Úvod > Aktuality > Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!
Příroda

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo otevřeno i nadále!

Zimní stálice: Punkevní jeskyně

Hlavní sezóna ve zpřístupněných jeskyních ČR skončila sice již v říjnu, ale stále zůstává možnost se do podzemí vypravit. Ne všechny jeskyně v Moravském krasu se totiž uzavírají: otevřené zůstaly například Punkevní jeskyně, propojené se dnem propasti Macocha. I v zimě jsou prohlídky spojené s plavbami po ponorné říčce Punkvě.

Teplota v jeskyních si udržuje stálou hodnotu okolo 8°C a tak vám v prosincových mrazech bude při obdivování podzemních krás docela příjemně. Punkevní jeskyně jsou otevřeny denně kromě pondělí – na rozdíl od jiných jeskyní zde totiž nezimují netopýři, respektive zimují jen v nepřístupných částech jeskyně. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Za vstupenku pro dospělého zaplatíte 320 korun, senioři si mohou jeskyni projít za 270 korun a děti od tří let za 160 korun.
 

Do šošůvských jeskyní s baterkou

Sloupsko šošůvské jeskyně v ziměKvůli netopýrům se nepodíváte do části Sloupsko-šošůvských jeskyní, ale líto vám to být nemusí. Jejich krásu můžete obdivovat při zimních prohlídkách s baterkami, kdy navíc uvidíte tři prostory, otevřené pouze při těchto typech exkurzí. Začínají každý den kromě pondělí v 10 a 13 hodin, objednat si je můžete až do konce února. Celoročně je otevřená také zážitková trasa Po stopách Nagela, ale pouze pro skupiny nejméně dvou a nanejvýš deseti fyzicky zdatných návštěvníků starších 10 let. Také tady je nutná objednávka předem.

Denně kromě pondělí vždy v 10, 12 a 14 hodin má v zimě otevřeno i jeskyně Výpustek. Zastavit se můžete i v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně, kde je přes zimu otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.
 

Kde jinde se ještě zahřát se v jeskyních?

Celou zimu se od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin můžete vypravit i do Bozkovských dolomitových jeskyní. Tady není přesně určený začátek prohlídek a možná na rozdíl od hlavní sezony nebudete muset čekat ve frontě. Přesto pokud chcete mít jistotu, rezervujte si prohlídku telefonicky předem. Víkendové prohlídky začnou až v dubnu.

Dále je možné se skupinou 10 a více člennou skupinou navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou, a to ve všední dny v 10, 12 a 14 hodin po předchozí rezervaci na telefonu 581 601 866.

jeskyně vílA tři tipy, kam se můžete vypravit hned: na dobrodružnou výpravu lákají volně přístupné jeskyně – vypravte se třeba do Pekárny anebo do Šipky. Pekárna leží nad soutokem Říčky a Ochozského potoka a dostanete se k ní celkem pohodlně Mariánským údolím, k Šipce vás dovedou značené trasy ze Štramberku.

Krásná je také Jeskyně víl v Českém Švýcarsku, i když se v podstatě jedná "jen" o skalní převis. V zimě ho však zdobí desítky ledových stalagmitů.
Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Pustý žleb v Moravském krasu

Pustý žleb v Moravském krasu

Jedná se o 7,5 km dlouhý krasový kaňon v Moravském krasu. Stěny kaňonu tvoří strmé vápencové skály s velkým množstvím jeskyní, žleb je bezvodý až na spodní část, kde vyvěrá říčka Punkva.

Josefovské údolí v Moravském krasu

Josefovské údolí v Moravském krasu

Josefovské údolí (někdy zvané též Křtinský žleb) je 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. Jeho název odkazuje na osadu Josefov, která se nachází ve střední části údolí.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Další aktuality

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika