Úvod > Aktuality > Ledopády zdobí přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, přístupné budou až do poloviny března

Ledopády zdobí přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, přístupné budou až do poloviny března

Vydáno 9. ledna 2016 Příroda
Ledopády poblíž Pulčína, místní části Francovy Lhoty na Valašsku, jsou proslulé svou barevností. Díky nočním mrazivým teplotám se již několik ledopádů vytvořilo. Cesta k nim bude přístupná tradičně do 15. března.
LedopádyPulčínské skály patří k největším skalním městům moravské části Karpat. Tvoří je skalní stěny, kamenné moře, sutě a pseudokrasové jevy. V zimním období se v kaňonu Ancona (jehož název zde kdysi dávno vytesali do skály trampové) tvoří několikametrové ledové rampouchy jedinečné svým zbarvením. Pozornost ale poutá také o kousek výš položený široký ledopád, který vypadá jako hora rozpuštěného karamelu.

Ledopády leží v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, kde se mimo vyznačené cesty nesmí chodit. Ovšem právě pro přístup k ledopádům existuje výjimka a značená cesta je již otevřena. K dispozici bude až do 15. března. K ledopádům vedou žluté cedulky se šipkami připevněné na stromech, které začínají u pulčínského infocentra.

A proč jsou ledopády tak neobvykle zbarvené? Zbarvení pulčínských ledopádů způsobuje mikroskopická řasa žijící v ledu a sněhu. Sněžné řasy byly pozorovány poprvé v roce 1947 ve Vysokých Tatrách. V ČR se vyskytují v Krkonoších a na Šumavě. Tam vytvářejí na sněhu krvavě i cihlově červená, zelená nebo žlutá místa. Zbarvení ale může být způsobené také chemicky - uvolňováním či rozpouštěním sloučenin z podloží.
Rozhledna na kopci Vartovna

Rozhledna na kopci Vartovna

Rozhledna stojí na kopci Vartovna u obce Seninka na Vsetínsku. Od 17. listopadu 2009 je zpřístupněna veřejnosti. 37 m vysoká rozhledna na pomezí obcí Seninka, Jasenná a Liptál. Stavba se zvláštní kovovou konstrukcí ve tvaru spirály nabízí výhled na Vizovické vrchy, Beskydy i Velkou Fatru.

Čertovy skály

Čertovy skály

150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Ubytování v soukromí na Pulčíně

Ubytování v soukromí na Pulčíně

Ubytování v podkroví rodinné dřevěnice pro méně náročné poutníky, avšak s pohodlím a službami které vás určitě zaujmou, leží u Pulčínské stezky na Vsetínsku.

Barevné ledopády Pulčínských skal

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Další aktuality

9.11.
2016
Zlínská zoo překonala návštěvní rekord roku 2015

Zlínská zoo překonala návštěvní rekord roku 2015

Východní Morava | Příroda
7.11.
2016
Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Východní Morava | Příroda