Úvod > Aktuality > Kam v červnu a červenci na středověké bitvy i za moderní vojenskou historií?

Kam v červnu a červenci na středověké bitvy i za moderní vojenskou historií?

Vydáno 18. června 2017 Památky
V jednom z jarních článků jsme vás zvali na jarní vojenské akce a historické bitvy. Jejich kalendář bývá každoročně pořádně nabitý, a tak poslední položkou v něm byl červnový Den pozemního vojska Bahna. I ten už je ale dávno pryč, takže se podívejme, co se chystá v dalších týdnech – a věřte, že se máte na co těšit! Program jsme vám tentokrát naplánovali až do začátku srpna.
Hned na první letní víkend chystá Technické muzeumBrně výjimečnou akci pro zájemce o vojenskou historii: Den pevnostních muzeí jižní Moravy. V sobotu 24. června můžete navštívit různé typy československého předválečného opevnění, porovnat jejich umístění a vybavení a zároveň si vychutnat pestrý doprovodný program.
 

Červen: Den pevnostních muzeí

Ačkoli název slibuje jižní Moravu, podíváte se i o kousek dál. V Areálu československého opevnění v Šatově u Znojma se chystá program nazvaný Oživená pevnost, do akce se rovněž zapojí Pevnostní areál a Muzeum XX. století ve Slavonicích, Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí, pěchotní srub MJ – S 4 Zatáčka u Chvalovic, Minimuzeum obrany hranicDyjákovičkách a Muzeum lehkého opevnění Dyje u Znojma. Navštívit můžete i Minimuzeum československého opevnění u Moravského Krumlova, pěchotní srub MJ – S 15 Závora a lehký objekt ŘOP vz. 37 číslo 45 s ochranným přístavkem u Dyjákovic, Muzeum čs. opevnění U Starého lomuNovosedlech, Pěchotní srub MJ–S 29 Svah u Mikulova, Muzeum železné opony ve Valticích a Muzeum lehkého opevnění na Pohansku. Podrobné informace, GPS a informace kudy a jak se dostanete k jednotlivým místům, najdete na internetových stránkách Technického muzea. Garantovaná provozní doba v muzeích je od 10 do 18 hodin, někde budou mít prodlouženou otvírací dobu a přivítají návštěvníky i v neděli.
 

Přelom června a července: bitva u Hradce Králové 1866

Od pátku 30. června do pondělí 3. července můžete být svědky oslav 151. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866. Letošních vzpomínkových akcí se zúčastní více než 400 členů historických jednotek z Čech a zahraničí, několik desítek koní, dvacet historických kanónů, povozy a další dobová technika. Na bojišti bude k vidění i život v historickém polním ležení s lazaretem.

Oslavy začnou v pátek v 15 hodin odpoledne v Hradci Králové na Masarykově náměstí; jejich slavnostní zahájení bude provázet historická muzika, prezentace jezdectva a pěchoty, představení jezdecké kaskadérské skupiny Štvanci a dobová móda, můžete se svézt historickým kočárem. Večer se oslavy přesunou do obce Chlum, kde se ve 22.15 chystá pochodňový průvod, pietní akt na pruském hřbitově a poté remake audiovizuálního programu Spící lev 1866.

Hlavní bitevní scéna na motivy skutečných historických událostí se odehraje v sobotu 1. července ve 14 hodin na někdejším bojišti na Chlumu. Ještě před jejím zahájením se koná pochod historických jednotek bojištěm, pietní akt u Baterie mrtvých a promenádní koncerty, po skončení bitvy si užijete závěrečnou přehlídku historických vojsk. Tečkou za letošními oslavami bude zádušní mše za padlé z bitvy 3. 7. 1866 v kostele Proměnění Páně na Chlumu přímo ve výroční den bitvy, tedy v pondělí 3. července v 18 hodin. Během oslav samozřejmě můžete navštívit Muzeum války 1866 a vyhlídkovou věž. Vstupné na veškeré venkovní akce v Hradci Králové a na bitevní ukázky na bojišti Chlumu je zdarma.
 

Červenec patří křižákům i husitům

Na zámku ve Valticích na letošní léto nachystali unikátní výstavu Křižáci, mapující křížová tažení do Svaté země v 11. až 13. století; navštívit ji můžete až do konce října. Skutečným klenotem je originál zlatého poháru Alexandra Velikého, jedinečná památka světového významu ze 4. století před naším letopočtem. Je vystavena vůbec poprvé, a to v samostatné výstavní místnosti a pouze do konce července!

Víc než tiché výstavní sály vás zajímá válečná vřava? Pak tedy Hrrr na ně! aneb hurá na akci Husité na Vítkově. Středověká slavnost se na pražském Vítkově uskuteční v sobotu 15. července a i tady se můžete těšit na reálnou rekonstrukci slavného střetu mezi husity a křižáky, bojovníky v dobových kostýmech, vozovou hradbu, rytířské a šermířské souboje, vystoupení kejklířů, střílení z luků, loutkové divadlo, historické hry pro děti, jízdy na ponících i dobové lahůdky. Vstup na akci je zdarma.
 

Další místa, kde v létě budou řinčet zbraně

Šermířské a rytířské souboje patří k létu na hradech a zámcích podobně jako pohádky a princezny. Kam se na ně můžete vypravit?
  • Během prázdnin budou řinčet zbraně například na hradě Bezděz, a to rovnou několikrát. Od 5. do 9. července a od 25. do 30. července se konají tradiční šermířské dny, kdy na hradním nádvoří vždy v 11, 12.30, 14 a 15.30 vystoupí sdružení šermířů Askalon; po představení si můžete středověké zbraně zblízka prohlédnout a vyzkoušet.
  • Na hrad Kunětická hora se vypravte o víkendu 15. a 16. července. Skupina historického šermu Fortis vás zavede do dob raného středověku a období Vikingů. Během víkendu si prohlédnete gotické stanové ležení s výstavou kostýmů a šperků, užijete si šermířská a taneční vystoupení a v neděli navíc můžete být u toho, až na hrad po 520 letech přijede král Vladislav Jagellonský. Pokud přijedete, vaše děti mohou být pasovány na rytíře!
  • Stejný termín zvolili organizátoři Šermířského víkendu na hradě Cimburk, kdy dvakrát denně ve 14 a 16 hodin vystoupí vyškovská skupina historického šermu Armet.
  • O víkendu 22. a 23. července bude Bezděz patřit šermířské skupině Tartus z České Lípy aneb šermířům ve službách Jana z Michalovic. Uvidíte středověké vojáky, dozvíte se něco o jejich zbraních a zbroji, čtyřikrát denně se budou předvádět ukázky soubojů.
  • Barvitý příběh, který se obvykle točí kolem hradu Notorburg, krále Notorixe XII. a jeho dcery Delirie, středověké rytířské i plebejské boje, dětskou bitvu, dobové tržiště, dravce, kouzelníky, fakíra i břišní tanečnice, to všechno slibuje tradiční Bitva o Notorburg. Ta letošní se strhne v sobotu 22. července po 13. hodině na louce pod Sechovem u Ledče nad Sázavou.
  • První srpnový víkend bude hrad Bezděz patřit Šermířským rozvernostem, druhý srpnový víkend pak programu Rytíři a manové na Bezdězu. V průběhu soboty a neděle uvidíte, jak žili vojáci na hradě, jak byli vyzbrojeni, jak se cvičili ve zbrani a jak se stravovali, těšit se můžete i na hrané příběhy ze života hradní posádky.
151. výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866

151. výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866

Vzpomínková akce na 151. výročí bitvy, která změnila Evropu. Akce proběhne v historickém centru Hradce Králové a na bojišti Chlum 1866.

Bitva Budyně nad Ohří (1)

Bitva Budyně nad Ohří

Letos už posedmé se změní hrad v Budyni nad Ohří v místo bojů mezi Švýcary a Burgunďany, jak je kronikáři zaznamenali v kronikách konce 15. století. Tentokrát si povíme příběh kastelána Jana z Vaumarcus, který na počátku Burgundských válek držel hrad na území mezi oběma znepřátelenými stranami.

Bitva Mladějov - Blosdorf 1915 v Mladějově

Bitva Mladějov - Blosdorf 1915 v Mladějově

Mladějov – Blosdorf 1915 je již tradiční vzpomínkovou akcí na padlé za světové války, součástí které je mimo jiné bitevní ukázka, v níž proti sobě nastoupí vojáci rakouské a ruské armády, aby názorně připomněli hrůzy války.

Bitva o Notorburg (4)

Bitva o Notorburg

14. ročník tradiční akce Bitvy o Notorburg.

Hrrr na ně! - Husité na Vítkově

Hrrr na ně! - Husité na Vítkově

V sobotu 15. července 2017 se na pražském Vítkově uskuteční další ročník středověké slavnosti Husité na Vítkově. V rámci 597. výročí od uskutečnění historické bitvy na Vítkově (14. července, 1420), se na stejném místě odehraje autentická rekonstrukce slavného střetu mezi Husity a Křižáckými vojsky.

Husitské historické slavnosti v Tachově

Husitské historické slavnosti v Tachově

Jednou za 5 let se pak konají slavnosti většího rozsahu, tzv. Husitské slavnosti, které připomínají husitskou historii města Tachova a především bitvu u Tachova v r. 1427. Při slavnostech se každoročně navazuje na několikaletou výbornou a úspěšnou spolupráci s bavorským městem Bärnau.

Napoleonské hry 2017 na zámku Slavkov u Brna

Napoleonské hry 2017 na zámku Slavkov u Brna

Při příležitosti výročí narozenin Napoleona Bonaparte Slavkov u Brna ožije vojenským ležením, ukázkami manévrů a rekonstrukcí bitvy. Řemeslný jarmark, kostýmované prohlídky zámku, multimediální představení s ohňostrojem.

VII. Jemnická bitva 2017

VII. Jemnická bitva 2017

Zámecký park v Jemnici opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku, čest a slávu.

Za čest krále 2017 na hradě Sovinec

Za čest krále 2017 na hradě Sovinec

Zemská pevnost Sovinec se opět ocitne v nelítostné a temné době třicetileté války. Neohrožení odvážlivci uvidí nejen kaskadérské grotesky, šarvátky a přestřelky, ale i ukázky historických řemesel v obléhaném hradě a unikátní výstavu zbraní a obléhací techniky.

Den Brna 2017

Den Brna 2017

Městská oslava významné historické události ze dne 15. srpna roku 1645, na jejímž konci stála obrana města Brna před švédskými vojsky za třicetileté války. Letos uplynulo od této události 372 let.

Dobývání hradu Sion - Jan Roháč na Sionu

Dobývání hradu Sion - Jan Roháč na Sionu

Dobývání hradu Sion, posledního útočiště posledního husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Uvidíte rekonstrukci historické bitvy přímo ve zdech zříceniny hradu Sion. V okolí hradu naučná stezka „Po stopách husitských hejtmanů“.

Šermířské rozvernosti na Bezdězu (4)

Šermířské rozvernosti na Bezdězu

Kdo stojí za vraždami v temných uličkách?

Valdštejnské slavnosti 2017 v Chebu

Valdštejnské slavnosti 2017 v Chebu

Další ročník velkolepých historických slavností s příjezdem Albrechta z Valdštejna do Chebu. Součástí bude bohatý kulturní program s průvodem Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, dobová hudba, trh s převahou tradičních řemesel a další.

Army Camp 2017 - dětský tábor v králické pevnostní oblasti

Army Camp 2017 - dětský tábor v králické pevnostní oblasti

Jedinečný dětský letní tábor s vojenskou a brannou tématikou probíhá pro velký úspěch znovu i v roce 2017 v přímo v kulisách králické pevnostní oblasti, v těsné blízkosti Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu KS-14. Tábor je určen pro všechny příznivce, které přitahuje vojenství a akční pobyt.

Den pevností jižní Moravy

Den pevností jižní Moravy

V sobotu 24. června 2017 proběhne ve vybraných objektech československého opevnění na jižní Moravě speciální společná celodenní akce provozovatelů pevnostních muzeí – Den pevnostních muzeí jižní Moravy. Jedná se o již o její 5. ročník.

Olmutz 1813

Olmutz 1813

Návštěvníci se na jeden den vrátí o 200 let v čase, do doby, kdy vrcholily napoleonské války v Evropě. 5. ročník vojensko-historického festivalu z období Napoleonských válek.

Oživená pevnost Šatov u Znojma

Oživená pevnost Šatov u Znojma

Areál československého opevnění v Šatově ožije 24. 6. 2017 vojáky v uniformách, zbraněmi, vojenskou technikou a zajímavými prezentacemi. Připravený je bohatý program, jehož součástí budou i interaktivní stanoviště pro děti a rodiče.

Přepadení řopíků 1938 v Pevnostním areálu Slavonice

Přepadení řopíků 1938 v Pevnostním areálu Slavonice

Pravidělně pořádaná tradiční bojová ukázka pod názvem "Přepadení řopíků 1938" se koná v sobotu 5. srpna 2017 v Pevnostním areálu Slavonice.