Úvod > Aktuality > Květná zahrada v Kroměříži nabídne po celý měsíc výstavu kamélií

Květná zahrada v Kroměříži nabídne po celý měsíc výstavu kamélií

Vydáno 19. února 2018 Památky
Velký skleník v Květné zahradě v Kroměříži budou od pátku 23. února 2018 krášlit půvabné kvetoucí kamélie. Prostory skleníku vyplní vzrostlé keře a stromy těchto původně cizokrajných rostlin. Vernisáž výstavy „Kamélie dell´arte“ se koná ve čtvrtek 22. února 2018 v 15.30 hodin. Tento již sedmý ročník výstavy bude svou stylizací výjimečný, protože celá expozice i doprovodný program je zasazen do prostředí Commedie dell´arte. Výstava potrvá až do 25. března 2018.
Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách.

Po celou dobu konání výstavy budete moci obdivovat vzácné kvetoucí keře a stromy kamélií v nápaditém a stylovém aranžmá na téma klasického tance a karnevalových radovánek minulosti.

Různorodé mladé kamélie včetně návodu na pěstování budou k zakoupení také přímo na výstavě. V obchůdku se suvenýry pro vás bude nově připraven sortiment dárkových předmětů s motivem kamélií. Další zajímavé informace o kaméliích se dozvíte během speciálních komentovaných prohlídek.
 
Výstava kamélií, která bude probíhat od 23. února do 25. března 2018 má po celou dobu trvání bohatý doprovodný program. Nebudou chybět ani komentované prohlídky, na nichž se návštěvníci dozvědí mnoho informací z kulturní historie kamélií, odkud kamélie pocházejí, jak a kdy se dostaly do Evropy, zda voní a co vše potřebují k tomu, aby nás svým půvabem mohly potěšit i u nás doma. První z nich se bude konat již v neděli 25. února.

Vernisáž výstavy se bude v Květné zahradě konat ve čtvrtek 22. února od 15:30 hodin. Vstup do zahrady je během vernisáže zdarma. V ostatní dny bude výstava přístupná denně od 9 do 15:30 hodin.  Vstupné se platí jako při vstupu do zahrady, tedy 80 korun dospělí, 60 Kč senioři, děti a studenti, rodinné vstupné vyjde na 220 korun.
 

Výstava kamélií v duchu Commedie dell´arte

Kamélie bíláV letošním roce je výstava kamélií dána do souvislosti s divadelním prostředím – představením Commedie dell´arte. Tato spojitost odkazuje k hercům předního evropského divadla Comédie-Française, kteří ve své době udávali směr módy – nosili na kabátě bílý kaméliový květ.

Palmový skleník je instalován jako série obrazů z Commedie dell´arte, takže se návštěvník ocitá uprostřed dějství a dokonce se stává jeho součástí. Velký skleník je letos komponován jako protiváha komorní atmosféry Palmového skleníku. Charakterizuje jej hlavní osa procházející celou jeho délkou a expozice má podobu pravidelné zahrady. Je jedním velkým divadelním jevištěm. Právě do něj bude z velké části soustředěn doprovodný kulturní program výstavy tematicky se vztahující k commedii dell´arte. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní i hudební představení, již zmíněné komentované prohlídky a na své si přijdou i děti, pro které jsou přichystány tvořivé dílny.
 

Stálezelené kamélie - ozdoba šlechtických sídel

Kamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiný majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození.

Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.
Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Další aktuality