Úvod > Aktuality > Království romantických snílků: dvanáct tajemných skalních hradů

Království romantických snílků: dvanáct tajemných skalních hradů

Vydáno 11. října 2017 Památky
Mlhavé podzimní dny a záplavy barevného listí přímo svádí k toulkám přírodou – a málokterá místa vyniknou tak jako skalní hrady plné chodeb, temných síní, galerií a světniček, vyvrtaných ve skalách i nastavovaných zvenčí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat nejkrásnější skalní hrady!
A protože na konci října většina z nich zavře brány a uloží se k zimnímu spánku, přidáme pár míst, kam se můžete vypravit kdykoliv – třeba na celoročně otevřený hrad Valečov anebo Drábské světničky a další volně přístupné skalní hrádky.
 

Nejkrásnější a největší

Znáte středověký strážní hrad, mnohokrát obléhaný, dobývaný, vypálený a zpustošený, který ale přesto dodnes nese punc romantického sídla plného tajných průchodů, sálů a chodeb? Řeč je o skalním hradu Sloup. To, co zdálky vypadá jako skála s několika stavbami na povrchu, je ve skutečnosti skalní blok skrz naskrz provrtaný chodbičkami a uzoučkými schodišti jako mraveniště. V nitru skály se dokonce skrývá kostel, ambit, refektář a světničky poustevníků, u jižní stěny se daří popínavým růžím a vinné révě. Romantika tu zkrátka čeká na každém kroku.

Zatímco Sloup je mohutná skála usazená na dně údolí, na skalním hradu Vranov si budete připadat jako při letu na hřbetě obrovského draka. Cestičky se proplétají mezi kamennými špicemi a trny, přelézají skály a po křivolakých schůdcích šplhají na vyhlídky. Ty jsou skutečně impozantní, Malou Skálu se stužkou Jizery pod sebou budete mít jako na dlani. O dnešní podobu hradu se postaral romantik a textilní podnikatel František Zachariáš Römisch, který Vranov prošpikoval spoustou pomníčků, soch a pamětních desek, oslavujících různé spisovatele, básníky a panovníky. Právě proto se hradu říká také Pantheon. Mimochodem, nejvýraznější stavba na skalním hřbetě sice vypadá jako kaple, ale jde o letohrádek s kavárnou a galerií – byla by škoda se v něm nezastavit.
 

Hrady jako doupata čarodějnic

Od Pantheonu je to jen kousek do údolí lemovaného hradbou lesů a skal, nad nimiž se tyčí věž skalního hradu Frýdštejn. Spíš než majestátní hrad připomíná sídlo čarodějnic, zvlášť od doby, kdy tu režisér Zdeněk Troška s kameramanem Jaroslavem Brabcem skutečně natočili filmovou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad je totiž docela dobře dostupný, od silnice leží jen pár desítek metrů, a tak žije běžným návštěvnickým režimem. Velkou věž na nejvyšším skalisku, světničky a sklepy vyvrtané v měkkém pískovci a spojené schůdky a lávkami s hradními terasami si proto také můžete prohlédnout jen do konce října. Podobně otevřeno má i další skalní sídlo, hrad Rotštejn. Skrývá se v Klokočských skalách východně od Turnova a také jeho stavitelé zčásti využili skály, zčásti k nim pak přistavovali další objekty.
 

Valečov a skalní bytečky

Na jižním konci Českého ráje poblíž Mnichova Hradiště stojí další skalní skvost, hrad Valečov. Také tady se část hradu hloubila do skal a část přistavovala, takže výsledek připomíná spletitou jeskyni. Hlavní výhodou ale je, že tu mají otevřeno celý rok, byť v zimních měsících jen o víkendech. Při návštěvě nelitujte námahy a podnikněte malé pátrání kolem hradu. V okolních skalách narazíte na spousty komůrek, světniček a malých skalních bytů; zvlášť děti se tu vyřádí víc než na samotném hradě. Věřili byste, že se tu „normálně“ bydlelo ještě na konci 19. století?
 

Mimosezonní skalní tipy

Od Valečova se po červené turistické značce dostanete do bludiště Příhrazských skal kolem vrchu Mužský. Cestou narazíte na zbytky skalního hrádku Klamorna, o kousek dál leží pitoreskní Drábské světničky. Zdá se vám, že jde o obyčejné skály s lávkami a schodišti? Omyl, na několika pískovcových věžích tu kdysi skutečně stával skalní hrad; zbylo z něj pár v pískovci vytesaných místností a chodbiček, dřevěné nástavby dávno ohlodal zub času. Ostatně jméno prý nepochází od drábů, ale od slova drápat ve smyslu sekání a tesání do skalních bloků. O kousek dál objevíte ještě bizarní Studený průchod, místo jako ze strašidelných pohádek.

Spousty tajemných skalních hrádků, často bezejmenných a v rozvalinách, se dochovaly také v Českém Švýcarsku a Lužických horách. Ostatně od éry jejich největší slávy v průběhu 15. století, kdy se často stávaly sídly loupeživých rytířů, lapků a zběhů, už uplynula pěkná řádka let. K nejznámějším patří Šaunštejn a Falkenštejn u Jetřichovic, Loupežnický hrádek u Rumburka, hrad Kamenice s rozhlednou u České Kamenice anebo hrad Ostrý nazývaný rovněž Šarfenštejn u Benešova nad Ploučnicí.
 
Čapská palice a skalní hrad Čap - nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice a skalní hrad Čap - nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Geopark Ralsko - území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Geopark Ralsko - území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Havraní skály u Nového Boru

Havraní skály u Nového Boru

Havraní skály leží asi 1 km severně od obce Radvanec a asi dva kilometry východně od Nového Boru. Jsou tvořeny skupinou sedmi pískovcových skalních věží na pískovcovém hřbetu, jejichž vrcholky jsou vysoké až 20 metrů.

Hrad a zámek Libá u Františkových Lázní

Hrad a zámek Libá u Františkových Lázní

Hrad a zámek Libá je situován na severozápadním okraji obce Libá v okresu Cheb, ve vzdálenosti 1,5 km od státních hranic s Německem. Přestože práce na rekonstrukci hradu a zámku v Libé stále pokračují, část interiéru je již zpřístupněna díky expozici s názvem Běh času.

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Hradčanská vyhlídka u Mimoně

Hradčanská vyhlídka u Mimoně

Vyhlídka se nachází na okraji pískovcových skalnatých útvarů nazývaných Hradčanské stěny. Někdy bývá nazývána Havraní skála.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí fakt, že se stal první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa (v roce 1955).

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Kokořínské pokličky - Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Kokořínské pokličky - Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Krvomlýn - skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku

Krvomlýn - skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku

Mlýn byl postaven na místě bývalého skalního hrádku v Harasově. Jeho pozůstatkem je mlýnice, která byla přestavěna na knížecí hájovnu Černínov. Když byl stavěn nový mlýn blíže Harasova, musel být přejmenován na Nový mlýn. Nyní je ve skalním mlýně rekreační obydlí.

Naučná stezka Jetřichovické stěny - procházka Českým Švýcarskem

Naučná stezka Jetřichovické stěny - procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových okruhů.

Skalní hrad a poustevna Sloup

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.

Skalní hrad Jestřebí

Skalní hrad Jestřebí

Malebná zřícenina kdysi mohutného hradu Jestřebí stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Máchova jezera. Hrad nechal vybudovat Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Ze skály se otevírá nádherný výhled do kraje.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní hrad v Oldřichově v Hájích

Skalní hrad v Oldřichově v Hájích

Mohutné skalisko, na kterém byl ve 14. století založen skalní hrádek sloužící k hlídání obchodní stezky přes hory. Zanikl pravděpodobně v 16. století. V okolí se často vyskytovali loupežníci a dodnes jsou mnohá místa opředena roztodivnými pověstmi. Ze skalního hradu je krásná vyhlídka do okolí.

Skalní hrádek Svojkov

Skalní hrádek Svojkov

Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Skalní hrad Svojkov naleznete na okraji stejnojmenné obce, asi 2 km jižně od Sloupu v Čechách.

Skalní vyhlídka Králův stolec u Doks

Skalní vyhlídka Králův stolec u Doks

S císařem Karlem IV. je spojen skalní útvar zvaný Králův stolec. Zde prý císař po lovu v hlubokých bezdězských hvozdech odpočíval a zálibně hledíval na své vodní dílo.

Sloupský vyhlídkový okruh

Sloupský vyhlídkový okruh

Čtyři kilometry dlouhý pěší okruh vás povede po nejkrásnějších sloupských skalních vyhlídkách.

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Umělá zřícenina Ballymotte

Umělá zřícenina Ballymotte

Nad městečkem Nalžovské Hory byla kolem roku 1840 postavena věrná kopie irského rodového sídla hraběte Taaffe - hradu Ballymotte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem.

Valečovské světničky - skalní byty u hradu Valečov

Valečovské světničky - skalní byty u hradu Valečov

Při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal, které se nacházejí v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady a hradiště Hrada v Příhrazských skalách

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady a hradiště Hrada v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Skalní hrad Stohánek byl vybudován na strmém pískovcovém suku u obce Svébořice, nedaleko od Hamru na Jezeře.

Hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Šaunštejn skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Husova kazatelna - největší český viklan

Husova kazatelna - největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Hrad Vranov - Pantheon

Hrad Vranov - Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Hrad Kámen - romantický hrad na skále z amfibolitu

Hrad Kámen - romantický hrad na skále z amfibolitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Skalní obydlí ve Zderazi

Skalní obydlí ve Zderazi

Poznejte život v pískovcové skále. Unikátní pískovcové obydlí a sklepy v malebné vesničce Zderaz sloužilo nemajetným občanům k bydlení ještě v 19. století. K vidění jsou dva skalní byty, v jednom je umístěna expozice fotografií mapující všechny dochované sklepy v obci.

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny.

Cinibulkova stezka - to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka - to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny.