Úvod > Aktuality > Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo v mandloňovém sadu?

Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo v mandloňovém sadu?

Vydáno 17. března 2016 Zážitky
Nemusíte nutně vynášet slaměnou smrtku a mávat přitom zelenými ratolestmi nebo barevnými stužkami, jaro se dá přivítat docela obyčejně. Třeba na zámku, ve vodárně anebo vycházkou do přírody. Na portálu Kudy z nudy víme, kde můžete vyjít jaru naproti.
Žádný jiný den se k vítání jara nehodí víc než 21. březen. I když právě letos připadá na pondělí, určitě si vyberete z řady zajímavých akcí. Uvítat jaro můžete také o víkendu 19. a 20. března třeba probouzením medvědů v zooparku Chomutov, výstavou orchidejí v pražské Botanické zahradě nebo ve vodárně v pražském Podolí.


První jarní den na vsi i ve městě

RožnovPondělní první jarní den 21. března si můžete užít na řadě míst. Tak například ve Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zhlédnete při procházce Valašskou dědinou pravé velikonoční zvyky a tradice. Program Velikonoce na Valašsku vás inspiruje k pletení tatarů a malování kraslic. Děti okusí tradiční velikonoční pokrmy, jakými jsou pučálka či jidáše z kynutého těsta. Pracovníci VMP však prosí všechny zájemce, abys si sebou přinesli dvě vyfouklá bílá vajíčka.

Kolem vajíček se bude točit i Vajíčkový kongresMuzeu Karlova mostu v Praze. Celá akce začne v pondělí 21. 3. 2016 v 11 hodin slavnostním průvodem přes Karlův most, pak budou následovat zajímavé přednášky o jeho stavbě a nakonec bude otevřena výstava, na které si budete moci prohlédnout vejce Velikonoce Prahastaré 8000 let. Cestou z muzea se pak můžete zastavit na Staroměstském náměstí, kde probíhají tradiční velikonoční trhy.

Velikonoční slavnosti oživí od 18. do 28. března dění v Olomouci – na Horním náměstí se bude konat celá série koncertů, divadelních představení, soutěží či různých tvořivých dílniček pro děti. V pondělí se můžete těšit na kulturní program ve formě Tradicional Olomouc Dixielandu Luboše Zbožínka a Olomouckého Swingbandu.
 

Víkendové vyhánění zimy na hradech a zámcích

Hrádek u NechanicO víkendu 19. a 20. března chystají mnohé hrady a zámky zajímavé programy. Zámek Sychrov připravil pro své návštěvníky speciální Velikonoční trhy s ukázkami starých řemesel. V průběhu trhů bude také možnost prohlédnout si i trasu A s velikonočně vyzdobenými interiéry.

Vyzdobenými interiéry vás provedou průvodci i na zámku Lešná u Valašského Meziříčí nebo v Hrádku u Nechanic. V Hrádku bude navíc otevřena i stará zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat sváteční zámecký likér a další dobroty!

VeltrusySpolečné tvoření, zdobení a utopení Morany chystá na sobotu 19. března Horní hrad Hauenštejn u Klášterce nad Ohří. Během dne několikrát vystoupí skupina historického šermu Darkness, která s sebou přiveze ukázky historických palných zbraní a v zámeckém parku budou probíhat projížďky na koni.

Morana se bude v sobotu vynášet také v zámeckém parku ve Veltrusech. Mimo jarmarku a tvořivých dílen se můžete těšit na aranžování květin, pletení pomlázky a různé způsoby dekorace vajec. Milovníky historie zajisté potěší i možnost prohlídky interiérů, která seznamuje se životem a osudy posledních majitelů veltruského panství. Děti určitě v parku potěší živá zvířátka, jako jsou králíci, kachny a slepice.
 

Za mandloněmi i světelnými paprsky

MandloněPokud hledáte nějaký unikátní jarní zážitek, vypravte se v sobotu 19. března do Hustopečí a uvidíte, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě. Vyrazit můžete i na vycházku „Mandloňovou stezkou na rozhlednu“, zájemci si mohou počkat i na společnost průvodce. Otevřena bude i stálá vinařská expozice i sklepy v ulici Na Hradbách a stánky vinařů na nádvoří domu U Synků, kde můžete ochutnat místí vína.  

Astronomicky první jarní večer nabízí v neděli 20. března v prostorách mohutné cisterciácké stavby nevšední zážitek - sledování ojedinělého putování paprsku zapadajícího slunce středem katedrály, opakujícího se pouze ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti. Rovnodennost v sedlecké katedrále je příležitostí pozorovat putování paprsku zapadajícího slunce prostorem nejstarší stavby katedrálního typu ve střední Evropě – Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory.

