Úvod > Aktuality > Ledovou stěnu ve Víru ovládne v sobotu Mistrovství v ledovém lezení na rychlost

Ledovou stěnu ve Víru ovládne v sobotu Mistrovství v ledovém lezení na rychlost

Vydáno 12. února 2016 Zimní sporty
V sobotu 13. února 2016 se na Ledové stěně ve Víru na Českomoravské vrchovině bude i přes nepřízeň počasí závodit o Vírský cepín. Závod je Mistrovstvím České republiky v ledovém lezení na rychlost a zúčastnit se může každý, tak neváhejte a přijeďte si do údolí řeky Svratky poměřit rychlost, techniku a vytrvalost se zkušenými lezci nebo svými kamarády.
Vírský cepínVírský cepín je závod v ledovém lezení na rychlost. I přes to, že v posledních dnech dosahovaly teploty vzduchu ve Víru až 10 °C a úbytek ledu byl navíc umocněn deštěm, padlo rozhodnutí Vírský cepín uspořádat.

Úkolem soutěžících je překonat stanovenou cestu v co nejkratším čase. Registrace závodníků se uskuteční na místě v den konání závodu.

Ledová stěna ve Víru představuje nejvyšší ledopád v České republice a vůbec nejvyšší uměle vytvořený ledový útvar v Evropě. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 - 25 metrů. Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení.

Vírská stěnaZájemci z řad veřejnosti o běžné lezení ledopádu se musí nejprve zaregistrovat přes webový formulář, přímo na stránkách ledové stěny. Cena za pokoření ledopádů je 150 korun. Pokud zrovna nemáte všechno potřebné vybavení, můžete si domluvit zapůjčení cepínů, maček, přilby a úvazů ve zdejší půjčovně.

Ledová stěna byla na nynějším místě ve Víru poprvé otevřena v roce 2009. Zatím nejdelší sezonu měla v roce 2010. Trvala tři měsíce, za něž se na stěně vystřídalo přes dva tisíce lezců. Za ledovým lezením se můžete u nás mimo Víru vypravit také do Liberce, Krkonoš či Jeseníků.
Ledová stěna Vír

Ledová stěna Vír

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznaný jako cvičný terén ČHS, sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky.

Ledová stěna v Jeseníkách

Ledová stěna v Jeseníkách

Oběma rukama pevně uchopte speciální lezecké cepíny a zakopněte nabroušené hroty maček do ledové struktury. A pokuste se, za pomoci těchto takzvaných zbraní do ledu zdolat zamrzlý vodopád. Nebo naši ledovou stěnu v Karlově pod Pradědem.

Ledová aréna v Liberci - největší ledová stěna ve střední Evropě

Ledová aréna v Liberci - největší ledová stěna ve střední Evropě

Horolezecký oddíl HMS Liberec připravil nový projekt zaměřený na ledové lezení - ledovou arénu v Liberci. Přímo v centru Liberce, v bývalém žulovém lomu, vznikla 30metrová ledová horolezecká stěna, svými rozměry největší ve střední Evropě.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.