Úvod > Aktuality > Kašperské Hory lákají na jarní prázdniny

Kašperské Hory lákají na jarní prázdniny

Vydáno 16. února 2016 Zážitky
Přemýšlíte, kam zamířit na jarní prázdniny nebo třeba jen na prodloužený víkend? Zaručeným tipem je Šumava s nejkrásnějšími běžeckými tratěmi, sjezdovkami pro začínající i pokročilé lyžaře, dostatkem cílů pro pěší toulky, příležitostí k zábavě i poznání. Tím správným místem, odkud se vydávat za lákadly, které Šumava v zimě nabízí, jsou Kašperské Hory.
Nebude-li počasí přát zimním radovánkám, vítané rozptýlení nabízí návštěva Muzea Šumavy, Expozice České hračky či Muzea historických motocyklů, sídlících přímo v Kašperských Horách. Pro skupiny lze objednat prohlídku tamního kostela sv. Markéty nebo kostela sv. Mikuláše. V budově kašperskohorské radnice si můžete prohlédnout největší skříňový betlém v republice a ve stejné výstavní síni je pro milovníky přírody ke zhlédnutí výstava Hany, Jiřího a Josefa Staňkových s názvem Díkůvzdání Šumavě. Muzeum Šumavy zve na výstavu Život na skle šumavského malíře JUDr. Václava Hrabánka.

Příležitostí prověřit vlastní zručnost a kreativitu jsou pravidelné tvořivé dílny, kde si můžete vyrobit například prstové loutky, vinuté perly, tvořit z fimo hmoty či si vyzkoušet antistresové malování. Připraveno je i divadelní představení o Maxipsu Fíkovi, série cestopisných přednášek Pohledy do krajiny a promítání filmů pro děti i dospělé v místním kině. V Kašperských Horách vypukne na Žižkově náměstí i pravé masopustní veselí.

Jedinečné výhledy na zimní Šumavu nabízí blízký hrad Kašperk – s 886 metry nadmořské výšky nejvýše položený královský hrad v Čechách. Prohlídky se konají každou středu a sobotu.  

Idylickou krajinou v okolí Kašperských Hor vás provedou naučné a vycházkové okruhy, začínající na náměstí. V únoru a březnu se můžete vydat na organizované výpravy na sněžnicích.

Lyžařům je v Kašperských Horách k dispozici Skiareál se čtyřmi denně upravovanými a kompletně zasněžovanými sjezdovkami o celkové délce 1,5 kilometru. Děti se mohou vyřádit ve snowparku, novinkou je pojízdný pás pro začínající lyžaře. Běžkaře potěší cca 35 km značených a pravidelně upravovaných běžeckých tratí.
Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Skiareál Kašperské hory

Skiareál Kašperské hory

Lyžařský areál se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec, kolotoč a pohádkový slalom.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.