Úvod > Aktuality > Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a šmorny

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a šmorny

Vydáno 19. dubna 2017 Gurmánská turistika
S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na druhý ročník tvarůžkového festivalu, mlsalové se sjedou na cukrářské slavnosti do Prahy a šestý ročník Gastronomických slavností Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli letos láká na knedlíky a šmorny. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat co hrdlo ráčí.

Duben: bylinky v Praze a tvarůžky v Olomouci

Náplavka u Palackého mostuPraze, kde každou sobotu můžete na farmářských trzích koupit dobroty z kvalitních surovin, je také místem pro pořádání rozmanitých akcí. Patří k nim i Slavnosti jarních bylinek, které nábřeží zaplní v sobotu 22. dubna. Vedle české klasiky v podobě pažitky, máty, oregana, medvědího česneku, libečku, rozmarýnu či majoránky tu seženete i exotičtější bylinky, kupříkladu stévii, kari, citronovou trávu či různé druhy máty a bazalky. Kromě bylinek se budou prodávat i sazenice květin a sukulentů, balkonových rajčátek, růží nebo převislých lesních jahod.
 
Stejný den a stejné bylinkové téma si vybral BylinkoFest, festival o bylinkách, zdraví a zdravém životním stylu, pořádaný v Národním zemědělském muzeuPraze na Letné. Sejdete se tam s lidmi, kteří mají rádi bylinky na všechny způsoby, kteří je pěstují, něco z nich vyrábějí a hodně o nich vědí.
 
O týden později, tedy v pátek 28. a v sobotu 29. dubna, se koná Olomoucký tvarůžkový festival. Horní i Dolní náměstí v Olomouci zaplní stánky s tvarůžkovými specialitami, do festivalu se zapojí také více než dvacet restaurací, minipivovary či prodejce tvarůžkové zmrzliny. Kromě možnosti ochutnat nejrůznější dobroty slané, sladké, pečené, smažené i jinak upravené se můžete těšit na bohatý doprovodný program; chybět nebudou koncerty a divadelní představení, kulinářské show, soutěž místních sportovců v pojídání tvarůžků či show Fyzika v kuchyni, kterou chystá science centrum Pevnost poznání.
 

Květen: Slavnosti chřestu v Hostíně a Ivančicích

Chřest je zázračná zelenina, která obsahuje řadu vitamínů, vápník, hořčík, draslík, zinek, fosfor, železo, jód a další prvky. Kdekdo ví, že je proslulý jako afrodiziakum, ale kromě toho také snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu krevního cukru, má protirakovinné a protizánětlivé účinky, čistí pleť a lépe se po něm spí – a to je jen výběr z dlouhého výčtu jeho skvělých vlastností.
 
Chřest má dvě království a obě v květnu pořádají slavnosti. Hned první sobotu v měsíci, tedy 6. května, přijeďte na Slavnosti chřestu do Hostína u Vojkovic. Nejenže tu koupíte český chřest doslova za hubičku, ale ochutnáte také chřestové speciality a chřestové pivo, dozvíte se leccos o jeho pěstování a zpracování, můžete být svědkem soutěže Chřestožrout a rodiny s dětmi ocení bohatý doprovodný program s atrakcemi a soutěžemi.
 
Pokud na vás chřest nezbyde a chtěli byste nakupovat a ochutnávat dál, opakování si dopřejte od 19. do 21. května na Slavnostech chřestuIvančicích. Každoročně se sem sjíždějí tisíce lidí a pochvalují si báječnou atmosféru a klasické i neobvyklé kulinářské úpravy. Chřestová menu tu pravidelně nabízí několik restaurací, těšit se můžete i na bohatou šňůru koncertů a ochutnávku vín na nádvoří radnice. V sobotu 20. května se navíc můžete vypravit do nedalekého Muzea průmyslových železnic ve Zbýšově, kde se ten den bude jezdit s párou!
 

Dva jarní hříchy: čokoláda a knedlíky

…a aby toho zdravého nebylo příliš, nabídneme vám i pár jarních neřestí. Svátkem všech mlsných jazýčků budou Cukrářské slavnosti – a v cukrárnu plnou dobrot se v sobotu 13. května promění Národní zemědělské muzeumPraze. Kromě mlsání a nakupování můžete navštívit řadu dílniček či workshopů a sami si vyzkoušet cukrářské řemeslo.
 
Také Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily RettigovéLitomyšli si letos vybraly téma, které milovníkům zdravého jídla dělá těžkou hlavu. Na Smetanově a Toulovcově náměstí totiž budou o víkendu 20. a 21. května hrát hlavní roli knedlíky a šmorny, tedy pečené knedlíky, často pojednané jako moučné nebo bramborové placky či trhance. Zároveň nepřijdete ani o hlavní body programu, tedy soutěže Svíčková open, o nejlepší domácí bábovku či vaření kotlíkového guláše, sousedské hodování na husičce nebo školu vaření pro nejmenší. Novinkou je večerní irský hodokvas nebo kuchařský kurz.        
 
Slavnosti českého chřestu v Hostíně

Slavnosti českého chřestu v Hostíně

Hostín u Vojkovic vás rád uvítá na již třetích Chřestových slavnostech v sobotu 6. května od 9 hodin. Přijďte se něco dozvědět o této výjimečné české plodině a samozřejmě ji také ochutnejte připravenou a servírovanou předními šéfkuchaři. I vaši nejmenší se mohou těšit na doprovodný program.

