Úvod > Aktuality > Květná zahrada v Kroměříži nabízí po celý měsíc výstavu kamélií

Květná zahrada v Kroměříži nabízí po celý měsíc výstavu kamélií

Vydáno 2. března 2016 Památky
V rekonstruovaném Palmovém skleníku Květné zahrady v Kroměříži jsou až do 28. března vystaveny půvabné kvetoucí kamélie. Prostory skleníku vyplnili vzrostlé keře a stromy těchto původně cizokrajných rostlin. Výstava bude přístupná denně od 9.00 do 16.00 hodin, vstupné na výstavu je součástí vstupného do Květné zahrady. Stejně jako v minulých letech si i letos budete moci zakoupit mladé rostliny kamélií a jsou pro vás připraveny také komentované prohlídky výstavy.
Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách.

Letos se můžete těšit na variace, které jsou inspirované čajovými obřady a japonskou kulturou, nebude chybět možnost čaj ochutnat.
 
Návštěvníci výstavy zhlédnou v rekonstruovaném skleníku desítky vzácných, více než 100letých rostlin kamélií, které v tomto období bohatě nakvétají. Během výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií (s podrobným návodem k pěstování) a drobné suvenýry. Výstava bude otevřena do 28. března denně, vždy od 10 do 16 hodin. Vstup na výstavu kamélií je součástí vstupného do Květné zahrady.
Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.