Úvod > Aktuality > Klání o titul Pianista roku 2016 začne již 7. února

Klání o titul Pianista roku 2016 začne již 7. února

Vydáno 1. února 2016 Kultura
Neveřejným výběrovým kolem začal již čtvrtý ročník Pianisty roku, soutěže, která si dala za cíl propagovat živou hudbu nejen v kavárnách a restauracích. Z více než dvou desítek přihlášených vybrala odborná porota ve složení Petr Malásek, Jitka Fowler Fraňková a Rosťa Čapek patnáct soutěžících, kteří v pěti veřejných kolech předvedou, jak s pianem dokáží zaujmout sál. První čtyři kola proběhnou tradičně ve velkém sále hotelu Boscolo Prague (7. a 21. února, 6. a 20. března) finále se ale letos poprvé uskuteční v Sukově sále pražského Rudolfina 3. dubna.
PianistaPodle porotců se ve čtvrtém ročníku Pianisty sešli mimořádně silní soutěžící, takže můžeme očekávat opravdu zajímavé výkony. I pozadí jednotlivých soutěžících bude zajímavé, o titul Pianisty roku se letos mimo jiné uchází soukromý varhaník a restaurátor varhan nebo rodáci z Mongolska či Jihoafrické republiky. Porotci je i letos vyzývají k co největší kreativitě. Základem je samozřejmě to, jak dobře dokáží ovládnout klavír, ale hravosti se meze nekladou – mohou klidně i zpívat nebo tančit.
 
Jako každý rok, i letos diváci kromě soutěžících uvidí i vzácné hosty. V prvním veřejném kole, které se bude konat v neděli 7. února, to bude zpívající bubenice, klavíristka, básnířka a výtvarnice Pavla Táboříková. Jako další hosté se představí Jiří Suchý, již tradiční host, Dáša Zázvůrková, nebo třeba koncertní klavírista Ivo Kahánek. Soutěž Pianista roku letos také poprvé získala záštitu Senátu České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
 

Nevšední atmosféra v New York Café

New York CaféOblíbená soutěž Pianista roku se již tradičně koná v New York Café, kde si diváci užijí atmosféru kulturního salonu s přímým kontaktem se soutěžícími i porotou, i mezi sebou. Součástí vstupného na veřejná soutěžní kola je exkluzivní večeře v bufetovém stylu. Během každého večera proběhne i divácká soutěž s atraktivními cenami od našich partnerů, např. společnosti Merlot d’Or, dovozce exkluzivních francouzských vín či hotelu Boscolo Prague. Soutěžící budou hrát na klavír největšího evropského výrobce klavírů a pianin, společnosti Petrof.

Z každé prodané vstupenky v hodnotě 650 Kč letos 50 Kč získá nadace Konto Bariéry, které z výtěžku bude sponzorovat nákup hudebního nástroje pro handicapované muzikanty.
New York Café – Prague

New York Café – Prague

New York Café – Prague je pražskou pobočkou slavného New York Café v Budapešti. Kavárna se nachází v prostoru historického lobby hotelu Boscolo Prague. Kavárnu doplňuje 5tihvězdičkový servis hotelu Boscolo Prague a nabízí výjimečnou gastronomii a kavárenský zážitek s unikátní atmosférou.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Pianista roku 2017

Pianista roku 2017

5. ročník soutěže New York Café a Petrof o nejlepšího Pianistu roku 2017 začíná. Cílem soutěže je vrátit živou hudbu zpět do kaváren mezi lidi.

Český lev - předávání výročních cen České filmové a televizní akademie

Český lev - předávání výročních cen České filmové a televizní akademie

24. ročník Českého lva, výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA), proběhne v sobotu 4. března 2017 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na ČT1 od 20 hod.