Ve stejný den budou potřebovat svítilny, baterky, čelovky a další elektrická světla a světýlka všichni, kdo dorazí do Botanické zahrady v Táboře. Vytvořit zde magickou atmosféru světel a stínů bude možné od 18 do 20 hodin.


Všude něco kvete

bleduleZajímavé tipy máme i pro ty, které jaro táhne do přírody. Informace o kvetoucích loukách a údolích, dřív předávané jen ústně, už dávno nejsou tajemství.

Už teď můžete obdivovat krokusy v Lačnově, na krokusové louce v Lukášově u Jablonce nad Nisou anebo v Křišťanově u Volar. A pokud máte rádi bledule, vydejte se do Pekla u České Lípy, Rakoveckého údolí anebo do údolí Chlébského potoka na Svratecku.
Do Pekla za koberci bledulí jarních

Do Pekla za koberci bledulí jarních

Naučná trasa kaňonovitým údolím Robečského potoka vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale také po cestě uvidíte tisíce bledulí.

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Přírodní památka Křišťanov-Vyšný s výskytem šafránu bělokvětého

Přírodní památka Křišťanov-Vyšný s výskytem šafránu bělokvětého

Přírodní památku Křišťanov - Vyšný najdete nedaleko obce Křišťanov, asi 6 km východně od Volar. Důvodem ochran jsou dvě samostatně oddělené lokality s mokřadními a vlhkomilnými ekosystémy. Na jaře zde pravidelně rozkvétá ohrožený šafrán bělokvětý.

Krokusová louka v Lukášově u Jablonce nad Nisou

Krokusová louka v Lukášově u Jablonce nad Nisou

Za pouhých pár minut dojdete od konečné zastávky městského autobusu v Jablonci nad Nisou - Lukášově na pozoruhodné místo. Jedná se o nenápadnou louku, která na jaře rozkvétá stovkami bílých i nafialovělých květů šafránu.

Údolí Chlébského potoka - desetitisíce bledulí v lužním lese

Údolí Chlébského potoka - desetitisíce bledulí v lužním lese

V hluboce zaříznutém údolí Chlébského potoka na Svratecku se dochovala vegetace potočních olšin s hojným výskytem chráněné bledule jarní. Dále se zde vyskytují pcháčové louky a řada zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny. Táhne se od obce Račice-Pístovice až k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic. Louky se zde střídají s lesy a pasekami a v části údolí byla instalována naučná stezka. Brzy z jara se zde objevují obrovské trsy bledulí.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Přírodní památka Lačnov - louka plná šafránu

Přírodní památka Lačnov - louka plná šafránu

Přírodní památku Lačnov tvoří květnatá ovsíková louka na okraji zástavby v obci Lačnov, západně od místní školy. Na louce se v jarních měsících hojně vyskytuje vzácný šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus). V Česku se jedná o nejbohatší lokalitu této přísně chráněné rostliny.

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839 - 1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Botanická zahrada v Táboře - druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře - druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí

Zámek Kinských s areálem parku vznikl přestavbou vodní tvrze v 16. století. Dnes empírový zámek je kulturní památkou s anglickým přírodně krajinářským parkem v obci Lešná u Valašského Meziříčí. Park byl založen v polovině 19. století na místech původní užitkové zahrady.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Jarní den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství

Jarní den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství

V rámci oslav Světového dne vody se stejně jako v předchozích letech otevře veřejnosti atraktivní Muzeum pražského vodárenství. Muzeum bude zpřístupněno v sobotu 17. 3 a v neděli 18. 3, vždy od 9.30 do 16.30 hodin.

Probuďte medvědy ze zimního spánku v zooparku Chomutov

Probuďte medvědy ze zimního spánku v zooparku Chomutov

Přijďte v sobotu 17. března ve 13 hodin do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově probouzet medvědy ze zimního spánku.

Orchideje – výstava ve Fata Morganě

Orchideje – výstava ve Fata Morganě

Do skleníku Fata Morgana se po roce vrátí úspěšná výstava orchidejí. Čím hlouběji člověk poznává tyto zajímavé rostliny, tím více žasne nad jejich rozmanitostí a důmyslem.

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2018

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2018

Praha zavoní jarem a oslaví Velikonoce největšími trhy v České republice. Jarní trhy nabídnou lidovou zábavu, ukázky tradičních zvyků a řemesel i dobré jídlo.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Slavnosti mandloní a vína 2018 v Hustopečích

Slavnosti mandloní a vína 2018 v Hustopečích

Přijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality v místních restauracích a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

V Hustopečích vznikla nová rozhledna - nachází se v jedné z největších botanických rarit na Moravě, v mandloňových sadech. Ocelová vyhlídka dosahující do výšky 14 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.