Úvod > Aktuality > Jeskyně, výstavy a jarní výlety: kde se setkáte s neandrtálci?
Kultura

Jeskyně, výstavy a jarní výlety: kde se setkáte s neandrtálci?

  • Vydáno5. dubna 2018
O neandrtálcích víme leccos, ale mnohem víc je toho, co nevíme a v čem tápeme. Pokud chcete naše dávné předky poznat zblízka, právě teď máte možnost: v Pavilonu Anthropos v Brně probíhá výstava Vítejte u neandrtálců. Pro mimořádný zájem byla prodloužena až do července.
Jsou jednou z největších záhad v lidské historii. Úspěšní lovci obývali několik set tisíc let rozsáhlé oblasti Evropy a před 20 až 30 tisíci lety náhle zmizeli; bohužel téměř beze stop. O to vzácnější je 105 tisíc let starý výlitek mozkovny neandrtálského člověka, který na výstavu Vítejte u neandrtálců v brněnském Pavilonu Anthropos přijel z Národního muzeaPraze. Jeho cena je nevyčíslitelná, protože na světě se nic podobného nevyskytuje. V Anthroposu vzácný artefakt zůstane až do 31. července, kdy výstava končí, potom se vrátí zpátky do trezoru Národního muzea.
 

Na návštěvě v pravěku

Výstava Vítejte u neandrtálců zachycuje prostřednictvím modelů, trojrozměrných rekonstrukcí a audiovizuálních prvků život neandrtálců v sedmi zastaveních. Seznámíte se s tím, jak vypadali, jaké znali technologie, jak bydleli nebo lovili. Z neandrtálců toho skutečně zbylo pramálo: pár zubů, kusy lebek a čelistí. O to vzácnější jsou další vystavené kousky: originální nálezy z jeskyně Kůlna a jeskyně Švédův stůl i otisky neandertálských kostí ze slovenských Gánovců, zapůjčené Podtatranským muzeem v Popradě. V Pavilonu Anthropos si kromě toho můžete prohlédnout stálou expozici, mapující nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu, a galerii obrazů Zdeňka Buriana. S menšími dětmi se vydejte na blízké hřiště, které vypadá, jako by tu někdo poházel kousky kostí vyhynulých brontosaurů.
 

Nová expozice, zajímavý pořad anebo jeskyně?

Výlet za neandrtálci si můžete prodloužit ještě o další zastávky. Na zámkuBlansku před pár týdny otevřeli zbrusu novou interaktivní expozici Cesta do pravěku; sami a na vlastní pěst se můžete zapojit do objevování pravěkých epoch, tak jak utvářely krajinu Moravského krasu a její obyvatele. Mezi nejzajímavější předměty patří bezpochyby nálezy z tajemstvími opředené jeskyně Býčí skála.

Na otázku, jak najednou zemřelo několik desítek osob obklopených množstvím šperků a dalších obětin, dodnes neexistuje odpověď. Nyní si prohlédnete keramické a bronzové nádoby, náramky, spony, skleněné a jantarové náhrdelníky, bronzová a železná kování z rituálních vozů, nalezených v jeskyni, a dokonce i model jednoho z pohřebních vozů.

Můžete se také vypravit do jeskyní Moravského krasu; od začátku dubna jsou všechny podzemní prostory opět otevřené a prohlídky opět porůznu zpestřují audiovizuální pořady, dotykové obrazovky a videoprojekce. V Kůlně, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, uvidíte dioramata neandrtálských lovců a film, v Balcarce vás čeká projekce ze života lovců sobů a koní, kteří žili ve vstupním portálu jeskyně.
 

Malé výlety za neandrtálci

  • Že neandrtálci žili i na území Česka potvrdil zlomek čelisti neandrtálského dítěte s několika zuby, který v roce 1880 v jeskyni Šipka u Štramberka objevil profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška. Jeskyně na východním úbočí vrcholku Kotouč, dnes známá po celém světě, je součástí Lašské naučné stezky a můžete nahlédnout i do jejího nitra, ve Štramberku slavný objev připomíná muzeum.
  • K dalšímu nálezu došlo v roce 1905 v jeskyni Švédův stůl v jižní části Moravského krasu, kde se podařilo vykopat neandrtálskou čelist, další úlomky lebky a jeden zub se na stejném místě našly na počátku 60. let. Jeskyně leží v hlubokém krasovém údolí potoka Říčky; sice mimo značené trasy, ale jako orientační bod vám poslouží nedaleká a neméně známá jeskyně Pekárna. Právě teď je ideální čas k výletu: temné portály jeskyní jsou z údolí dobře vidět, ale výhled zanedlouho zakryjí listnaté stromy.
  • Neandrtálci nám byli mnohem podobnější, než jsme si mysleli dříve. Uměli mluvit, k přípravě jídel používali oheň, měli kvalitní kamenné nástroje i krásné šperky. Byli menší, robustnější a silnější než my; typický neandrtálec měřil asi 165 cm, ženy byly ještě zhruba o deset centimetrů nižší. Díky genetice ale víme, že nevyhynuli úplně a v mnohých z nás dnes koluje kapka neandrtálské krve.
Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Nová antropologická expozice. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 17. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 6. dubna 2024. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika