Úvod > Aktuality > Milujete stavebnici LEGO? Užijte si osm expozic a jednu výstavu!
Zážitky

Milujete stavebnici LEGO? Užijte si osm expozic a jednu výstavu!

  • Vydáno17. května 2017
Zmapovat místa, kde si děti pohrají se stavebnicí LEGO, není pro portál Kudy z nudy žádná věda. Navíc tahle muzea či výstavy spojuje řada věcí: ve všech uvidíte krásné modely, všude mají alespoň mrňavý dětský koutek, kde si děti mohou hrát, nezbytnou součástí jsou obchody se stavebnicemi (a někde i s jednotlivými dílky). A samozřejmě všude bývá hodně nabito, zejména za špatného počasí a o víkendech.
Také ceny vstupného vesměs patří k vyšším, což rodiče často komentují se značným rozčarováním. Jednou za čas si ale takovou zábavu může dopřát každý – tedy pokud už vaše ratolesti přestaly polykat kostičky, od čehož se odvíjí doporučený věk ve většině muzeí 3+. Ale Legu nejsou zasvěcená jen muzea: právě nyní až do konce června probíhá na výstavišti v Praze-Letňanech pátý ročník největší interaktivní výstavy modelů z Lego kostek. Kromě řady památek z kostiček tu objevíte stovky dalších modelů, rozdělených podle různých témat. Čekají tu také technické modely na dálkové ovládání, nejdelší vláčkodráha anebo rozhledna se 17 tisíci figurek.
 

Muzeum Lega v Praze

Největší muzeum Lega v Česku sídlí v centru Prahy a na 340 metrech čtverečních nabízí přehlídky úžasných modelů v řadě tematických expozic. K vidění jsou i prastaré stavebnice, s nimiž si hráli tatínkové a maminky dnešních dětí, na hraní slouží interaktivní modely vláčků a dětská herna. Největší lákadla? Bezesporu pražské památky, například dva metry široký model Národního muzea z více než 100 000 kostiček, Karlův most, po němž se prochází přes tisíc figurek, anebo mozaika Pražského hradu, monumentální obraz z Lego kostek, na který padlo 25 000 dílků. Exotiku zastupuje Taj Mahal, největší tovární set, který kdy Lego vyrobilo, postavený z 5 922 kostiček. Otevřeno je celoročně a denně.
 

Muzea Lega v Kutné Hoře a Špindlerově Mlýně

Do stejné rodiny jako pražské muzeum patří další pobočky v Kutné Hoře, Liberci a Špindlerově Mlýně. Kutnohorské Muzeum Lega patří k těm menším (150 metrů čtverečních). Děti tu milují všechno, dospělé přitahuje model známé kostnice, složený z více než 50 000 kostiček, o něco menší chrám sv. Barbory anebo Socha svobody, jeden z největších modelů, vyrobený pouze pro americký trh. K vidění je i ohromný model Hvězdy smrti, vesmírné bojové stanice ze Star Wars.

Muzeum v Kutné Hoře je otevřeno celoročně a denně, jinak je na tom Muzeum Lega v obchodní pasáži ve Špindlerově Mlýně u lékárny – tady je otevřeno od čtvrtka do neděle. Přehlídku zhruba tisícovky modelů doplňuje hrací koutek a obchod, k vidění je například Tower Bridge složený ze 4 284 dílků, vesmírná loď Millenium Falcon z 5 195 kostiček, největší kousek z řady Star Wars, či metr vysoká Eiffelova věž.
 

Muzeum Lega v Táboře

Když se soukromá sbírka jedné sběratelky Lega rozrostla natolik, že se zkrátka jinam než do muzejních sálů nevešla, v Táboře vzniklo Muzeum Lega. Sídlí v historickém centru města a je pěkné i dostatečně velké, navíc vstupné si můžete snížit využitím rodinné trojvstupenky, která kromě Muzea Lega platí pro Muzeum čokolády a marcipánu a pro Housův mlýn. O letních prázdninách je otevřeno denně, po zbytek roku jen o víkendech.
 

Muzeum lega v lázních Jeseník

Do Priessnitzových léčebných lázníJeseníku se jezdí kromě dospělých léčit i děti, pro které je celoročně a denně otevřené Muzeum Lega v budově kavárny Sofie velkým lákadlem, navíc můžete využít dětskou hernu s bludištěm, skluzavkami, bazény s balónky, odpočinkovou zónou a dětským kinem. I dospělí se sem zajdou podívat model lázeňského sanatoria Priessnitz, který je přístupný zdarma, do muzea Lega platí pro občany Jeseníku a klienty lázní 40% sleva.
 

Co ještě byste měli vědět o Legu?

  • Historie proslulé stavebnice se začala odvíjet roku 1932, kdy chudý dánský tesař Ole Kirk Christiansen začal vyrábět dřevěné hračky. Název vznikl z dánského výrazu „Leg godt“, což znamená „Hraj si dobře“. Záhy se připojil jeho syn Godtfred, který od sedmnácti let začal vymýšlet různé modely a vylepšení.
  • V roce 1947 získali Christiansenovi vzorek kostek vyráběných britskou společností Kiddicraft. V dánské továrně v Billundu zahájili výrobu podobných plastových kostiček a o dva roky později je vylepšili o plastové výstupky, díky nimž lépe držely pohromadě. V té době LEGO nabízelo 200 různých dřevěných a plastových hraček.
  • Výroba dřevěných hraček skončila roku 1960, kdy jejich sklad zničil požár. O čtyři roky později se pro výrobu Lego kostek začal používat nový materiál ABS s vysokou barevnou stálostí a tvrdostí.
  • V roce 2000 Britská asociace hraček jmenovala Lego Hračkou století.
  • V srpnu 2012 dánská rodinná společnost LEGO Group oslavila 80. výročí svého vzniku. Kromě dvou továren v Dánsku se stavebnice vyrábí v Maďarsku, Mexiku a od roku 2000 i v Česku, v závodě v Kladně. Roční produkce kostiček dosahuje přibližně dvaceti miliard, což představuje 600 Lego dílků za sekundu.
Museum of Bricks v Kutné Hoře

Museum of Bricks v Kutné Hoře

Na ploše více než 150 m² uvidíte více než 1000 originálních modelů, mezi nimiž nechybí velkolepý model sedlecké Kostnice!

Museum of Bricks – první soukromé muzeum stavebnice Lego v Praze

Museum of Bricks – první soukromé muzeum stavebnice Lego v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20 000 lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky