Úvod > Aktuality > Letní Letná je tady!

Letní Letná je tady!

Vydáno 17. srpna 2016 Kultura
Pestrobarevná šapitó zaplní od poloviny srpna pražský park Letenské sady, kde bude od 18. srpna probíhat Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla. Od Letní Letné ale neočekávejte kouzelníky či tančící slony. Nový cirkus je druh dramatického umění, jehož základem je mísení jednotlivých žánrů. Najdete zde akrobatické kousky, vizuálně zpracované příběhy, tanec či zpěv.

Organizátoři mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná hrdě tvrdí, že ačkoli se festivalu podařilo každý rok přitáhnout desítky tisíc diváků, přesto si uchovává příjemně letní a starosvětskou cirkusovou atmosféru, kterou nenarušuje komerční vlezlost a masovost. K tomu přispěje i secesní dřevěné šapitó dovezené z Belgie - Magic Mirror neboli Spiegeltent. Právě v něm bude letošní ročník zahájen, a to živelným kabaretem s živou hudbou a jedinečnou atmosférou v podání australského souboru Limbo.

Od 18. srpna do čtvrtka 4. září si to v Praze na Letné můžete ověřit na vlastní kůži!
 

Zábava i místo pro setkávání

Každé léto vystupují na festivalových pódiích v Letenských sadech, ve festivalovém areálu mezi Kramářovou vilou a Hanavským pavilonem, domácí i zahraniční cirkusové a divadelní soubory, některé z nich tu pravidelně uvádějí premiéry nových projektů. Výjimečný bude i letošní ročník!

Ozdobou letošní Letní Letné bude jedna z výrazných osobnostínového cirkusu, americký divadelník, režisér a akrobat Daniel Gulko. S českou scénou i s festivalem Letní Letná jej pojí dlouholeté vazby a není tedy divu, že právě zde uvede 26. srpna v předpremiéře své zbrusu nové sólové představení o hledání vlastní identity a věčném tanci životem Bottom.

Vedle tohoto projektu, připraveného ve spolupráci s renomovanou režisérkou a herečkou Adèll Nodé-Langlois, najdete jeho výraznou stopu také v dalším zajímavému představení, které Letní Letná ve stejný den uvede: Chaos srdce režíroval se svými žáky z 3. ročníku Ateliéru fyzického divadla Divadelní fakulty JAMU.

Letenské sady se ovšem proslavily monumentálním památníkem ruského diktátora Stalina, tzv. fronta na maso. Šlo o největší sochu ruského vládce v Evropě, která ale byla v roce 1962 vyhozena do vzduchu po odhalení Stalinových zločinů. Dnes na místě stojí metronom z dílny Vratislava Karla Nováka. Prázdný prostor pod pomníkem pořád čeká na další využití, výjimečně se zde pořádají komentované prohlídky.  Dominantou západní částí sadů je Hanavský pavilon, který byl postaven u příležitosti zemské jubilejní výstavy.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Cirk La Putyka - nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka - nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru "nový cirkus". Snaží se překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na tento žánr.

Letní Letná 2017 – mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Letní Letná 2017 – mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Troufalý, hravý, sexy a... vousatý! – to je kanadský Cirque Alfonse, první oznámená hvězda Letní Letné 2017. Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla má za sebou rekordní ročník a v nastaveném tempu pokračuje v práci na tom nadcházejícím, který se uskuteční od 17. srpna do 3. září 2017.

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Restaurant Hanavský pavilon s letní terasou láká do luxusního výjimečného interiéru půvabné stavby v pseudobarokním stylu, kde nabízí nejen vše z gastronomického umění, ale i jedinečný nezapomenutelný pohled na pověstné pražské mosty a věže z ptačí perspektivy, v celé jejich historické kráse.