Úvod > Aktuality > Barevné ledopády zdobí přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko

Barevné ledopády zdobí přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko

Vydáno 10. ledna 2017 Příroda
Ledopády poblíž Pulčína, místní části Francovy Lhoty na Valašsku, jsou proslulé svou barevností. Díky letošním mrazivým teplotám se můžete pokochat ledovou krásou již nyní. Zbarvení ledopádů do okrově-oranžovo-hnědých tónů způsobuje mikroskopická řása žijící v ledu. Ledopády leží mimo stabilně označené trasy, avšak obec Francova Lhota k nim vyznačila speciální trasu. Cesta k ledopádům bude přístupná tradičně do 15. března 2017.
LedopádyPulčínské skály patří k největším skalním městům moravské části Karpat. Tvoří je skalní stěny, kamenné moře, sutě a pseudokrasové jevy. V zimním období se v kaňonu Ancona (jehož název zde kdysi dávno vytesali do skály trampové) tvoří několikametrové ledové rampouchy jedinečné svým zbarvením. Pozornost ale poutá také o kousek výš položený široký ledopád, který vypadá jako hora rozpuštěného karamelu.

Ledopády leží v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, kde se mimo vyznačené cesty nesmí chodit. Ovšem právě pro přístup k ledopádům existuje výjimka a značená cesta je již otevřena a k dispozici turistům bude až do 15. března. K ledopádům vedou žluté cedulky se šipkami připevněné na stromech, které začínají u pulčínského infocentra.

A proč jsou ledopády tak neobvykle zbarvené? Zbarvení pulčínských ledopádů způsobuje mikroskopická řasa žijící v ledu a sněhu. Sněžné řasy byly pozorovány poprvé v roce 1947 ve Vysokých Tatrách. V ČR se vyskytují v Krkonoších a na Šumavě. Tam vytvářejí na sněhu krvavě i cihlově červená, zelená nebo žlutá místa. Zbarvení ale může být způsobené také chemicky - uvolňováním či rozpouštěním sloučenin z podloží.
Barevné ledopády Pulčínských skal

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Čertovy skály

Čertovy skály

150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Další aktuality

8.11.
2017
Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Východní Morava | Příroda
28.9.
2017
Užijte si podzim a vyrazte do ZOO Zlín!

Užijte si podzim a vyrazte do ZOO Zlín!

Východní Morava | Příroda