Úvod > Aktuality > Magie zimní Prahy: plesy, karneval a opera

Magie zimní Prahy: plesy, karneval a opera

Vydáno 14. ledna 2016 Zážitky
Praha má svoje kouzlo v každém ročním období, ale kupodivu nejmagičtěji působí v zimě, kdy se ulicemi převaluje mlha, nebo se snášejí sněhové vločky, a měkké světlo lamp osvětluje chodníky, po nichž pod příkrovem večera spěchají dámy a pánové na ples. Zimní plesová sezóna je v plném proudu a Češi si ji hodlají naplno užít. Její vrchol pak nemůže proběhnout nikde jinde než v Opeře.

Plesová romantika

PlesPrvní plesové vlaštovky vylétly již koncem roku. Největší zápřah ale zažívají střevíce všech plesů milovných lidí od ledna do března. Příležitost obléci návrhářské klenoty, obleky a fraky, ale také vyhrát něco zajímavého v tombole. Zatančit si můžete například  21. ledna na Rakouský ples v reprezentačních prostorách paláce Žofín na Slovanském ostrově, 13. února na reprezentačním leteckém plesu v Lucerně nebo 20. února na Moravském plese v Národním domě na Smíchově.


Obliba plesů v Česku nemá prakticky obdoby. Některé z nich se pořádají již tradičně i několik desetiletí a rozhodně nejsou pouze zábavou vyšších vrstev. Tradiční jsou i místa, na nichž se plesy každoročně pořádají. První na pomyslném žebříčku bude vždy Žofín, kde tančili například slavní skladatelé Antonín Dvořák či Bedřich Smetana. Také ostatní sály si už dávno získaly svou proslulost. Těžko by někdo spočítal, kolik plesů se již konalo v pražském sále Lucerna.
 

Velkolepý ples v Opeře

Jednou z českých společenských událostí roku je Ples v Opeře. Ten letošní se uskuteční 6. února 2016 v nerokokovém interiéru budovy Státní opery Praha, která bude hostit na dlouhou dobu poslední tradiční Ples v Opeře. Budova Státní opery bude od roku 2016 procházet náročnou rekonstrukcí.

Nejluxusnější český galavečer tentokrát připomene Velkou Británii. Monarchie, jako symbol aristokratické společnosti se prolne cateringem Zátiší catering group, pojetím scény na téměř 1000 metrech čtverečních a samozřejmě hlavně uměleckým programem. Za ústřední motiv pořadatelé letos zvolili ženu — královnu.

Pro úvodní operní vystoupení se podařilo získat přední českou operní sólistku Pavlu Vykopalovou, která přednese árii Henryho Purcela. V baletních vystoupeních se těšíme na první sólistku baletu Národního divadla Andreu Kramešovou. Pouze pro Ples v Opeře si speciální vystoupení inspirované Jamesem Bondem připravuje violoncellistka Terezie Kovalová a zpěvačka Tonya Graves. Nad všemi královnami bude po celý večer pevnou rukou vládnout moderátor Marek Eben.
 
První ples v pražské Opeře se konal již tři roky po válce, tedy v roce 1948. V jeho přípravném výboru byl tehdy i v budoucnu světoznámý dirigent Rafael Kubelík. Další příležitost zatančit si v Opeře nastala až v letech 1993–95 a poté od roku 2009, kdy si tato událost našla svoje místo na plesovém nebi. Svědčí o tom i fakt, že kvůli němu do Prahy v posledních letech zavítali např. Ivana Trumpová, Alain Delon, sir Peter Ustinov, Ian Gillian ze skupiny Deep Purple či představitelka Angeliky Michèle Mercierová. Také české celebrity si pochopitelně nenechají ujít příležitost zavířit Operou.
 
Ples v OpeřePles v Opeře je navíc poctou tradiční české kuchyni. Na cateringu se podílí hned několik špičkových českých, mezinárodně oceněných kuchařů, kteří připravili speciální plesové menu o pěti chodech. Pokrmy mají připomenout, jak se v Čechách kdysi hodovalo na hradech a zámcích. Pokud budete chtít zůstat celý večer na české notě, můžete vynechat špičková francouzská vína a šampaňské a pít pivo, které bylo vyrobeno právě pro tuto jedinečnou událost.
 

Crystal Ball u Clam-Gallasů

Crystal ballZdá se vám, že Ples v Opeře dává vše příliš na odiv a rádi byste zůstali skryti? Pak by vás mohl 6. února 2016 nadchnout Crystal Ball v Clam-Gallasově paláci. Jedná se o oživení tradičních maškarních barokních plesů. Bílé paruky, honosné masky a tým umělců vám připraví nezapomenutelný večer v sále, v němž svého času vystupoval božský Mozart nebo jedinečný Beethoven.
 
Ples je vyvrcholením Pražského karnevalu, který každoročně přináší nejrůznější povyražení od pochodu masek magickou Prahou přes kratochvilné hudební a taneční produkce až po gastronomické přehlídky.
 

Za romantikou operních árií

OperaLepší doplnění karnevalu než některá z oper Wolfganga Amadea Mozarta nebo Giuseppe Verdiho zkrátka není. V sále pražského Stavovského divadla navíc budou slavit Mozartovy narozeniny. Těšit se můžete na tradiční koncert v den výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta v podání  sólistky Simony Houda-Šaturové a Orchestru Národního divadla, pod taktovkou dirigenta Rolfa Becka, přesně v den 260. narozenin hudebního génia.
 
V letošním repertoáru naleznete další skvosty světové hudby. Potěšit se můžete operou operní premiérou je Pucciniho Madama Butterfly v hudebním nastudování Martina Leginuse a v režii Jiřího Heřmana – premiéry se uskuteční 4. a 9. února 2016 ve Státní opeře. Ještě předtím nabídne Stavovské divadlo tradiční koncert Mozartovy narozeniny
Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Slovanský ostrov - Žofín

Slovanský ostrov - Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Clam-Gallasův palác v Praze

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.