Úvod > Aktuality > Království romantických snílků: tipy na výlety do tajemných skalních hradů
Památky

Království romantických snílků: tipy na výlety do tajemných skalních hradů

Slunečné dny přímo svádějí k toulkám přírodou. Vděčným výletním cílem jsou tajuplné hrady, kterých je po celém Česku opravdu mnoho. Málokterá místa ale vyniknou tak, jako skalní hrady plné chodeb, temných síní, galerií a světniček, vyvrtaných ve skalách i nastavovaných zvenčí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat ty nejkrásnější z nich!

Nejkrásnější a největší

Hrad SloupZnáte středověký strážní hrad, mnohokrát obléhaný, dobývaný, vypálený a zpustošený, který ale přesto dodnes nese punc romantického sídla plného tajných průchodů, sálů a chodeb? Řeč je o skalním hradu Sloup. To, co zdálky vypadá jako skála s několika stavbami na povrchu, je ve skutečnosti skalní blok skrz naskrz provrtaný chodbičkami a uzoučkými schodišti jako mraveniště. V nitru skály se dokonce skrývá kostel, ambit, refektář a světničky poustevníků, u jižní stěny se daří popínavým růžím a vinné révě. Romantika tu zkrátka čeká na každém kroku.

Vranov PantheonZatímco Sloup je mohutná skála usazená na dně údolí, na skalním hradu Vranov si budete připadat jako při letu na hřbetě obrovského draka. Cestičky se proplétají mezi kamennými špicemi a trny, přelézají skály a po křivolakých schůdcích šplhají na vyhlídky. Ty jsou skutečně impozantní, Malou Skálu se stužkou Jizery pod sebou budete mít jako na dlani. O dnešní podobu hradu se postaral romantik a textilní podnikatel František Zachariáš Römisch, který Vranov prošpikoval spoustou pomníčků, soch a pamětních desek, oslavujících různé spisovatele, básníky a panovníky. Právě proto se hradu říká také Pantheon. Mimochodem, nejvýraznější stavba na skalním hřbetě sice vypadá jako kaple, ale jde o letohrádek s kavárnou a galerií – byla by škoda se v něm nezastavit.

skalní had KozlovBývalý skalní hrad Kozlov – Chlum se nachází na vrcholu kopce Kozlov (381 m) na Hruboskalsku, poblíž obec Kacanovy. Jedná se o klasický skalní hrad zasazený a přizpůsobený terénu skalních stěn. Z hrádku se dodnes dochovaly pouze vytesané světničky ve skále a zbytky obranných příkopů. kála byla využita jako spodní patro hradu a naleznete zde vytesané světnice, sklepy a studnu nad kterými byly vystavěny dřevěné budovy hradu. Rozsah dřevěných staveb je možný vysledovat pouze dle otvorů pro trámy, které jsou vytesány ve skále a lze dnes jen těžko určit jejich výšku či účel. Na východě naleznete bránu tesanou do skály a několik skalních komůrek se studnou. Hrad je volně přístupný, dovede vás sem žlutá značka z obce Všeň anebo z opačného směru od Kacanov.

 

Hrad jako doupě čarodějnic

Od Pantheonu je to jen kousek do údolí lemovaného hradbou lesů a skal, nad nimiž se tyčí věž skalního hradu Frýdštejn. Spíš než majestátní hrad připomíná sídlo čarodějnic, zvlášť od doby, kdy tu režisér Zdeněk Troška s kameramanem Jaroslavem Brabcem skutečně natočili filmovou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad je docela dobře dostupný, od silnice leží jen pár desítek metrů, a tak žije běžným návštěvnickým režimem. Prohlédnou si tu můžete velkou věž na nejvyšším skalisku, světničky a sklepy vyvrtané v měkkém pískovci a spojené schůdky a lávkami s hradními terasami.
 

Valečov a skalní byty

Na jižním konci Českého ráje poblíž Mnichova Hradiště stojí další skalní skvost, hrad Valečov. Také tady se část hradu hloubila do skal a část přistavovala, takže výsledek připomíná spletitou jeskyni. Otevřeno tu mají po celý rok.

Při návštěvě nelitujte námahy a podnikněte malé pátrání kolem hradu. V okolních skalách narazíte na spousty komůrek, světniček a malých skalních bytů; zvlášť děti se tu vyřádí víc než na samotném hradě. Věřili byste, že se tu „normálně“ bydlelo ještě na konci 19. století?
 

Skalní tipy, které vždy potěší

Spousty tajemných skalních hrádků, často bezejmenných a v rozvalinách, se dochovaly v Českém Švýcarsku a Lužických horách. Ostatně od éry jejich největší slávy v průběhu 15. století, kdy se často stávaly sídly loupeživých rytířů, lapků a zběhů, už uplynula pěkná řádka let. K nejznámějším patří Kyjovský hrádek a Falkenštejn u Jetřichovic. Velimo oblíbený je také Šaunštejn, který je po loňské rekonstrukci již otevřený turistům. Dalším zajímavým tipem je Loupežnický hrádek u Rumburka, hrad Kamenice s rozhlednou u České Kamenice anebo hrad Ostrý nazývaný rovněž Šarfenštejn u Benešova nad Ploučnicí.
Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Hrad Vranov – Pantheon

Hrad Vranov – Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Skalní útvar Čertovo kopyto

Skalní útvar Čertovo kopyto

Čertovo kopyto, vysoký skalní útvar, který dokonale připomíná kopyto. Málo známá, ale zajímavá hříčka přírody u Lipna.

Umělá zřícenina Ballymotte

Umělá zřícenina Ballymotte

Nad městečkem Nalžovské Hory byla kolem roku 1840 postavena věrná kopie irského rodového sídla hraběte Taaffe – hradu Ballymotte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem.

Krvomlýn – skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku

Krvomlýn – skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku

Mlýn byl postaven na místě bývalého skalního hrádku v Harasově. Jeho pozůstatkem je mlýnice, která byla přestavěna na knížecí hájovnu Černínov. Když byl stavěn nový mlýn blíže Harasova, musel být přejmenován na Nový mlýn. Nyní je ve skalním mlýně rekreační obydlí.

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal, které se nacházejí v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Skalní vyhlídka Králův stolec u Doks

Skalní vyhlídka Králův stolec u Doks

S císařem Karlem IV. je spojen skalní útvar zvaný Králův stolec. Zde prý císař po lovu v hlubokých bezdězských hvozdech odpočíval a zálibně hledíval na své vodní dílo.

Hradčanská vyhlídka u Mimoně

Hradčanská vyhlídka u Mimoně

Vyhlídka se nachází na okraji pískovcových skalnatých útvarů nazývaných Hradčanské stěny. Někdy bývá nazývána Havraní skála.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Kokořínský důl

Kokořínský důl

Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v ČR, ústí do něj množství roklí s různorodými pískovcovými útvary. Údolí je přibližně 14 km dlouhé, začíná u železniční zastávky Lhotka u Mělníka a končí u křižovatky zvané Ráj.

Skalní hrad Jestřebí

Skalní hrad Jestřebí

Malebná zřícenina kdysi mohutného hradu Jestřebí stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Máchova jezera. Hrad nechal vybudovat Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Ze skály se otevírá nádherný výhled do kraje.

Hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Skalní hrad a poustevna Sloup

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní městečko Drábovna u Malé Skály

Skalní městečko Drábovna u Malé Skály

Drábovna je neveliké skalní město asi 2 km nad Malou Skálou, kterému se také říká "Skály nad Záborčím". Najdete zde skromné zbytky středověkého hradu a archeologické naleziště z mladší doby kamenné – sídliště lužického lidu.

Skalní hrádek Svojkov

Skalní hrádek Svojkov

Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Skalní hrad Svojkov naleznete na okraji stejnojmenné obce, asi 2 km jižně od Sloupu v Čechách.

Sloupský vyhlídkový okruh

Sloupský vyhlídkový okruh

Čtyři kilometry dlouhý pěší okruh vás povede po nejkrásnějších sloupských skalních vyhlídkách.

Skalní hrad v Oldřichově v Hájích

Skalní hrad v Oldřichově v Hájích

Mohutné skalisko, na kterém byl ve 14. století založen skalní hrádek sloužící k hlídání obchodní stezky přes hory. Zanikl pravděpodobně v 16. století. V okolí se často vyskytovali loupežníci a dodnes jsou mnohá místa opředena roztodivnými pověstmi. Ze skalního hradu je krásná vyhlídka do okolí.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Skalní město Rabštejn na Jesenicku

Skalní město Rabštejn na Jesenicku

Vyhlídkové skály Velký Rabštejn (803 m) s hradní zříceninou leží v Hraběšické hornatině, 2 km severně od Bedřichova. Z vyhlídky na vrcholu zadních skal, kam lze vylézt po dřevěném žebříku ve skalní puklině, je krásný pohled na Jeseníky a na druhé straně až na Hanou.

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Skalní hrad Stohánek byl vybudován na strmém pískovcovém suku u obce Svébořice, nedaleko od Hamru na Jezeře.

Hrad a zámek Libá u Františkových Lázní

Hrad a zámek Libá u Františkových Lázní

Hrad a zámek Libá je situován na severozápadním okraji obce Libá v okresu Cheb, ve vzdálenosti 1,5 km od státních hranic s Německem. Přestože práce na rekonstrukci hradu a zámku v Libé stále pokračují, část interiéru je již zpřístupněna díky expozici s názvem Běh času.

Starozámecký vrch u Adršpachu

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty – první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky

Připomeňte si Mezinárodní den památek 2024 pěkným výletem

Mezinárodní den památek připadá každoročně na 18. dubna. Mezinárodní den památek byl vyhlášen v roce 1982 organizacemi UNESCO a odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Od té doby jsou každoročně u této příležitosti pořádány konference, přednášky, speciální prohlídky a dny otevřených dveří. Mezinárodní den památek v roce 2024 nabídne zajímavý program a prohlídky jindy nepřístupných prostor či rozšířený komentář odborníků nejen 18. dubna, ale také už o víkendu 13. a dubna. Kam se letos vydat vám poradí Kudy z nudy.
Památky