Úvod > Aktuality > Kašperské hory zvou na letní prohlídky města i tradiční Kašperskohorskou pouť
Zážitky

Kašperské hory zvou na letní prohlídky města i tradiční Kašperskohorskou pouť

  • Vydáno5. srpna 2023
Pokud míříte na Šumavu, neměli byste si nechat ujít prohlídku města Kašperské Hory. Komentované prohlídky jsou k dispozici přes celé prázdniny. Každou neděli, úterý a čtvrtek vás v hlavní letní sezóně průvodci provedou po zdejších historických zajímavostech. O víkendu 5. a 6. srpna 2023 si nenechte ujít tradiční Kašperskohorskou pouť.

Kašperské HoryKašperské Hory jsou šumavským městem s bohatou historií. Toto horské středisko je centrem celoroční turistiky a rozkládá se v blízkosti horního toku zlatonosné řeky Otavy. Pestrá historie malého, avšak významného královského horního města a poutavá poloha představují atraktivní turistický cíl. O letních prázdninách si pro zvídavé turisty připravilo Městského kulturní a informační středisko každé úterý, čtvrtek a neděli komentovanou prohlídku po Kašperských Horách.

Kašperské horyV průběhu prohlídky vyslechnete i některou z pověstí z kašperskohorského okolí a po absolvování prohlídky pro vás nebude cizí ani významná zlatokopecká historie doby Jana Lucemburského. Prohlídka začíná v srpnu ve všední dny v 15:00 hodin, v neděli od 10:30 hodin, ale pouze 6. 8. a 13. 8. 2023.

Obsahem prohlídky je historie vzniku města, prohlídka radničního podzemí, podíváte se také do 140 m2 dlouhé jeskyně bývalého pivovaru (v budově Parkhotelu Kašperské Hory) a dozvíte se spoustu dalších zajímavostí a historek z tohoto šumavského městečka. Jedná se o placenou prohlídku, základní vstupné činí 90 Kč, snížené pak 70 Kč. Vstupenky koupíte v předprodeji na Městském kulturním a informačním středisku v budově radnice, rezervace na tel. 376 503 413, e-mail: informace@kasphory.cz.


Pouť v Kašperských Horách zve na bohatý program

kašperskohorská pouťTradiční pouť v Kašperských Horách o víkendu 5. a 6. srpna 2023 vás zve na bohatý program plný hudby a zábavy. Po oba dny probíhat na náměstí řemeslný jarmark, který ozdobí přes 40 prodejců svými originálními výrobky. Během sobotního dne se můžete těšit na řadu hudebních vystoupení a v neděli se uskuteční již dvanácté setkání harmonikářů. Na své si přijdou i milovníci pouťových atrakcí, které naleznou na Žižkově náměstí. K pouti patří neodmyslitelně také duchovní program.

kašperskohorská pouťSobotní program na náměstí bude začínat ve 14:00 loutkovým divadlem Šneček pro nejmenší a bude se na pódiu střídat s folklorním souborem MLS. Odpoledne se uskuteční pobožnost v kostele sv. Markéty a průvod ke kostelu Panny Marie Sněžné, kde bude v 18:00 následovat poutní mše svatá a ve 20:00 slavnostní koncert „Ave Maria“. Večer roztančí náměstí pouťová zábava pod taktovkou místních skupin The Papper Jack ve 20:00 a Rankl Sepp od 22:00 hodin.

Hlavní nedělní program se bude odehrávat od 10:00 slavnostní poutní mší svatou v kostele sv. Markéty. Program potom bude pokračovat ve 14:00 na náměstí 13. setkáním harmonikářůKašperských Horách. Pouť vyvrcholí v 15:00 v kostele Panny Marie Sněžné požehnáním poutníkům.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí

Naučná stezka do Amálina údolí vás provede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od 14. do 20. století. Stezka je doplněna informačními cedulemi.

Kostel Panny Marie Sněžné v Kašperských Horách

Kostel Panny Marie Sněžné v Kašperských Horách

Poutní kostel Panny Marie Sněžné byl vystavěn na jižním okraji města v novorománském slohu v letech 1850 – 1867 podle plánů domácího zednického mistra Jana Buchingra pro velké množství poutníků, kteří přicházeli do Kašperských Hor každoročně na pouť 5. srpna.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura