Úvod > Aktuality > Masarykova věž samostatnosti se po 80 letech dočká dostavby

Masarykova věž samostatnosti se po 80 letech dočká dostavby

Vydáno 21. února 2018 Příroda
Masarykova věž samostatnosti na hřebeni nad městečkem Hořice vytváří zdaleka viditelnou dominantu. Představuje velkorysý památník obětem světových válek i zdařilou rozhlednu. Základní kámen byl položen 10. července 1926, avšak ve 30. letech stavbu utnul začátek druhé světové války, za socializmu z dostavby také sešlo. V dnešní době, kdy si připomínáme sté výročí vzniku republiky, dokončení původního záměru již nic nebrání a tak pětadvacet metrů vysoká rozhledna architekta Františka Blažka povyroste o dalších 15 metrů. Začátek dostavby je pláínován na podzim 2018, dokončení stavby by mělo být v roce 2020.

Věž, památník i maják

Věž samostatnostiNápad postavit na hřebeni nad městem rozhlednu vznikl už před rokem 1914, ale po první světové válce, kdy v řadě měst a obcí vyrůstaly pomníky válečným obětem, dostal projekt navíc ideový náboj. A tak místo běžného pomníku byla ve dvacátých letech započata stavba velkorysé rozhledny, která měla být podle původních plánů mnohem vyšší než dnes a dokonce měla fungovat i jako letecký maják na lince Praha – Varšava.

Realizovaný návrh věže pochází ze začátku 20. let 20. století a je dílem architekta Františka Blažka, učitele hořické sochařsko – kamenické školy. Dne 10. července 1925 dokonce na stavbu přijel osobně T. G. Masaryk, aby poklepal na základní kámen. Projekt architekta Františka Blažka počítal s výškou rozhledny cca 40 m, do roku 1938 však byla vystavěna do výšky 25 m a od té doby se již na stavbě věže nepokračovalo. V průběhu německé okupace byly vlastenecké reliéfy zakryty plachtou, při průjezdu německé kolony Hořicemi na sklonku války byla již věž poškozena Němci vystřeleným dělostřeleckým granátem. Opravy se rozhledna dočkala až po válce, v době socialismu její význam poklesl, v roce 1962 byly reliéfy opět zakryty.
 

Dostavba v rámci stého výročí vzniku republiky

Věž samostatnostiCelkové obnovy se Masarykova věž samostatnosti dočkala až po roce 1998. Na sklonku 90. let bylo k rozhledně po celkové rekonstrukci umístěno také velké sousoší Legie za hranicemi od sochaře Františka Duchače – Vyskočila a rozhledna se stala významným pietním místem, památníkem obětí první a druhé světové války i protikomunistického odboje. Uvnitř věže je malé muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Po točitém schodišti uvnitř věže lze vystoupat na ochoz, ze kterého je velmi pěkný pohled na město i celé Polabí s Orlickými horami, Český ráj i nedaleký kopec Zvičina. Při pohledu na sever je za příznivého počasí výhled na celé panorama Krkonoš.

Město Hořice započne s dostavbou věže letos, tedy v roce 2018 k příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa, k čemuž využije původní plány autora. Stavba je rozložena do tří let. Nyní se připravuje projektová dokumentace, která by měla být hotová v červnu. V září či říjnu by měla být dokončena soutěž o dílo a bezprostředně potom by se mohlo začít stavět. Dokončení je plánováno na jaře roku 2020.
Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Dominanta východočeského města Hořice stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Z vyhlídkového ochozu je možné za dobré viditelnosti spatřit celé panorama Krkonoš.

Další aktuality

25.5.
2018
Čtyři místa, kde si užijete safari

Čtyři místa, kde si užijete safari

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
17.5.
2018
Krkonošskému národnímu parku je dnes 55 let

Krkonošskému národnímu parku je dnes 55 let

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
18.4.
2018
Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda