Úvod > Aktuality > Jiří Straka bude od března vystavovat v Galerii Václava Špály
Jirí Straka bude od brezna vystavovat v Galerii Václava Špály
Kultura

Jiří Straka bude od března vystavovat v Galerii Václava Špály

  • Vydáno26. února 2015
Jiří Straka, Čech inspirovaný čínskou tušovou malbou, bude od 6. března do konce dubna vystavovat svá díla v pražské Galerie Václava Špály. Vystaví zde devět obrazů velkých rozměrů, na nichž zachytil tradiční technikou vrstvené tušové malby detaily z pekingských periferií a stavenišť. K místu vzniku obrazů odkazuje i název jarní výstavy – Tušová staveniště.
Přejetá žábaSoučástí výstavy Tušová staveniště bude rovněž videozáznam a fotografie, které byly pořízeny na místech, kde vznikala vystavená díla, a které mají návštěvníkům pomoci odhalit, proč si Straka vybral právě těchto devět objektů malby.

Jiří Straka (1967 v Praze) je českým současným umělcem, kterého významně ovlivnilo asijské umění. Je jedním z mála cizinců, který měl možnost studovat tušovou malbu na Pekingské centrální akademii, nejprestižnější čínské výtvarné škole. Dnes již Straka působí jako její hostující profesor. Jeho tvorba je na pomezí mezi tradiční a moderní tušovou kresbou a vytváří paralelu k jeho životu ve dvou zcela odlišných zemí – v Číně a České republice, kde střídavě pobývá společně s manželkou, čínskou malířkou a organizátorkou výstav a jiných kulturních aktivit, A Qin. V Galerii Václava Špály bude výstava k vidění až do 26. dubna 2015.

MíchačkaNa otázku, zda je Straka českým malířem v Číně anebo už čínským malířem s českou minulostí, není snadné odpovědět. Připojil se k technice čínské tušové kresby a malby, ale oprostil ji od kaligrafické stylizace. Pro své práce používá savý čínský papír, který má jiné kvality než papír evropský, používá přírodní čínské štětce a samozřejmě používá třenou čínskou tuš. Nakonec papírové obrazy podlepuje hedvábím, jak bývalo v Číně zvykem. Velké formáty doslova pohlcují diváka bělostí, jasem prázdného prostoru a překvapují ho dovedností kresby.

Jiří Straka vystavuje v českých galeriích, například v Galerii Rudolfinum nebo Museum Kampa, i v čínských prestižních výstavních místech 798 Art District nebo Today Art Museum v Pekingu.
Galerie Václava Špály v Praze

Galerie Václava Špály v Praze

Galerie vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví na Národní třídě v Praze. Ve své výstavní dramaturgii se galerie věnuje zejména žijícím profesionálním českým autorům střední generace.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky