Úvod > Aktuality > Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?
Životní styl

Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?

  • Vydáno27. března 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Rádi byste se podívali do mlýnů, které opravdu fungují a melou, a odhalili pár zajímavostí z provozů, kde se denně pracuje? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na exkurze do kraje pod Králickým Sněžníkem nebo do Frenštátu pod Radhoštěm. Představíme vám také mlýny, které sice již aktivně mouku nevyrábí, ale donedávna se v nich ještě mlelo a jak vypadalo mlynářské řemeslo vám ukáží v zajímavých expozicích.

Prohlídky bezlepkového mlýna ve Starém Městě

Ve Starém Městě, v kraji pod Králickým Sněžníkem, objevíte bezlepkový mlýn, kam láká společnost PRO-BIO zájemce o biopotraviny a ekologické zemědělství na prohlídky. Společnost produkuje přes 1200 výrobků v kvalitě bio doplněných o ekologické prací a čisticí prostředky. Vynikající kvalitu a spolehlivost u všech svých produktů zaručuje díky pečlivému výběru používaných bio surovin, pravidelným kontrolám a vlastní laboratoři. Nabízí se tu různé mouky, směsi, výrobky z pohanky i špaldy a také mnoho bezlepkových produktů.

Během hodinové prohlídky mlýna a areálu společnosti PRO-BIO se podíváte do bezlepkového mlýna, uvidíte, jak se mele mouka, kde a jak se výrobky balí a skladují, dozvíte se, co je biozemědělství a budete mít příležitost prohlédnout si a využít i novou bioprodejnu. Rádi vás tu uvidí i s dětmi, výklad je přizpůsoben věku a znalostem návštěvníků. Prohlídky se konají vždy ve čtvrtek (v 9 a 10 hodin) a v sobotu (v 8, 9 a 10 hodin) a je potřeba se telefonicky objednat předem na číslech 583 301 952 nebo 733 538 407.
 

Výlet do pohankového mlýna na Valašsku

mlýn frenštátKoho už nebaví historické větrné a vodní mlýny plné čertů, vodníků a pohádkových propriet, ten se může vypravit do pohankového mlýna na Kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm. Rodina Šmajstrlů na Valašsku zpracovává pohanku již od roku 1861 a vyrábí pohankové kroupy, pohanku lámanku, mouku, krupici a instantní kaše, pohankové těstoviny, křupky, klíčky i slupky a dokonce i pohankové polštáře a podložky.

Výrobky dobře znají nejenom lidé s bezlepkovou dietou a alergici, ale také ti, kteří rádi nakupují kvalitní české potraviny a podporují tak nejenom české zemědělce, ale i tradiční techniku zpracování pohanky. Exkurzi si musíte předem objednat telefonicky na číslech 731 822 093 nebo 605 418 575, na prohlídku je možné přijít v minimálním počtu 5 osob. O nedělích a ve všech svátečních dnech je tu ale zavřeno.
 

Mlýny ve Veverské Bítýšce, Železnici a Odrách

Z desítek mlýnů, které lákají k prohlídkám, není těžké vybrat ty nejpohádkovější. Dá ale trochu práci najít ty, kde se mlelo ještě docela nedávno a kde by se bez větších problémů mohlo mlít i dnes. Patří k nim třeba Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce, několikapatrová průmyslová budova z první poloviny 20. století, kde se provoz zastavil až na počátku třetího tisíciletí. Výjimečně zachovalé vnitřní vybavení a strojní zařízení z roku 1938 představovalo ve své době nejmodernější soudobou mlýnskou technologii. Otevřeno tu mají vždy v sobotu a neděli od 9 do 17 hodin (od července do srpna i v pátek), ve státní svátky je mlýn přístupný.

Po telefonické objednávce můžete nahlédnout do kompletně zařízeného válcového mlýna Oldřicha PrášilaŽeleznici, městečku v Českém ráji kousek od Jičína. Tady se naposled mlelo v osmdesátých letech 20. století, ale mlýnské zařízení je zachovalé a hlavně dosud funkční. Zjistíte, jak se z obilného zrna oddělí otruby a klíčky, nežádoucí příměsi a plevel, a také jak se vyrábí mouka hladká, polohrubá i hrubá, krupička či krupice.

mlýn wesselskyVodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů. Do mlýna, který dnes poskytuje hlavně ubytování se můžete vypravit denně od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 100 Kč a v ceně je výklad k historii mlýna i rodu mlynářů a prohlídka venkovního areálu mlýna, ve kterém se nachází mlýnský náhon s vodním kolem, stodola spojená transmisí s mlýnem, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další objekty. Samozřejmě nechybí ani prohlídka samotného mlýna s výkladem k jednotlivým zařízením mlýnské technologie.
Vodní mlýn v Bartošovicích

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici

Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici

V Železnici si můžete prohlédnout kompletně zařízený válcový mlýn se zachovalým vybavením, který je stále funkční. Je to vynikající ukázka řemeslného umění sekerníků, strojařů a mlynářů dřívějších let.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Probio – biopotraviny ze Starého Města

Probio – biopotraviny ze Starého Města

V nabídce PROBIO naleznete základní biopotraviny – od obilovin, mouk, luštěnin, těstovin, mlýnských produktů či olejů až po pochutiny, jako jsou sušenky, rychlé směsi, čokolády, vína či káva. V sortimentu máme přes 400 bezlepkových produktů.

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Pohankový mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm

Pohankový mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm

V mlýně v místní části Kopaná ve Frenštátě pod Radhoštěm loupou pohanku již od roku 1861 mechanickým způsobem. Po telefonické domluvě můžete využít exkurzi s možností ochutnávky pohankových výrobků.

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Chtěli byste vidět starobylou mlýnici v provozu? Přijeďte do Býkovic a v muzeu Porčův mlýn se dozvíte vše o tom, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola.

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – příroda a řemesla Orlických hor

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – příroda a řemesla Orlických hor

Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky z první poloviny 19. století. Moderní a interaktivní expozice přibližuje přírodu a zaniklá i živá řemesla Orlických hor.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Olomoucký kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky