Úvod > Aktuality > Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají
Památky

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají

  • Vydáno23. března 2017
Spolu s astronomickým jarem ožívají pro návštěvníky expozice a památky Regionálního muzea v Mikulově. Plán pro letošek je přitom jasný – překonat loňskou rekordní sezónu. Hned na otevírací víkend 25. a 26. března si proto muzeum připravilo pro své první hosty celou řadu novinek. Hlavním turistickým tahákem bude kromě mikulovského zámku a synagogy opět unikátní Archeopark v Pavlově, který do svých itinerářů mohou vůbec poprvé zařadit i jarní výletníci.
PavlovS novou sezónou se na své návštěvníky těší archeopark Pavlov, který moderním způsobem přibližuje život a kulturu lovců mamutů. Pro první hosty si připravil doprovodnou výstavu o unikátní architektuře muzea, která si vypůjčuje některé prvky z paleolitického umění. Kromě toho bude v prostoru nad recepcí čekat na turisty knihovna s řadou odborných i populárně naučných titulů o pravěku. Kosti mamutů a jiných pravěkých zvířat si navíc budete moci prohlédnout z nové lávky přímo v expozici in-situ. Letošní sezóna se ponese i v duchu významných výročí, ať už je to například 140 let od narození velkého popularizátora archeologie, speleologie, antropologie a objevitele Věstonické venuše Karla Absolona, nebo 80 let od vydání současné podoby románu Lovci mamutů.
                
Archeopark PavlovNa přelomu dubna a května si budete moci poprvé projít i novou Archeostezku. Ta vás provede krásnou krajinou na úbočích Pavlovských vrchů a na pár kilometrech představí místa archeologických nálezů světového významu. Přímo v terénu tak uvidíte, kde se nacházela sídliště paleolitických lidí a kde byla objevena Věstonická venuše nebo tajemný trojhrob. Přísun zajímavostí na jednotlivých zastávkách vám poskytnou nápaditě zpracované informační panely.

S životem a proměnami krajiny pod pavlovskými vrchy od paleolitu přes dobu bronzovou až do dnešních dnů vás také seznámí expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích.
 

Nová sezóna v Mikulově

MikulovVýstavou Krajina jako dílo zahájí letošní rok o nadcházejícím víkendu na zámku v Mikulově. Ústředním tématem výstavy je interaktivní vztah člověka a krajiny, která své obyvatele živí, v níž ale současně přebývá tušený genius sil přesahujících horizont materiálního bytí. A speciální program je připraven i pro děti. V sobotu ve dvě hodiny odpoledne bude na zámku uvedena pohádku O mašinkách. Vstup bude pro děti a rodiče zdarma. Kromě toho se můžete těšit na tradiční expozice představující životní styl lidí od gotiky po empír, šlechtickou rodinu Dietrichsteinů, krajinu okolo Pálavy za dob Římanů a Germánů nebo vinařství v průběhu staletí.
                         
I v letošní sezóně navíc prostoupí mikulovský zámek duch umění a designu. Zámecké prostory budou poslední květnový víkend hostit výjimečnou galerijní prezentaci současného tuzemského a zahraničního art designu pod hlavičkou festivalu Křehký Mikulov. A na své si přijdou milovníci umění i v létě a na podzim. V polovině července odstartuje čtyřtýdenní Mikulovské výtvarné sympozium Dílna, které zakončí výstava děl z již 24. ročníku tohoto setkání. Ta zde budou ke zhlédnutí až do konce září. Na plánu jsou také výstavy Škrdlovického skla nebo expozice o 70 letech Pálavského vinobraní.
 
MikulovZajímavou zastávkou v Mikulově je jistě i Horní synagoga z šestnáctého století. V Mikulově, jenž byl po více než čtyři staletí významným centrem moravských Židů, bylo kdysi dokonce dvanáct synagog a modliteben. Dochovala se tato jediná.

Všechny expozice Regionálního muzea v Mikulově budou moci turisté navštívit také v rámci Májového víkendu s muzejní nocí mezi 19. a 21. květnem. Památník bratří Mrštíků v Divákách čeká rekonstrukce a pro veřejnost tak letos neotevře. Sezóna Regionálního muzea v Mikulově tradičně trvá až do posledního listopadového víkendu.
Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Horní Synagoga v Mikulově

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda