Úvod > Aktuality > Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Vydáno 9. října 2018 Kultura
Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Podle předpovědi nás v říjnu čekají ještě slunečné dny a ty by bylo určitě škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných dnů i v podzimní plískanici.
4+4 dny v pohybuLetos již 23. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu probíhá od 5. do 13. října 2018 na několika místech v Praze. Jako své hlavní centrum si již tradičně vybral opuštěnou budovu v centru hlavního města: Letos se jím stal Desfourský palác na Florenci. Chátrající neoklasicistní dům na pár dní festivalu oživuje hlavní výstavní část nazvaná Princip neurčitosti. Festival nabízí pravděpodobně poslední možnost zažít jedinečnou atmosféru tohoto paláce před plánovanou přestavbou.

Tož to kupteVýstava s originálním názvem "Tož to kupte" zavede zájemce o výtvarné umění na Pražský hrad. Věta, která ožívá v názvu výstavy, je zaznamenaným autentickým výrokem, kterým TGM posvětil nákup cyklu akvarelů Život na panském sídle od velmi ceněného malíře Josefa Mánesa. V expozici v Císařské konírně uvidíte více než 100 obrazů, u nichž nepůjde pouze o slavná jména autorů, ale o příběh o tom, jak měla zakoupená díla spoluvytvářet obraz Pražského hradu jako symbolu nové demokratické republiky. Náš první prezident se zaměřil hlavně na obrazy známých českých autorů 19. století (především J. Mánesa, M. Alše nebo A. Slavíčka), ovšem na výstavě nechybí ani obrazy, které pořizoval pro Pražský hrad náš druhý prezident Edvard Beneš.

ministerstvoA u první republiky ještě chvíli zůstaneme - architektuře tohoto období se věnuje projekt Open House, který na podzim zdarma otevírá několik prvorepublikových budov. Například v Den vzniku ČSR 28. října se kromě Tyršova domu otevře sídlo ministerstva průmyslu a obchodu na Františku od Josefa Fanty, Gočárův Dům zemědělské osvěty na Vinohradech, palác Metro na Národní třídě a také řada církevních staveb. Projekt vyvrcholí 25. listopadu 2018 otevřením funkcionalistického skvostu komplexu tzv. francouzských škol v Dejvicích od architekta Jana Gillara.
 

Podzim v Praze s dětmi

Zoo TrojaPokud vy a vaše děti máte rádi zvířátka, určitě navštivte ty v Zoo Praha v Troji. Po setmění se totiž zoologická zahrada mění k nepoznání. Většina zvířat se ukládá k spánku, ale noční druhy se právě probouzí. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost a v doprovodu zkušeného průvodce zažijte dobrodružnou cestu noční zoo. Večerní prohlídky se konají 12., 13., 17. , 19., 20., 24., 26. a 27. října, začátky prohlídek jsou v 19:00 hodin.

Letenský kolotoč je ojedinělou památkou evropského významu, která neodmyslitelně patří ke koloritu Letné, a mnoho generací si s ním spojuje své dětství. Nově si šest z 21 opravených koní spolu s dalšími ukázkami z interiéru kolotoče můžete prohlédnout v Národním technickém muzeu. Výstava zde bude přístupná až do konce prosince 2018.
 
Retro bijákBylo by škoda propásnout velkou pohádkovou výstavu kostýmů s názvem Retro biják, která bude v Tančícím domě jen do 21. října. šechny vystavené kostýmy jsou originály zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize a v galerii je doplní filmové rekvizity a fotografie. Návštěvníci se mohou těšit například na kostýmy z nesmrtelných snímků, jako jsou komedie Vrchní, prchni! a Což takhle dát si špenát, oscarového filmu Ostře sledované vlaky, muzikálu Starci na chmelu nebo pohádkového seriálu Arabela. Čtyři patra Galerie Tančící dům tak na několik měsíců ožijí díky slavným tvářím stříbrného plátna i televizních obrazovek.
 

Podzimní gastronomické zážitky

HusaHusička, zelí a knedlíky zavoní Síchovskou náplavkou v sobotu 20. října na již tradičním Husobraní. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční i moderně pojaté recepty z husího masa, prodej husích specialit, jako jsou husí játra, husí sádlo, husí paštika nebo foie gras. Péci se bude více než 1000 hus!

Příznivce dýňových specialit lákají Podzimní dýňové hrátky do Botanické zahradě hl. města Prahy. O víkendu 20. a 21. října se tam totiž koná dýňové tvoření a místní restaurace nabídne výborné pokrmy z dýně, jimž vévodní dýńová polévka.

KávaMilovníci kávy jistě nepohrdnou pozváním na Prague Coffee Festival 2018. Jako každý ročník festivalu vás o víkendu 20. a 21. října čeká spousta výborných brew barů a espresso barů. Co se týče workshopů, je pro vás připraven workshop k domácí přípravě filtrované kávy, či senzorický workshop, kde se budete učit rozeznávat chutě kávy. Ve spolupráci s Andy Pavelcovou z Fitlab strong připravili organizátoři na sobotu dokonce i lekci coffee jógy. V neděli pak na vás čeká netradiční kávová kosmetika hrou.

PolévkaA kdo si potrpí na polévky, neměl by v sobotu 27. října chybět na smíchovském Polívkování. Zahřejí vás nejen polévky tuzemské jako je bramboračka, kulajda, knedlíčková či dršťková ale hlavně polévky z celého světa jako ruský boršč, mexické chipotle a menudo, malajská laksa, francouzská bouillabaisse, vietnamské pho, španělský cocido, marocká harira nebo japonské miso či ramen.

V listopadu si nenechte ujít čokoládový festival na Harfě. Kromě čokoládových delikates se letos můžete těšit i na další laskominy, které obsahují čokoládu, jako jsou třeba vafle, perník a bonbony - od pátku 16. do neděle 18. listopadu 2018.
Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad

Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad

Výstava „Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad“ diváky seznamuje s koncepcí, akvizicemi a osudy sbírky, která byla nakupována pro Pražský hrad z úroků tzv. Národního fondu Masarykova v letech 1920–1952.

Open House Praha - 28. říjen

Open House Praha - 28. říjen

Festival Open House Praha 2018 sice skončil, ale na podzim se budete s námi moci podívat do vybraných prvorepublikových budov. Připomínáme si tak v rámci projektu Architektura první republiky v Praze letošní stoleté výročí od založení Československa.

Open House Praha - Tyršův dům na Malé Straně

Open House Praha - Tyršův dům na Malé Straně

V neděli 28. října 2018 se na celý den pro veřejnost otevře Tyršův dům na Malé Straně, budova postavená mezi lety 1921–1925 pro účely sídla Československé obce sokolské. Jedná se o areál, který je dokonalým příkladem vysoké úrovně české architektury období první republiky.

Architektura první republiky v Praze

Architektura první republiky v Praze

Festival Open House Praha 2018 sice skončil, ale na podzim se budete s námi moci podívat do vybraných prvorepublikových budov. Připomínáme si tak v rámci projektu Architektura první republiky v Praze letošní stoleté výročí od založení Československa.

Den otevřených dveří na Ministerstvu průmyslu a obchodu (1)

Den otevřených dveří na Ministerstvu průmyslu a obchodu

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu v neděli 28. října 2018 od 9:00 do 16:00 hodin Den otevřených dveří ve svém sídle, historické budově Na Františku.

Večerní prohlídky po Zoo Praha

Večerní prohlídky po Zoo Praha

Vydejte se v doprovodu zkušeného průvodce objevovat tajemství večerního života v Zoo Praha.

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče v NTM

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče v NTM

Letenský kolotoč je ojedinělou památkou evropského významu, která neodmyslitelně patří ke koloritu Letné, a mnoho generací si s ním spojuje své dětství. Nově si šest z 21 opravených koní spolu s dalšími ukázkami z interiéru kolotoče mohou prohlédnout návštěvníci v Národním technickém muzeu.

Retro biják 60. – 90. let: Výstava filmových kostýmů v Tančícím domě

Retro biják 60. – 90. let: Výstava filmových kostýmů v Tančícím domě

Od jara do podzimu roku 2018 bude Galerie Tančící dům patřit československému filmu. Unikátní výstava s názvem Retro biják 60. – 90. let představí 200 kostýmů z téměř 70 filmů, pohádek a seriálů, které byly natočeny v období od 60. do 90. let minulého století. Prodlouženo do 21. října 2018.

Podzimní dýňové hrátky v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Podzimní dýňové hrátky v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Přijďte se s dětmi inspirovat podzimní přírodou, popusťte uzdu své fantazie a vyrábějte nejrůznější postavičky a zvířátka z toho, co na podzim zahrada nabízí. Ve dnech 20. až 21.10. uskuteční speciální program - Dýňové hrátky. Na rodiny s dětmi čeká bohatý program.

Polívkování  na Smíchovské náplavce

Polívkování na Smíchovské náplavce

Zveme všechny milovníky polévek – přijďte se zahřát skvělými polévkami, poznat nové chutě a nevšední recepty z celého světa.

Čokoládový festival Harfa 2018

Čokoládový festival Harfa 2018

Nenechte si ujít další ročník Čokoládového festivalu, který se uskuteční v Galerii Harfa. Kromě čokoládových delikates se letos můžete těšit i na další laskominy, které obsahují čokoládu, jako jsou třeba vafle, perník a bonbony - od pátku 16. do neděle 18. listopadu 2018.

Prague Coffee Festival 2018

Prague Coffee Festival 2018

Zveme vás na 7. ročník Prague Coffee Festivalu. Jedná se o největší kávový festival v České republice, na kterém se pravidelně potkávají odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Hlavním tématem letošního ročníku je udržitelnost kávové kultury.

Husobraní na Smíchovské náplavce

Husobraní na Smíchovské náplavce

Smíchovská náplavka opět ožije! Tentokrát přivítá staročeské husí hody - Husobraní. V sobotu 20. října 2018 se na náplavce na Smíchově bude péci více jak 1000 hus! Nebudou chybět ani různé druhy ciderů.