Úvod > Aktuality > Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Vydáno 28. října 2017 Zážitky
Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte Kramářovu vilu, Obecní dům, Senát či Parlament ČR.

Na návštěvu k Valdštejnovi a do Senátu

Valdštejnský palácCísařský generalissimus a vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna si nechal v letech 1624–1630 na Malé Straně v Praze postavit honosný palác se zahradou a jízdárnou. Areál, který výstavností a přepychovou výzdobou předstihl i Pražský hrad, si moc dlouho neužíval, už o čtyři roky později byl zavražděn v Chebu, ale Valdštejnský palác stojí dodnes. Sídlí v něm Senát Parlamentu České republiky a zdarma se sem můžete podívat nejenom každý víkend od dubna do října, ale také při zvláštních příležitostech. Ta nejbližší nastane právě dnes, 28. října, kdy má Senát Den otevřených dveří a od 9.00 do 16.00 hodin nabízí prohlídky Valdštejnského a Kolovratského paláce, otevřené bude také informační centrum, výstavní síň a Trčkovská galerie.
 

Prohlídka Poslanecké sněmovny České republiky

Každý rok 28. října pořádá Den otevřených dveří Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Od 9.00 do 16.00 hodin si prohlédnete hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci v Praze na Malé Straně. Průvodci na vás budou čekat u vchodu z Malostranského náměstí 19 a během hodinové prohlídky vás seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i se současným využitím.
 

Na prohlídky zve Kramářova vila

Vila, kterou si nechal v nejvýchodnějším cípu pražských Hradčan v letech 1911–1914 postavit politik a pozdější první československý předseda vlády Karel Kramář, slouží jako reprezentativní sídlo českých premiérů a přístupná bývá jen výjimečně. Příležitost budete mít v pátek 28. října při dni otevřených dveří. Prohlídky interiérů i zahrady, spojené s povídáním o manželích Kramářových a jejich sídle, jsou naplánované od 10.00 do 16.00 hodin.
 

Den otevřených dveří v Obecním domě

Obecní důmObecní dům zřejmě znáte jako jeden ze skvostů pražské secese. Víte ale, že impozantní budova na náměstí Republiky v těsném sousedství Prašné brány je nerozlučně spjatá s vyhlášením samostatného státu? Začátkem roku 1918 tu čeští poslanci přijali takzvanou Tříkrálovou deklaraci, jíž požadovali samostatnost pro český národ, 13. dubna na shromáždění ve Smetanově síni pak požadavek podpořili představitelé české veřejnosti v čele s Aloisem Jiráskem. Na podzim téhož roku, 28. října 1918, vedoucí představitelé Národního výboru organizovali převzetí moci a poté Národní výbor v Grégrově sále slavnostně přijal zákon o zřízení samostatného československého státu a vydáním Manifestu k národu vyhlásil československou samostatnost. Výročí vzniku samostatného československého státu připomíná Obecní dům Dnem otevřených dveří.
 

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo obchoduU příležitosti 99. výročí vzniku Československa pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu v sobotu 28. října 2017 od 9:00 do 16:00 hodin Den otevřených dveří ve svém sídle, historické budově Na Františku. Návštěvníci si budou moci kromě reprezentativních prostor Fantovy budovy prohlédnout i exponáty, které zapůjčilo Poštovní muzeum - mezi dobovými zajímavostmi je například zrestaurovaný balíkový vůz, dobové poštovní známky, štítky a razítka. Součástí expozice budou i poštovní saně, zapůjčené Národním technickým muzeem.
 

Rezidence primátorky hl. m. Prahy

Rezidence primátorkyÚchvatné prostory Rezidence primátorky situované v objektu Městské knihovny na Mariánském náměstí se 28. října od 9 do 18 hodin otevírají veřejnosti. Návštěvníky budou doprovázet průvodci, kteří podají i patřičný výklad. Rezidence je totiž uměleckým skvostem ve stylu art deco, který v Praze nemá obdoby. Rezidence, zřízena v letech 1925–1928, má samostatný vchod na rohu Platnéřské a Žatecké. Zdobili ji přední čeští výtvarníci, jako například František Kysela, Břetislav Benda, Cyril Bouda či malíř Prahy Jaroslav Šetelík. Zájemci si mohou prohlédnout 1. patro s reprezentačními sály a salonky. Prohlídka s odborným výkladem potrvá cca 20 minut.
 

Masarykův salonek na Masarykově nádraží

Masarykův salonekMasarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží bude při příležitosti státního svátku otevřený dne 28. října 2017. Komentované prohlídky se knají každou celou hodinu: 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Salón na Masarykově nádraží byl postaven v letech 1873 - 1874 při příležitosti svatební cesty Františka Josefa I. a císařovny Alžběty Bavorské (řečené Sissi), která vedla do Prahy. Po pádu Rakousko-Uherska byl salonek zbavený všech připomínek a atributů monarchie a uzavřen. Až později byl přizpůsoben potřebám prezidenta nové republiky, který právě odtud, z prvního nástupiště, vyjížděl na cesty svým salonním vozem. Starožitný nábytek, vyřezávaný krb, kliky, lustr i malovaný a zlacený strop jsou původní a údajně opravdu pamatují prezidenta Masaryka.
 

Národní zemědělské muzeum ve státní svátek zdarma

NZMV sobotu 28. října mají nejen děti, ale tentokrát i rodiče a všechny další dospělé osoby vstup do většiny poboček Národního zemědělského muzea zdarma. V Praze bude otevřeno od 9 do 17 hodin a mezi nejnovější výstavy patří vizuálně atraktivní Dělat les, velkým tahákem je také nově otevřená expozice Gastronomie. Určitě se také nezapomeňte rozhlédnout z vyhlídkové terasy na střeše muzea.
 
 
 

Národní technické muzeum za 50 korun

NTMNárodní technické muzeum, které se nachází v těsném sousedství Národního zemědělského muzea, láká o sátním svátku na příznivé vstupné ve výši 50 Kč. Expozice vás překvapí moderním pojetím. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Nejoblíbenější expozicí ale stále zůstává Vývoj dopravy s exponáty historických automobilů, motocyklů, letadel a lodní či železniční dopravy v českých zemích. Otevřeno je zde od 10 do 18 hodin. Kdo bude mít vstupenku z Ministerstva průmyslu, nemusí platit vstupné ani do NTM (platí po předložení poukázky z ministerstva).
Gastroherna Národního zemědělského muzea

Gastroherna Národního zemědělského muzea

Jídlo se má nejen s vášní konzumovat, ale je také dobré o něm přemýšlet. A při onom přemýšlení si třeba i hrát, objevovat, experimentovat a společně se bavit a navíc se i poučit. To vše nabízí expozice Gatroherna v pražském Národním zemědělském muzeu.

Národní technické muzeum za 50 Kč - Vznik Československé republiky

Národní technické muzeum za 50 Kč - Vznik Československé republiky

V roce 2018 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 50 Kč.

Den otevřených dveří v Senátu - 28. říjen

Den otevřených dveří v Senátu - 28. říjen

U příležitosti státního svátku se opět otevře sídlo Senátu Parlamentu ČR veřejnosti. Připraveny budou komentované prohlídky Valdštejnského paláce, v Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců.

Prohlídka Masarykova salonku na Masarykově nádraží v Praze

Prohlídka Masarykova salonku na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží bude letos příležitosti 100. výročí vzniku republiky otevřen každou poslední sobotu v měsíci, až do konce roku 2018.

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.

Obecní dům Praha - den otevřených dveří

Obecní dům Praha - den otevřených dveří

Pražský Obecní dům připomene státní svátek 28. října, tedy Den vzniku samostatného československého státu, dnem otevřených dveří. Reprezentační prostory si můžete prohlédnout za doprovodu průvodce.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR - 28. říjen

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR - 28. říjen

V rámci Dne otevřených dveří Poslanecké sněmovny budou zpřístupněny reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti, kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory.

Den otevřených dveří v Kramářově vile - od dubna do října každou první sobotu v měsíci

Den otevřených dveří v Kramářově vile - od dubna do října každou první sobotu v měsíci

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.