Úvod > Aktuality > Kam na pohádkové výstavy? Třeba na zámek Telč, Kunětickou horu nebo do Prahy!

Kam na pohádkové výstavy? Třeba na zámek Telč, Kunětickou horu nebo do Prahy!

Vydáno 20. dubna 2017 Zážitky
Stejně jako loni se i letos několik hradů a zámků promění v pohádkový svět. Hradní palác na Kunětické hoře zaplní desítky kostýmů a rekvizit z řady oblíbených českých pohádek, Pyšná princezna bude lákat do Telče a na hradě Veveří se zabydlí Devatero pohádek Karla Čapka. A kdyby vám to nestačilo, doplníme ještě pár magicky krásných míst plných her a zázraků. Čárymáryfuk, pohádkový výlet právě začíná!

Zámek Telč a princezna Krasomila

Víte, že pohádka Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana měla premiéru před 65 lety a že část se natáčela na zámku v Telči? Právě sem do Zámecké galerie se od začátku dubna až do konce letošního roku můžete vypravit na výstavu desítek originálních kostýmů a rekvizit. K vidění bude například originální retušovaná zarámovaná fotografie princezny Krasomily a její paruka, boty prince Miroslava i šaty pro princeznu, které se nakonec ve filmu nepoužily. Pohádku připomenou také jednotlivé scény v každé z výstavních místností od ševcovské dílny přes Půlnoční království až po mlýn.

Pokud si výlet do Telče naplánujete až na červen, děti můžete nalákat na Pohádkový den na zámku. V neděli 11. června bude v zámeckém parku připravená pohádková cesta spojená s plněním úkolů, jimiž budou děti provázet pohádkové postavy, a na konci dne proběhne losování o zajímavé ceny. Na zámeckém nádvoří se bude soutěžit, hrát a tancovat, v zámeckém parku a zahradě se chystají divadelní, hudební a šermířská představení, na spodním zámeckém nádvoří navštivte jarmark. Do pohádkového programu se zapojí i zámek, prohlídková trasa nazvaná Z Itálie do Telče po stopách kavalíra nabídne nejmenším návštěvníkům role malých šlechticů, výuku šermování a historického tance.
 

Výlet do pohádky na další hrady a zámky

Na hrad Kunětická hora na Pardubicku se opět vrací Rumburak, Arabela a další pohádky. Od května do září zaplní hradní palác výstava Zpátky do pohádky s rekvizitami a kostýmy ze známých i méně známých hudebních televizních pohádek. Těšit se můžete například na Krkonošské pohádky, starší verzi Popelky, pohádku o královně Koloběžce I. a další kousky. Na hradě se navíc během jara a léta chystá spousta divadelních představení, například Limonádový Joe nebo Kráska a zvíře.

Od konce dubna až do konce září láká na výstavu Devatero pohádek Karla Čapka hrad Veveří. Není to pouhopouhá výstava kostýmů a kulis, čekají na vás zábavné úkoly, inspirované jednotlivými pohádkami, hrací listy a výtvarná dílna, k dispozici jsou i pohádkové kostýmy a kulisy pro vaše vlastní představení. Otevřeno je denně kromě pondělí, vstupné stojí 60/40 Kč – a nezapomeňte, že od hráze Brněnské přehrady vás až k hradu dovezou vyhlídkové lodě!

Další pohádkovou výstavu si užijete od 20. května do 3. září při návštěvě zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun. K vidění budou kostýmy z pohádek Princezna ze mlejna, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Z pekla štěstí a Nejkrásnější hádanka, zkrátka z nejznámějších pohádek režiséra Zdeňka Trošky. Otevřeno je denně kromě pondělí, samostatné vstupné na výstavu stojí 60/40 Kč.
 

