Úvod > Aktuality > Koulení kola z Lednice do Brna bude skvělou víkendovou zábavou
Letní sporty

Koulení kola z Lednice do Brna bude skvělou víkendovou zábavou

  • Vydáno20. dubna 2018
Tříčlenná družstva opět budou koulet dřevěné kolo od žebřiňáku malebnou krajinou pod Pálavou. Trasa vede po cyklostezce z Lednice do Brna. Zážitky budou více než silné a sobotu strávíte nejen aktivně, ale hlavně zažijete zábavnou podívanou, při které můžete povzbuzovat své favority! Závod startuje v sobotu, 21. 4. 2018 v 9.00 z náměstí v Lednici a na čtyřicet tříčlenných družstev se bude snažit dokoulet kolo od žebřiňáku po cyklostezce až na Starou radnici v Brně. Trasa celkem měří 66,9 km.

Šikovný kolář z Lednice

Podle staré brněnské pověsti se roku 1636 vsadil zručný kolář Jiří Birk v šenku nad džbánkem dobrého moravského vína, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí jej z Lednice k městským branám Brna dříve, než slunce za jeho hradby zapadne. A tak se také stalo. Kolo předal starostovi Gabrielu Grimmovi, který jej nechal zavěsit v radnici na věčnou památku. Od té doby jsou dvěma hlavními symboly města brněnský drak, kolo a pak přibyl i třetí – Kudrna s jeho legendární lidovou písničkou. Po tomto husarském kousku někteří Birka obdivovali, ale více bylo těch, co si začali šuškat, že to není možné a že dozajista má Birk spolky s rohatým. A tak kolář zemřel po mnoha letech bídy zatracen a v zapomnění.

Téměř 400 let starou legendu opět oživuje sportovně-recesistický závod, kdy tříčlenná družstva štafetovým způsobem koulelj loukoťové kolo na trase LedniceBrno.


Koulení kola malebnou krajinou luk, vinic a hájů

Koulení kolaSoutěžící se mohou v sobotu 21. dubna přesunovat pouze vlastní silou (kolo, koloběžka, pěšky nebo na libovolných samohybech), přičemž vždy jeden z týmu musí po zemi kutálet loukoťové kolo. Střídání závodníků záleží pouze na týmové strategii.
 
Důraz je kladen nejen na rychlost, ale také na styl a dobové či recesistické oblečení a pojetí závodu vůbec. Kola pro závod dodává pořadatel (CK Kudrna) – nechali si je speciálně pro akci vyrobit v rumunském Banátu mistrem kolářem. V prvním ročníku bylo k dispozici 30 kol a od té doby každý rok na start jedno přidávají.

Koulení kolaTrasa vede malebnou krajinou luk, vinic a hájů jižní Moravy pod dominantní siluetou Pálavy po cyklostezce od zámku v Lednici, krásným parkem do vinařské vísky Pavlova a pak do Strachotína – Pouzdřan – Vranovic – Židlochovic – Rajhradic a po cyklostezce z Modřic podél Svratky a okolo Zvonařky a Tesca až na Starou radnici v Brně.

Na odměnu se mohou těšit nejen týmy s nejlepším časem, ale především ty týmy, které budou šířit krajinou dobrou náladu.
 

Doprovodná cyklojízda

Pamatováno je i na cyklisty, koloběžkáře či in-linisty. Pro ty je připravena neorganizovaná cyklojízda v ještě teplé stopě závodu. Startuje se hned po odkoulení loukoťového kola posledním závodním týmem z lednického náměstí po cyklostezce až do Brna. Na cyklojízdu se může široká veřejnost registrovat přímo u prezentace koulejících závodníků v Lednici na náměstí od 8:00 do 8:45 hodin.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Obdivovat vzácný gotický portál, nahlédnout do freskového sálu, vystoupat na věž, kochat se pohledem na celé Brno. Zastavit se na Staré radnici stojí za to!

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky