Úvod > Aktuality > Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje
Zážitky

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

  • Vydáno27. dubna 2022
V sobotu 30. dubna v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již čtyřiapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Letecké muzeum Kbely bude veřejnosti otevřeno v sobotu 30. dubna v 10:00 hodin. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž téměř 100 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. V hangár typu Wagner naleznete rozsáhlou expozici z období 2. světové války, včetně letounů a dalších exponátů. V uvolněném hangáru typu Pícha, ve kterém byla až dosud umístěna letadla z let 1939-1945, našly své místo proudové letouny první generace. V hangáru č. 40 je umístěna expozice, která se dotýká se především továren a firem Aero, Letov a Avia.

kbely muzeumNávštěvnickou premiéru si letos v expozicích odehrají četná letadla i vrtulníky mapující především období od konce 40. let do 80. let 20. století. Jedním z nejatraktivnějších by měl být bezesporu letoun Aero L-29 Delfín, půjde o první představení tohoto konkrétního stroje před návštěvníky. Další novinkou je střední víceúčelový vrtulník Mil Mi-8P „Hip“. Poprvé bude k vidění také renovovaný fotogrammetrický dvoumotorový vrtulový letoun Avia Av-14FG (Iljušin Il-14FG), který byl vyroben v Československu v polovině 50. let. Prohlédnete si i jasně modrožlutý vrtulník WSK SM-2, polský stroj z konce 50. let. Přepravu pasažérů zajišťoval rovněž letoun Aero Ae-45, což bylo aerotaxi vyráběné v poválečném Československu od konce 40. Let. Letoun našel svůj nový domov v expozici letadel Aero na Staré Aerovce. Do sbírek Leteckého muzea Kbely bude již brzy nově předán také další unikátní exponát, a to letoun nikoli domácí či sovětské produkce, ale západní. Jedná se o dopravní letadlo Canadair CL-601, která bylo vyrobeno v Kanadě na počátku 80. let. Zájemci jej uvidí v průběhu letošní sezóny.
 

Otevírají se i hangáry Staré Aerovky

Výstavní prostory v historických hangárech č. V a VI v areálu Stará Aerovka na letňanském letišti šestým rokem otevírají své brány pro veřejnost. Hangár č. V byl postaven v rámci budování nových prostor pro firmu AERO v letech 1940–1941. Po rekonstrukci je v něm umístěna expozice bombardovacích a bitevních letounů a stíhacích bombardérů z období od 2. světové války až do 80. let minulého století.

Hangár č. VI je historicky prvním hangárem firmy Aero k sestavování a zalétávání letadel. Původně byl vybudován již v roce 1920 na jihovýchodním okraji kbelského letiště. V březnu 1921 vyhořel a bezprostředně po jeho ztrátě byl na stejném místě vybudován nový dřevěný hangár totožné konstrukce jako předchozí. V průběhu výstavby nového areálu pro firmu Aero na jihovýchodním obvodě letiště v Letňanech byl demontován a přemístěn do nových prostor.


Otevřeno bude denně, kromě pondělí

Na otevíracím dni v Leteckém muzeu Kbely 30. dubna 2022 se představí také členové Klubů vojenské historie, kteří budou v dobových stejnokrojích přítomni v areálu a budou dotvářet atmosféru místa, kudy bez nadsázky šly dějiny československého letectví.

Letecké muzeum Kbely bude mít otevřeno od 30. dubna denně, kromě pondělí. Otevírací doba je od 10:00 do 18:00 (hangáry se uzavírají v 17:30). Spojení k muzeu je především ze stanice metra C – Letňany autobusem (zastávka "Letecké muzeum"). K dispozici je také parkoviště, cca 200 metrů od hlavního vchodu, to má nicméně omezenou kapacitu.

Letecké muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letiště Letňany – unikátní prostor pro volný čas

Letiště Letňany – unikátní prostor pro volný čas

Letiště Letňany je unikátním místem, kde se nejen létá a kde žije chráněný sysel obecný, ale také místem, kde můžete mnoha různými způsoby prožít volný čas.

Aeroklub Praha Letňany – vyhlídkové lety z Letňan

Aeroklub Praha Letňany – vyhlídkové lety z Letňan

Aeroklub Praha Letňany vám nabízí možnost proletět se v letadle dle vašeho výběru z letiště přímo u konečné metra Letňany. Prožijete jedinečně krásný zážitek. Letadlová flotila, ochotní a zkušení piloti aeroklubu jsou vám plně k dispozici.

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura