Úvod > Aktuality > Jemnice zažije opět historické slavnosti Barchan

Jemnice zažije opět historické slavnosti Barchan

Vydáno 15. června 2017 Zážitky
Míst, kde se můžete zblízka podívat na historické slavnosti, bitvy, poutě a festivaly nabízí portál Kudy z nudy celou řadu. Někde se bude bojovat za spravedlnost a čest, jinde za slávu nebo lásku, další bitvy zase připomenou historické události ze středověku, z časů Velkomoravské říše anebo z dob před sto lety. Znáte ale Jemnici na Vysočině?
Od pátku 16. do pondělí 19. června 2017 se v Jemnici, městečku na Vysočině jihovýchodně od Dačic konají velkolepé slavnosti. Každý rok se tu v červnu po svátku sv. Víta (15. 6.) pořádají slavnost se zvláštním názvem Barchan. Říká se, že patří mezi nejstarší v Čechách a na Moravě, protože se o ní psalo už v roce 1713 a rozhodně nešlo o žádnou novinku!
 

Na Barchan do Jemnice

Barchan JemniceProgram Barchanu se točí kolem závodu čtyř poslů, které král Jan Lucemburský v roce 1312 vyslal za svou ženou Eliškou Přemyslovnou. Sám prý vytáhl proti loupeživým rytířům a královnu svěřil do péče měšťanů v dobře opevněné Jemnici. Chudá královna odměnila posly dobrých zpráv jen tím, co měla. První dostal barchetový náprsník, který vyšívala pro svého muže, druhý šátek, třetí punčochy a čtvrtý věnec.

Barchan začíná letos v pátek 16. června v podvečer průvodem a vyvěšením barchanického a městského praporu na radnici. Purkmistr pak otevírá tržnici a mazhauzy k pořádání slavnosti.

BarchanHlavní program se odehrává v sobotu; Jemnici probouzí průvod bubenic a trubačů, do města přijíždí král s doprovodem a odpoledne se koná tradiční běh o barchan. Slavnost vyvrcholí před zámkem, kde královna odmění posly tradičními dary; nechybí ani stará řemesla, divadelní scénky, dobové písně a tance, průvod s pochodněmi, ohňostroj a nedělní svatovítská pouťová mše v lipovém háji u kostela sv. Víta. V odpoledních hodinách přijíždí král Jan se svou družinou do opevněného města. Královna poděkuje Jemničanům za jejich pohostinství a slíbí jim, že na ně král nezapomene a odmění je za věrné služby rozsáhlými privilegii. Královský pár pak odjíždí z Jemnice za doprovodu pestrého průvodu historických postav. Velký průvod se vydá Zámeckou ulicí, kolem náměstí Svobody, ulicí Husovou a Tyršovou ven z města.

Na slavnosti bude vypraven i zvláštní vlak z Moravských Budějovic do Jemnice. V sobotu pojede z M. Budějovic v 10:05, 14:05, 18:05 a 22:00, odjezd z Jemnice je pak stanoven na 12:50, 16:50, 20:30 a 23:30 hodin.
Zámek Jemnice

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

Historická slavnost Barchan v Jemnici 2018

Historická slavnost Barchan v Jemnici 2018

Jedna z nejstarších historických slavností ve střední Evropě. Jedna z nejstarších historických lidových slavností. Tradiční trh s lidovými řemesly, pouťové atrakce, městské mázhauzy a historická krčma, průvod městem a ohňová show.

VIII. Jemnická bitva

VIII. Jemnická bitva

Zámecký park v Jemnici opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku, čest a slávu.