Úvod > Aktuality > Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Vydáno 21. srpna 2017 Kultura
Letos slaví Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ již 48. výročí svého trvání. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Liptálské slavnosti již znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků.
Na letošní Liptálské slavnosti přijedou ve dnech 23. až 27. sprna  2017 opět stovky tanečníků, zpěváků a lidových hudebníků z domova i mnoha zemí.

U zrodu festivalu byl Folklorní spolek Lipta, založený před 87 lety, který je dosud jedním z hlavních pořadatelů festivalu. Za dobu své existence význam festivalu přesáhl  daleko za hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Liptálské slavnosti již znají soubory nejméně ze 100 zemí světa, které tu předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro tisíce diváků.

Na letošní slavnosti je připraven také bohatý doprovodný program: muzicírování před zámkem, ukázky tradičních řemesel (řezbáři, kováři, tkalci a další), řemeslnický jarmark. Velký prostor dostanou výstavy, které budou umístěny v Liptálském zámku.

Soubory v rámci festivalu vystoupí také v okolních obcích (Vsetín, Všemina, Seninka, Hvozdná). Nejvýznamnější doprovodnou akcí festivalu je udělení ceny Zlatá Europea obci Liptál, kterou obec získala jako jediná v České republice za podporu umění a kultury.
Rozhledna na kopci Vartovna

Rozhledna na kopci Vartovna

Rozhledna stojí na kopci Vartovna u obce Seninka na Vsetínsku. 37 m vysoká rozhledna na pomezí obcí Seninka, Jasenná a Liptál. Stavba se zvláštní kovovou konstrukcí ve tvaru spirály nabízí výhled na Vizovické vrchy, Beskydy i Velkou Fatru.