Úvod > Aktuality > Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

Vydáno 18. ledna 2016 Gurmánská turistika
V Mikulčicích se budete moci na vlastní kůži přesvědčit, co všechno dobrého se dá vyrobit z kysaného zelí. Gurmáni Mikulčice v sobotu 23. ledna pořádají v kulturním domu v Mikulčicích již 15. ročník koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Čekají na vás speciality ze zelí, krajové pečivo a různé druhy ovocných pálenek.
Obec Mikulčice se nachází v samém centru slováckého regionu Podluží. Leží 7 kilometrů jižně od Hodonína a obepíná ji krásné prostředí vinic, sadů a lužních lesů.

V sobotu 23. ledna se od 14.00 hodin můžete těšit na tradiční košt a kulinářské speciality regionálního zaměření, jako jsou pravá slovácká zelňačka, škvarky, škvarkové pagáčky a pomazánka, zelné placky a zelňáky, zelné ondráše a tvarůžkové koláče. Nejlepší vzorek kysaného zelí obdrží věcnou cenu. Kysané zelí do soutěže můžou zájemci zasílat pořadatelům v 0,7 litrových sklenicích ještě v den koštu do 10:00 hod., kdy začíná jeho hodnocení.

Zapíjet se bude ovocem v tekutém stavu, přičemž kromě klasiky, jako jsou třešně, meruňky anebo švestky, tady v chutnou pálenku přeměnili i různé netradiční exotické druhy, jako je třeba durancie či mirabelka.

Už 9.ledna 2016 proběhlo odborné hodnocení kvality ovocných destilátů, likérů a macerátu. Úkolem126 zúčastněných degustátorů bylo přechutnat  a zodpovědně obodovat celkem1568 vzorků od 756 dodavatelů, ze 3 kontinentů, 8 států a 131 obcí, z kterých vzešel vítěz jednotlivých kategorií a celkový šampión koštu, jimž se stala letos hruškovice majitelky z Mikulčic. Kromě nespočet odrůd modrého ovoce a meruňek, jsou letos velmi zajímavé destiláty z hroznů odrůd Tramín a Mopr, zajímavou se zdá hruškovice odrůdy Hortenzie. Opět se vyskytují destilované jablka původních odrůd jako Jadernička moravská a Panenské. Množstevně letos navýšili zajímavé třešně a ryngle. Mezi specialitami z netradičního ovoce vystupuje do popředí Muďoulovice, Ananasovice, Kdoulovice, Jahodovice, ale i pálenka z Nashi, Oskeruší, Kdoulí a další. Mezi sladkými nápoji dámy ochutnají likéry z borůvek, malin, šípků, arónie, máty a sposty dalších domácích skvostů.
Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava. Kromě území CHKO Pálava zahrnuje také území lužních lesů přes Soutok u Lanžhota k Mikulčicím a také Lednicko-valtický areál s jeho unikátní krajinou a architektonickými památkami, které již jednou v roce 1996 ocenilo UNESCO zápisem mezi světové památky.

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy.

Další aktuality

18.10.
2016
Za nejlepšími guláši se vydejte na Pálavský gulášfest

Za nejlepšími guláši se vydejte na Pálavský gulášfest

Jižní Morava | Gurmánská turistika
7.10.
2016
Letošní ročník Salonu vín je rekordním po všech stránkách

Letošní ročník Salonu vín je rekordním po všech stránkách

Jižní Morava | Gurmánská turistika
4.10.
2016
Oslavte v říjnu stylově Mezinárodní den kávy

Oslavte v říjnu stylově Mezinárodní den kávy

Jižní Morava | Gurmánská turistika