Slavnosti chřestu v Ivančicích 2017

Slavnosti chřestu v Ivančicích 2017

Ivančice na Brněnsku uspořádají Slavnosti chřestu už po 23. Na náměstí budou lidé moci ochutnat minimálně 30 chřestových specialit, na nádvoří radnice budou na návštěvníky čekat vinaři a brněnský FoodPark. Bohatý kulturní program a program pro děti je zaručen.

Tvarůžkový festival Olomouc 2017

Tvarůžkový festival Olomouc 2017

Koncem dubna ožije centrum Olomouce druhým ročníkem festivalu na počest typické hanácké speciality – Olomouckým tvarůžkům, které se vyrábějí v Lošticích už více než šest set let.

Bylinky, koření a čaje na Farmářském trhu Náplavka

Bylinky, koření a čaje na Farmářském trhu Náplavka

Slavnosti bylinek, koření a čajů vás čekají 9. záží 2017 u Vltavy, na farmářském tržišti Náplavka u Rašínova nábřeží.

Čejkovické bylinkové slavnosti

Čejkovické bylinkové slavnosti

Přivítejte nadcházející čajovou sezonu a nahlédněte na celý proces výroby čajového sáčku od výkupu bylinek až po jeho balení do krabiček. Čejkovické bylinkové slavnosti se uskuteční v neděli 3. září 2017.

Farmářské trhy na Jiřáku 2017

Farmářské trhy na Jiřáku 2017

Pravidelné Farmářské trhy se budou konat na náměstí Jiřího z Poděbrad i v roce 2017. Dodavatelé se budou průběžně obměňovat, ty nejoblíbenější ale na trzích zůstanou celou sezónu. Naplánované jsou i tematické dny, které se vždy budou zaměřovat na konkrétní období.

Flora Olomouc 2017 - jarní etapa

Flora Olomouc 2017 - jarní etapa

38. mezinárodní zahradnická výstava a veletrh nabídne také veletrh zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře Hortifarm a jarní zahradnické trhy, prodejní trhy květin, okrasných dřevin, zahradnického sortimentu, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře.

Jarní slavnost v Otevřené zahradě (2)

Jarní slavnost v Otevřené zahradě

Zahradničím, tedy jsem! To je podtitul letošní Jarní slavnosti v Otevřené zahradě. Nenechte si ji ujít.

Jaro na Valech s česnekem medvědím

Jaro na Valech s česnekem medvědím

Nedělní program s tematikou pochoutek a dobrot z jarní byliny.

Vítání jara v levandulové zahradě

Vítání jara v levandulové zahradě

Vítání jara v levandulové zahradě, procházky v zahradě, nákup rostlin bylin a mladých sazenic levandule.Dekorace, dobroty a dárky.

Zahradnické trhy v Kuksu (2)

Zahradnické trhy v Kuksu

Balkónové rostliny, bylinky, skalničky, ovocné stromky, kaktusy a vše potřebné pro vaše truhlíky a záhony. Doprovodný program.

Cukrářské slavnosti v Českém muzeu stříbra

Cukrářské slavnosti v Českém muzeu stříbra

Projděte se historickým centrem Kutné Hory a ochutnejte sladké speciality od místních pekařů, cukrářů a výrobců čokolády.

Cukrářské slavnosti v NZM Praha 2017

Cukrářské slavnosti v NZM Praha 2017

Národní zemědělské muzeum pořádá třetí ročník Cukrářských slavností. Prezentace a ukázky tradiční cukrářské a pekařské výroby, prodej pekařských a cukrářských výrobků a dalších gastronomických specialit - karamel, čokoláda, marcipán, perníky, koláče, buchty, bábovky, trubičky, dorty…

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2017

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2017

Gastroslavnosti jsou pořádány k poctě legendy české kuchyně M. D. Rettigové, která v Litomyšli žila posledních 11 let svého života. Slavnosti jsou proto zaměřeny na propagaci české kuchyně, kvalitních regionálních potravin, zároveň však kladou důraz i na inovaci a experiment.

Zámecká pouť na zámku Kačina

Zámecká pouť na zámku Kačina

V neděli 23. dubna 2017 se od 10 do 17 hodin bude konat na zámku Kačina u Kutné Hory tradiční velká jarní akce s názvem „Zámecká pouť“, která je zároveň otevřením turistické sezóny.

Otevření zahrad Botanicus v Ostré

Otevření zahrad Botanicus v Ostré

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus budou otevřeny od úterý do neděle od 29. dubna do 1. října 2017. V pondělí máme zavřeno.

Další aktuality

2.4.
2017
Jarní Náplavka Street food oživí Smíchov

Jarní Náplavka Street food oživí Smíchov

Praha | Gurmánská turistika
7.3.
2017
Tři pražské restaurace obhájily michelinskou hvězdu

Tři pražské restaurace obhájily michelinskou hvězdu

Praha | Gurmánská turistika
2.3.
2017
Farmářské trhy jsou zpět!

Farmářské trhy jsou zpět!

Praha | Gurmánská turistika