Úvod > Aktuality > Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo jízdou v cyklohráčku

Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo jízdou v cyklohráčku

Vydáno 19. března 2018 Zážitky
Nemusíte nutně vynášet slaměnou smrtku a mávat přitom zelenými ratolestmi nebo barevnými stužkami, jaro se dá přivítat docela obyčejně. Třeba na zámku, ve skanzenu, dobrým jídlem anebo vycházkou do přírody. Na portálu Kudy z nudy víme, kde můžete vyjít jaru naproti.
Žádný jiný den se k vítání jara nehodí víc než 21. březen. I když právě letos připadá astronomicky první jarní den na úterý 20. března (v 17 hodin a 16 minut), většina z nás má v povědomí právě "učebnicový" jedenadvacátý březen. Na toto datum je také připravena řada zajímavých akcí. Uvítat jaro můžete i o víkendu 24. a 25. března třeba během o velkopavlovickou meruňku, výletem vlakem Cyklohráčkemvýstavou orchidejí v pražské Botanické zahradě anebo výpravou na hrady a zámky, které se letos poprvé otevřou.
 

Jak oslavit přicházející jaro?

výstava mysteriumVýstava Mysterium Cosmograficum začíná na první jarní den 20. března. Výstava francouzského sochaře českého původu je připravena jako celek pro Museum KampaTrojský zámek GHMP do 3. června. Expozice je inspirována spisem Johannese Keplera Harmonices mundi z roku 1619 a fyzikálními harmoniemi těles. Jednotlivé prostory charakterizují jejich názvy Od atomu k hvězdné klenbě, Sférická geometrie a Kosmické vlnění. V Trojském zámku doplní výstavu instalace Božská substance.

Goût de FranceVe středu 21. března 2018, se více než 2000 kuchařů na 5 kontinentech zapojí do čtvrtého ročníku Goût de France. V každé restauraci, jež se formou večeře tohoto projektu zúčastní, bude vzdán hold vynikající francouzské kuchyni, jejím inovačním schopnostem a také hodnotám, jež s sebou nese sdílení a radost z příjemné společnosti, úctu k dobrému jídlu, ke spolustolovníkům a k naší planetě. Na francouzských specialitách si pochutnáte třeba v pražské restauraci Pot-au-feu (Rybná 13), plzeňské PI.JEZ.PI (Americká 38), v Pivovarských domech v Hradci Králové (Velké nám. 26/36), v brněnské La Bouchée (Údolní 33), v Atmosphere restaurantu Galerie Šantovka v Olomouci nebo ostravské restauraci hotelu Clarion Congress (Zkrácená 2703).

veletrh zemědělecOslava prvních jarních dnů proběhne od 21. do 25. března na lyském výstavišti. Již čtyřicáté šesté pokračování veletrhu Zemědělec, největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události, představuje pádný důkaz o všeobecné oblibě této akce mezi všemi odborníky i širokou veřejností. Jako každoročně představí vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.

Skanzen Rochus u Uherského Hradiště láká první jarní den na Den otevřených dveří. Mimo volně otevřené expozice muzea se můžete zúčastnit už tradičního vysazování lísek. Každý kdo bude mít chuť si může zasadit "svoji" lísku a tím se podílet na výsadbě.
 

Víkendové vyhánění zimy na hradech a zámcích

Hrádek u NechanicO víkendu 24. a 25. března chystají mnohé hrady a zámky zajímavé programy. Zámek Sychrov připravil pro své návštěvníky speciální Velikonoční trhy s ukázkami starých řemesel.

Vyzdobenými interiéry vás provedou průvodci na zámku v Hrádku u Nechanic, kde bude navíc otevřena i stará zámecká kuchyně s ochutnávkou svátečního zámeckého likéru.


Vyhánět zimu z Hornohradského údolí i Krušných hor a vítat jaro můžete v sobotu 24. 3. na Horním hradě. A že bude veselo, to je více než jisté! Nazdobenou Moranu čeká vhození do Hornohradského potoka za účasti ochotníků z Kyšperského divadla. Po celém hradě si děti užijí jarní dobrodružnou hru.

Hrad StřekovJe čas probudit se ze zimního spánku a začít výletovat! To vám vzkazují průvodci ze zámku Nelahozeves, kteří by společně s vámi rádi v sobotu oslavili otevření zámecké brány do sezony 2018, a to ve velkém stylu! Od 11 hodin se v Rytířském sále chystá zámecký bál s princeznou Polyxenou v kostýmech, běžné a dětské prohlídky zámku se konají každých 20 minut (přesto doporučujeme rezervaci). Děti nadchne určitě i lego workshop se Světem kostiček (v časech 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00) nebo opékání buřtíků – prvních 100 návštěvníků dostane zdarma buřty ze zámku! K vidění bude vystoupení Fjordské čtverylky, tanečků s koňmi, v časech 9:30, 11:30, 13:30 a 15:30 hodin.

Po mrazivých měsících čekání na jaro se opět otevírají hradní brány na Střekově. Příchozí čekají komentované prohlídky hradu každou hodinu od 11:00 hodin, dobová hudba a ukázky historického šermu nebo loutkové divadlo pro děti v 15:00 hodin.
 

Za mandloněmi i světelnými paprsky

MandloněPokud hledáte nějaký unikátní jarní zážitek, vypravte se v sobotu 24. března do Hustopečí, kde se budou konat Slavnosti mandloní a vína. Vyrazit můžete i na vycházku „Mandloňovou stezkou na rozhlednu“, zájemci si mohou počkat i na společnost průvodce. Otevřena bude i stálá vinařská expozice i sklepy v ulici Na Hradbách a stánky vinařů na nádvoří domu U Synků, kde můžete ochutnat místí vína.  

Astronomicky první jarní večer nabízí v úterý 20. března v prostorách Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Kutné Hoře - Sedlci, mohutné cisterciácké stavby, nevšední zážitek: sledování ojedinělého putování paprsku zapadajícího slunce středem katedrály, opakujícího se pouze ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti.
 

Jaro ve skanzenu

Skanzen StrážniceZvyky ze Slovácka od počátku postního období do Velikonoc jako je vynášení smrtky, nošení létečka, pletení velikonočních pomlázek, malování kraslic nebo šlahačka lze zhlédnout 24. a 25. března ve skanzenu Strážnice, kde vás mimo prohlídek čeká také velikonoční jarmark.

Také kovárna v Těšanech se otevře o víkendu 24. a 25. března, a to výstavou Otloukej se, píšťaličko. Výstava bude otevřena v sobotu i v neděli od 10 do 17 hod. Představí hračky maminek, tatínků, babiček i dědečků. Dospělí zavzpomínají na své dětství a děti se jistě se zájmem podívají na hračky, které bavily jejich rodiče a prarodiče. Vedle výstavy hraček si bude možné prohlédnout i stálou expozici kovářství a kolářství.

Pokud je pro vás Morava příliš daleko, přijeďtě přivítat jaro do Zubrnic! Zpívat a tančit v sobotu 24. března přijede folklórní soubor Dykyta z Krásné Lípy a v neděli 25. března Horačky. Pro děti zahraje v sobotu pohádku Divadlo Tondy Novotného a v neděli Divadélko Ondřej. Průvodci vám představí lidové zvyky a čerstvě upečený mazanec provoní světničku tak jako i další jídla připravovaná dle starých receptů. Nebudou chybět ani kraslice zdobené tradičními technikami (škrábání vajíček, drátování, zdobení voskovou batikou aj.).
 

Užijte si první jarní víkend aktivně

CyklohráčekK prvnímu výletu láká Cyklovláček, který vyjede letos poprvé a bude až do října každý víkend jezdit z Prahy na Okoř a do Slaného. Jedná se o rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště. Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě, kartách i piškvorkách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici. Nechybí ani vůz s velkým balónkovištěm a stavebnicemi. Ve Slaném čeká na výletníky cesta za pokladem a každý může využít slevy v pivovaru, aquaparku, muzeích nebo v cukrárně.

Půjčovna lodí Samba chystá Odemykání řeky Sázavy. Splouvat se bude nejkrásnější část řeky, úsek Týnec - Pikovice (16 km). A ještě za výborného stavu vody. Start je v 10:30 hodin od základny Bisportu nebo Samby v Týnci nad Sázavou. Pro lodě si můžete přijít od 9 do 12 hodin.

CyklostezkaTuristická sezóna na Labské stezce bude slavnostně zahájena 24. března 2018 v Děčíně na Smetanově nábřeží, kde se uskuteční akce Jarní odemykání Labské stezky a Zahájení turistické sezóny. Během dne budou mít návštěvníci možnost na akci vyzkoušet elektrokola, koloběžky, handbike trenažer nebo si díky novým informační materiálům Destinační agentury České středohoří naplánovat výlety po Labské stezce i jejím okolí. Děti jistě ocení skákací hrad a řadu soutěží. Dospělí si pak můžou nechat zdarma seřídit své bicykly nebo poslechnout hudební kapely.

Pochod Českým rájemPochod Českým rájem startuje 24. března z Valdštejnova náměstí v Jičíně. Na nejdelší pochody se vyráží už v šest hodin ráno a poslední starty na kratší vzdálenosti budou v 10 hodin. Trasy pro pěší měří 3 až 50 km, cyklisté musí počítat s trasami o délkách 25 až 65 km. Mezi dominanty pochodu k výročí 130 let založení KČT patří Zebín, Prachovské skály, Humprecht a Sobotka, Staré Hrady.

Již třetí ročník Běhu o velkopavlovickou meruňku, jehož trasa vede krásnou přírodou v okolí Velkých Pavlovic, se uskuteční předposlední březnovou sobotu. Prezentace závodníků bude zahájena v 9:45 v šatnách sportovní haly Základní školy Velké Pavlovice. Závodníci se mohou přihlašovat až do 11:30.
Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

V Hustopečích vznikla nová rozhledna - nachází se v jedné z největších botanických rarit na Moravě, v mandloňových sadech. Ocelová vyhlídka dosahující do výšky 14 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839 - 1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Cyklohráček - vlak, kde si děti vyhrají

Cyklohráček - vlak, kde si děti vyhrají

Každý víkend jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště. Jmenuje se Cyklohráček a cestou na výlet se v něm zabaví děti i rodiče. Můžete využít i jeho slevy v pivovaru, aquaparku, muzeích, ZOO či cukrárně. Ve Slaném čeká na výletníky cesta za pokladem.

Vladimír Škoda: Harmonices Mundi / Johannes Kepler v Trojském zámku

Vladimír Škoda: Harmonices Mundi / Johannes Kepler v Trojském zámku

V Trojském zámku se až do začátku listopadu můžete kochat výstavou sochaře Vladimíra Škody.