Úvod > Aktuality > Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Vydáno 3. března 2016 Zážitky
Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Právě teď je nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat – a na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kam se za nimi vypravit.
Aby kamélie bohatě kvetly, potřebují nejenom spoustu péče, ale také vhodná místa – zimní zahrady, nevytápěné prostorné haly a chodby s dostatkem světla nebo skleníky. Když doplníme, že jejich móda vrcholila v 19. století a sbírku kamélií toužil mít kdejaký šlechtický rod, už nejspíš tušíte, kam vás pozveme. Naším cílem budou zámecké skleníky.
 

Projděte si skleníky v zámeckém zahradnictví v Rájci

do konce března si můžete prohlédnout kvetoucí keře kamélií ve sklenícíchzámku Rájec nad Svitavou. K vidění je 250 klasických i méně známých odrůd. Starší rostliny, zasazené ve velkých nádobách, ráječtí zahradníci každý rok dvakrát stěhují – na jaře po skončení mrazů ze skleníků pod širé nebe, na podzim pak zpět do skleníků. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 15.00 hod. Za prohlídku zaplatíte 10 Kč, navíc máte jedinečnou možnost koupit si v zámeckém zahradnictví mladé rostliny kamélií a dalších jarních květin.
 

Zámek Rájec zve na výstavu kamélií

Inspiraci pro aranžování květin vám nabídne tradiční výstava Kamélií, která bude v prvním patře rájeckého zámku k vidění od pátku 4. března do neděle 13. března (denně mimo pondělí 7. 3. 2016). Historické interiéry jsou přístupné denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin, vstupenka pro dospělé stojí 120 Kč, pro děti od 6 do 15 let 100 Kč.

24. ročník výstavy rájecké sbírky kamélií s názvem Kamélie jarní – královna v plném květu vyzdobí reprezentační sály v přízemí zámku spolu se sakurami a dalšími netradičními i klasickými jarními květinami. Zámek budou zdobit jak staré keře (70 let), tak nově vyšlechtěné odrůdy ze zámeckého zahradnictví.
Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.