Za pohádkou v Praze

Možná víte a možná ne, že přímo v hlavní budově Barrandov Studia na Kříženeckého náměstí v Praze 5 můžete každý víkend navštívit stálou expozici kostýmů, rekvizit a dalších kuriozit z mnoha filmů. Jsou tu vystavené například plesové šaty z pohádky Tři oříšky pro Popelku, prsteny a korunovační klenoty ze seriálu Arabela nebo auto ze sci-fi seriálu Návštěvníci. Letos nabídku rozšiřuje výstava věnovaná filmům Bořivoje Zemana. Ano, kostýmy z pohádky Pyšná princezna se sice vrací na „místo činu“, tedy na zámek Telč, kde nesmrtelná pohádka vznikala, ale na Barrandově toho přesto dost zůstalo – třeba literární scénář plánovaného a nikdy nerealizovaného pokračování Pyšné princezny. Kromě toho si prohlédnete kostýmy a rekvizity ze známějších i méně známých filmů Bořivoje Zemana, třeba z pohádek Šíleně smutná princezna, Byl jednou jeden král nebo z komedie Fantom Morrisvillu.
 

Orbis Pictus ve Zlíně a v Praze

Do světa magie a tvořivých zázraků zve návštěvníky už řadu let interaktivní expozice Orbis Pictus Play.

Putovní expozice se zastavila v několika městech, až nakonec docestovala na zámek ve Zlíně a pro velký úspěch byla už několikrát prodloužena. Navštívit ji můžete celý letošní rok.

Až do konce června pak využijte pozvánku na výstavu Vikýře PLAYMalostranské besedě na Malostranském náměstíPraze, která na projekt Orbis Pictus navazuje. V Malostranské besedě zdaleka nepoznáte jen vikýře a podkroví se spoustou speciálně připravených herních, zvukových, optických a kinetických nástrojů (a také s fantastickým výhledem na chrám svatého Mikuláše!), ale také další prostory v prvním, druhém a třetím patře. Vikýře pro vás budou k dispozici až do konce června!
Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Jičín - město pohádky a památek

Jičín - město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesační architektury.

Půda plná pohádek na borovanském mlýně

Půda plná pohádek na borovanském mlýně

Na borovanském mlýně máte kromě skvělého ubytování v rekonstruovaném mlýně u rybníka možnost zabavit své děti při prohlídce expozice Půda plná pohádek. V nabídce je i řada dalších aktivit pro celé rodiny s dětmi.

Strašidelné bludiště Jihlava

Strašidelné bludiště Jihlava

Přijďte se pobavit do jedinečného strašidelného bludiště v Jihlavě. Čekají na vás strašidla, pohádkové postavy, hrdinové z oblíbených filmů i dinosauři. Určitě si nezapomeňte vzít fotoaparát.

Hrad Loket - impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket - impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Film Legends Museum Poděbrady - výstava filmových soch, figurek a replik

Film Legends Museum Poděbrady - výstava filmových soch, figurek a replik

Pokud máte rádi film, komiks, sběratelství, akční hrdiny či legendy stříbrného plátna, pak je pro vás Film Legends Muzeum ta správná volba.

Filmpoint - výstavní prostor Barrandov Studia

Filmpoint - výstavní prostor Barrandov Studia

Stálá expozice mapuje současnost i minulost skrze kuriozit z filmů a seriálů (např. Tři oříšky pro Popelku či Arabela). Dále pak nabízí možnost nahlédnout do tajů filmových řemesel skrze vzorovou dílnu, maskérnu či kostymérnu (s možností zkoušení klobouků a doplňků). Nechybí ukázky filmové techniky.

Orbis Pictus Play Zlín (1)

Orbis Pictus Play Zlín

Projekt Orbis Pictus Play aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie autorů Jiřího a Radany Waldových je mezinárodní projekt putovních výstav a doprovodných akcí, umělecky koncipovaných Petrem Niklem ve spolupráci s dalšími vizuálními umělci z České republiky i ze zahraničí.

Zámek Plumlov

Zámek Plumlov

Zámek se nachází v rekreační oblasti Plumovská přehrada, nad kempem Žralok. Pořádá řadu akcí - prohlídky zámku, výstavy, koncerty hudebních skupin a jiné kulturní akce. V zámku je také pohádkové sklepení a dokonce fitness centrum.

Pohádková neděle na zámku Telč

Pohádková neděle na zámku Telč

Pohádkový den na zámku v Telči bude plný zábavy nejen pro děti, ale i jejich rodiče.