1975) portrét na pomezí abstrakce. Zajímá ji okamžik, kdy skupina skvrn začne být tváří - nebo namalovaná tvář, která ještě nepřestala působit jako skupina skvrn. Malba, která referuje o malířskosti využíváním estetických kontrastů plných a vymytých skvrn, ostrých tahů a špinavého šumu.

Obě expozice v Pražákově paláci potrvají do 1. června. Moravská galerie v Brně nabízí do svých expozic volný vstup, a to po celý rok. Mimo bohatých uměleckých sbírek v Pražákově paláci můžete zhlédnout sbírky starého umění v Místodržitelském paláci a užitého umění v budově Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie.
Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác (1)

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác (1)

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

V budově Uměleckoprůmyslového muzea se nachází stálá expozice užitého umění od středověku po současnost, zastoupeny jsou sbírky skla, keramiky a porcelánu, textilu, nábytku, kovů a grafického designu. V současné době je expozice Užitého umění a designu v rekonstrukci.

Moravská galerie v Brně - druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně - druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr - jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.