Úvod > Aktuality > Loňský rok znamenal pro Zoo Ostrava řadu novinek i chovatelských úspěchů

Loňský rok znamenal pro Zoo Ostrava řadu novinek i chovatelských úspěchů

Vydáno 9. ledna 2019 Příroda
Zoo Ostrava má za sebou velmi úspěšný rok. Historicky druhá nejvyšší návštěvnost, navýšení příspěvku na ochranu přírody, nový název organizace, nejvyšší počet druhů v historii, dokončení rozsáhlého projektu elektrifikace celého areálu, zahájení chovu včel a mnoho dalšího…

Amazonská rybaOstravskou zoo navštívilo v roce 2018 celkem 537 412 lidí. To je historicky druhá nejvyšší návštěvnost. Od té rekordní v roce 2014 se však příliš nelišila. Chybělo do ní pouhých 3 106 návštěvníků! Již čtvrtým rokem tak byla překročena půlmilionová hranice a potvrzuje se, že zoo patří k nejvýznamnějším turistickým cílům nejen Moravskoslezského kraje, ale celé České republiky, což dokládá i skladba návštěvníků – kromě místních tvoří podstatnou část i obyvatelé dalších krajů. Přízeň nám stále zachovávají i zahraniční návštěvníci, a to nejvíce z Polska a v menší míře i ze Slovenska.


Stavební ruch v zoo

V roce 2018 se v Zoo Ostrava podařilo dokončit několik  stavebních projektů Během celého roku pokračovaly práce spojené s projektem elektrifikace celého areálu zoo. Velká investiční akce financovaná městem Ostravou zaměřená na modernizaci technické infrastruktury byla dokončena na podzim. V rámci ní byla v areálu zoo provedena náhrada starých již dosluhujících rozvodů elektrické energie a jejich posílení. Stavební a hlavně výkopové práce se dotkly celého areálu zoologické zahrady a botanického parku. Během nich bylo vykopáno téměř 12 km výkopů, překopů apod. Svým rozsahem se mezi zoologickými zahradami jedná o zcela ojedinělý projekt. Bez této velmi důležité infrastrukturální akce „pod zemí“, by však nebylo možné budovat další nové expozice a mnohá další zařízení nezbytná pro chod zoo. Na jaře bylo uvedeno do provozu nové dětské hřiště u expozice s domácími zvířaty, které vzniklo pro zpestření prohlídky i pro trénink fyzičky a zručnosti hlavně pro děti.
 
Pro zvířata tu také postavili nové nebo zrekonstruovali stávající prostory. Téměř před dokončením je stavba pro mangusty trpasličí (Helogale parvula) a dikobrazy jihoafrické (Hystrix africaeaustralis). Expozice je situovaná pod výběhem afrických zvířat u zastávky safari expresu a návštěvníkům se otevře na jaře 2019. Dokončena byla přestavba původního půdního prostoru s výry velkými na chovatelsko-expoziční voliéru pro alexandry čínské (Psittacula derbiana).
 

Zvířata v Zoo Ostrava

AntilopaZ pohledu chovatelství byl rok 2018 naprosto mimořádný. Nejenže jsme dosáhli rekordního počtu chovaných druhů zvířat (438 druhů), ale dovezli jsme několik zajímavých či ohrožených druhů. Ze savců jsou to například kriticky ohrožený lemur šedohlavý (Eulemur cinereiceps) a velký australský vačnatec chovaný prozatím v zázemí klokan horský (Macropus robustus robustus), z ptáků například kriticky ohrožený sojkovec modrotemenný (Garrulax courtoisi), či papoušek, který má k ohrožení blízko, alexandr čínský (Psittacula derbiana). Po pěti letech jsme obnovili chov největších ptáků světa – pštrosů dvouprstých (Struthio camelus). Dovezli jsme také tři druhy velmi ohrožených ryb rodu Xiphophorusplatu Gordonovu, platu Meyerovu a platu Couchovu – a obnovili jsme chov zvláštních ryb lezců (Periophthalmus novaeguineaensis). Zvláštní postavení mezi chovanými zvířaty zaujímají již zmíněné včely medonosné (Apis mellifera). Na druhou stranu jsme o řadu zvířat také přišli. V samotném závěru roku uhynul, resp. musel být z důvodu prudce se zhoršeného zdravotního stavu utracen chovný samec hrocha obojživelného (Hippopotamus amphibius).
 
V loňském roce se v zoo narodilo celkem 1238 mláďat, mezi nimiž byla řada velmi zajímavých odchovů! Především narození dvou mláďat damana pralesního (Dendrohyrax dorsalis). Dle prověřovaných informací se jedná o první odchov tohoto druhu na světě (v rámci institucí EAZA a WAZA). Ke konci roku 2018 bylo na celém světě chováno pouze deset damanů pralesních, z toho šest v Zoo Ostrava. Daman je velký asi jako králík, ale je příbuzný slonům nebo sirénám.
Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Edukativní koutek v Zoo Ostrava - poznejte hlasy zvířat

Edukativní koutek v Zoo Ostrava - poznejte hlasy zvířat

Nový interaktivně-edukativní koutek prezentující hlasy dvaceti vybraných zástupců naší fauny. Koutek je doplněn o informační cedulky k jednotlivým druhům, které se vyskytují v přírodě Česka.

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Rododendrony v Zoo Ostrava

Rododendrony v Zoo Ostrava

V areálu ostravské zoo roste téměř 6000 exemplářů rododendronů a azalek, což je nejvíce u nás i na Slovensku. Najdete zde asi 250 druhů a kultivarů.

Safari v Zoo Ostrava

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovi nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Další aktuality

20.7.
2019
V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete botanické zajímavosti

V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete botanické zajímavosti

Severní Morava a Slezsko | Příroda
16.7.
2019
Projeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari

Projeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari

Severní Morava a Slezsko | Příroda
7.7.
2019
Navštivte novou expozice Tsavo v Zoo Ostrava

Navštivte novou expozice Tsavo v Zoo Ostrava

Severní Morava a Slezsko | Příroda