Úvod > Aktuality > Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!
Životní styl

Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!

  • Vydáno9. prosince 2022
Když je venku počasí, že by psa nevyhnal, schovejte se do podzemí. Při prohlídkách jeskyní, štol a tajemných podzemních labyrintů rozhodně nezmrznete, v chodbách bývá příjemných 7 až 10 °C. Dokonce nemusíte cestovat nijak daleko z měst, rozzářených krásou adventních trhů!

Z Vánočních trhů do městského podzemí

Křivolaké a klikaté chodby, pohádkové scénky, tajemná zákoutí a navíc ještě části starých odvodňovacích štol, které zásobovaly Znojmo pitnou vodou v dobách dobrých i v dobách zlých: to všechno uvidíte při prohlídce Znojemského podzemí. Odskočit si sem můžete snadno přímo ze znojemských adventních trhů, protože otevřeno je denně a prohlídky začínají přímo v centru města na Slepičím trhu.

Až si projdete Vánoční trhyPlzni, zajděte se podívat také do Plzeňského podzemí; z téměř 19 kilometrů dlouhého labyrintu samozřejmě neuvidíte všechno, ale o řadu studní nebo lednici, kde se ukládal led, nepřijdete. Otevřeno je denně, prohlídky začínají ve všedních dnech ve 13, 15 a 16 hodin, o víkendech v 11, 13, 15 a 16 hodin. Naposled je otevřeno na Silvestra (pouze od 13. hodin), pak se podzemí až do začátku února zavírá.

podzemí mělníkTaké v Mělníce se podíváte do podzemí celý rok, prohlídky začínají denně v 10, 11, 12, 12.45, 14, 15, 16 a 17 hodin. Na konci se skrývají dva poklady: první v podobě středověké studny, s průměrem 4, 54 metrů nejširší v Česku, uvidíte na vlastní oči. Druhý poklad se podle pověsti ukrývá na konci labyrintu a objeví se prý teprve tehdy, až město lehne popelem, aby obyvatelé mohli Mělník obnovit. Srdečně zváni jste také do Regionálního muzea, kde probíhá až do 31. prosince výstava vyřezávaných a ručně malovaných betlémů z let 1840–1940 doplněná o historické vánoční ozdoby a dekorace.

Otevřeno přes zimu má i Táborské podzemí, a to denně kromě pondělí a úterý; vstup najdete pár kroků od vánočních trhů na náměstí T. G. Masaryka v Husitském muzeu, v budově pozdně gotické radnice. Podobně je tomu v Brně; přímo z adventních trhů na Zelném trhu si můžete odskočit na prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem, o pár kroků dál najdete kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Na obou místech bývá otevřeno celoročně denně kromě pondělí. Zapomínat bychom neměli ani na Prahu, kde nadohled od Staroměstského vánočního trhu ční věž Staroměstské radnice. I ta má své podzemí, které lze navštívit v rámci prohlídek radnice. Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.
 

Kam do jeskyní?

punkevní jeskyněVedle volně přístupných jeskyní, jako jsou Pekárna v Mariánském údolí nebo Šipka u Štramberku, se můžete vypravit i tam, kde mají přes zimu otevřeno možná trochu nečekaně. V některých jeskyních v Moravském krasu (například v jeskyni Balcarka a Kateřinské jeskyni) výletníky vystřídali netopýři a kvůli jejich nerušenému přezimování se sem podíváte až v březnu, jinde ale mají s výjimkou Vánoc od 24.12. do 26.12. a 1.1. otevřeno. Kde? Třeba v Punkevních jeskyních, propojených se dnem propasti Macocha. Po hladině ponorné říčky Punkvy zkrátka jezdí lodičky i v zimě.

Přes zimu ve všedních dnech můžete nahlédnout i do Bozkovských dolomitových jeskyní, denně mimo pondělí vždy v 10, 12 a 14 hodin má v zimě otevřeno jeskyně Výpustek, který nově nabízí poněkud dobrodružnější trasu Za tajemstvím jeskyně. Kvůli netopýrům se nepodíváte do části Sloupsko-šošůvských jeskyní, ale líto vám to být nemusí. Jejich krásu můžete obdivovat při zimních prohlídkách s baterkami, kdy navíc uvidíte tři prostory, otevřené pouze při těchto  exkurzí. Začínají každý den kromě pondělí v 10, 12 a 13 hodin, objednat si je můžete až do konce února. Celoročně je otevřená také zážitková trasa Po stopách Nagela, ale pouze pro skupiny nejméně dvou a nanejvýš deseti fyzicky zdatných návštěvníků starších 10 let. Také tady je nutná objednávka předem. Zastavit se můžete i v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně, kde je přes zimu otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.
 

Kam se ještě můžete vypravit?

Vánoční trhy Plzeň 2024

22. 11.23. 12.
Vánoční trhy Plzeň 2024

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Podzemí Staroměstské radnice

Podzemí Staroměstské radnice

Součástí prohlídkového okruhu Staroměstské radnice jsou i prostory, které jsou ukryté pod radničním areálem. Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami

Navštivte s průvodcem svatohorské sklepení, které návštěvníkům nabízí neobvyklou atmosféru.

Táborské středověké podzemí

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Další aktuality

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl