Úvod > Aktuality > Jarní vojenské akce: slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Jarní vojenské akce: slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Vydáno 18. dubna 2017 Zážitky
Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na zbývající jarní měsíce téměř na každý víkend. A navíc Česko při nich procestujete od východu až na západ!
Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku nenabízí jen zajímavou expozici, ale také výstavy a akce. Několik se jich odehrává během dvou posledních dubnových víkendů.
 

Duben: pozvánka do Hrabyně a na jižní Moravu

V sobotu 22. dubna si v Národním památníku II. světové války v Hrabyni můžete připomenout osvobození Opavy, která patřila k nejpostiženějším místům při ostravské operaci. Chcete-li být u toho, můžete využít autobusy, které pojedou v 10 a 14.30 hodin od vlakového nádraží Opava-východ.

Máte to blíž na jižní Moravu? Pak můžete být v sobotu 22. dubna svědky Bitvy o Brno – Festung Kanitzareálu hradu a zámku v Dolních Kounicích. Oslavy k 72. výročí osvobození Brna a ukončení války ovšem začnou již v pátek odpoledne, kdy po okolních obcích a městech pojede ukázková osvobozovací kolona; zastávky jsou naplánované ve 14 hodin v Silůvkách, ve 14.45 v Ořechově, v 16.15 v Malešovicích, v 17 hodin v Pravlově a v 18 hodin v Dolních Kounicích. Sobotní program začne v 10 hodin otevřením hradního areálu a prohlídkami německých kasáren, štábu i ruského týlového stanoviště s plným vybavením, během dne se koná burza militarií a ve 14 hodin odpoledne dojde na bojovou ukázku za použití lehké i těžké historické techniky. Vstupné stojí 130/70 Kč, předškoláci, účastníci bojů-veteráni a občané Ruské federace mají vstup zdarma.
 

Návrat do Hrabyně a nahlédnutí do Bílých Karpat

Následující víkend v sobotu 29. dubna dopoledne se můžete vrátit do památníku a zúčastnit se pochodu do Hrabyně, v poledne se pak v areálu koná pietní akt s veterány II. světové války k 72. výročí osvobození Moravskoslezského kraje.

Lákavá akce se chystá v Bílých Karpatech. Když se hovoří o této oblasti a druhé světové válce, nejčastěji bývá zmiňována letecká bitva z 29. srpna 1944. Při bitvě o Bílé Karpaty ale zůstane stranou, akce ve Strání v sobotu 29. dubna připomene tvrdé boje mezi německými jednotkami, zakopanými ve stráních Bílých Karpat, proti útočící rumunské a ruské armádě. Kromě rekonstrukce bitvy se můžete těšit na ukázky techniky a výzbroje.

Poslední dubnový víkend si vybrali také organizátoři Bitvy Libušín, 26. ročníku největšího středověkého festivalu. V Libušíně u Kladna v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše se odehrají šermířské turnaje i volné boje, dětská bitva a hlavně dvě hlavní bitvy (ve 14 a v 16 hodin), v nichž se střetnou tisíce bojovníků. Těšit se můžete i na lov s dravými ptáky, historické písně, středověká řemesla, historické stánky či komentované prohlídky vojenského tábora. Vstupné stojí 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro dítě od 120 centimetrů výšky do 15 let, menší mají vstup zdarma.
 

Začátek května: Slavnosti svobody v Plzni a okolí

Od roku 1990 se Plzeň při každoročních Slavnostech svobody pomyslně vrací do května roku 1945 a připomíná si osvobození Československa spojeneckými vojsky. Oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly před rokem 1989 nemyslitelné, o to víc si je město užívá nyní. Ulicemi projíždí konvoj vojenských historických vozidel, pořádají se vzpomínková setkání u památníků II. světové války nebo besedy s veterány. Letošní oslavy začínají v pátek 5. května a potrvají až do pondělí 8. května.

sobotu 6. května si můžete odskočit na Slavnosti svobody na Radyni, které se konají odpoledne od 14 do 18 hodin v předhradí hradu Radyně. Přijede sem kolona historických vozidel, bude se hrát k poslechu i tanci, výstava ukáže dobové snímky osvobození Starého Plzence a na děti čeká zábavný program plný soutěží a her.
 

Polovina května: Slivice, Nymburk a historická bitva v Kolíně

Rozmanitými vojenskými akcemi bude nabitý i druhý květnový víkend. Poslední bitvu druhé světové války v Evropě připomene v sobotu 13. května akce Slivice 1945/2017, pietní akt se zajímavým programem u památníku vítězství u Milína na Příbramsku.

Ještě hlouběji do historie se vrátíte v pátek a v sobotu 12. a 13. květnaNymburce, kde vojáci v uniformách z první světové války připomenou sté výročí bitvy u Zborova. Účastníci bitvy už v pátek večer vybudují v parku Pod Hradbami autentický vojenský tábor, v sobotu proběhne nejdříve pietní akt v parku Hrdinů, odpoledne bude následovat dobová bitevní ukázka. Bojovat se bude i v nedalekém Kolíně, kde se v sobotu 13. května chystá rekonstrukce historické bitvy inspirovaná legendou o Janě z Arku. Dopoledne v 11 hodin se koná průvod městem a rytířské souboje, na jízdárně se otevře dobové tržiště s ukázkami řemesel, samotná bitva vypukne v 15 hodin.
 

Konec května a začátek června: historie i současnost

Ani předposlední a poslední květnový víkend nepřijdou milovníci vojenské historie zkrátka. Například hrad Helfštýn na celý víkend 20. a 21. května zaplní Festival vojenské historie s přehlídkami skupin historického šermu z různých období válečných dějin. Ještě o den déle budou trvat Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu; začnou už v pátek 19. května a například v sobotu se můžete zúčastnit snídaně s vévodou. V Ořechově u Brna se v areálu Army Parkusobotu 20. května uskuteční festival vojenské historie Army Park Fest a o týden později, v sobotu 27. května, by všichni fandové vojenství měli být u toho, až Vojenské technické muzeum v Lešanech zahájí další sezonu.

Poslední jarní akcí v našem kalendáři pak je Den pozemního vojska Bahna, který proběhne v sobotu 10. června na bývalém vojenském cvičišti u Strašic. Stejně jako v jiných letech se i letos představí jak Armáda České republiky, tak kluby vojenské historie se společnými ukázkami současné i dobové vojenské techniky. Jedna dobrá zpráva na závěr: vstupné na Bahna je zdarma.
 
CIAF - Czech International Air Fest 2017 v Hradci Králové

CIAF - Czech International Air Fest 2017 v Hradci Králové

CIAF je největší leteckou přehlídkou a soutěží špičkových vojenských bojových letounů v České republice. Královéhradecké letiště bude začátkem září centrem umění vojenských letectev mnoha zemí světa a cílem tisíců fanoušků letectví z celé Evropy.

Den uniformovaných sborů 2017 v Kroměříži

Den uniformovaných sborů 2017 v Kroměříži

Z mnoha koutů země se do Kroměříže 1. října sjedou fandové vojenské, policejní i hasičské historie a současnosti, aby spolu už potřetí oslavili Den uniformovaných sborů. Přehlídka techniky, výzbroje i výstroje s akčními ukázkami zakončí letošní turistickou sezonu.

Dny NATO v Ostravě 2017

Dny NATO v Ostravě 2017

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek.

Josefínské slavnosti Terezín 2017

Josefínské slavnosti Terezín 2017

Největší historické slavnosti 18.století v Evropě k založení města Terezína. Vojenský pochod, vojenské přehlídky, ukázky vojenského výcviku. Hlavním bodem programu bude dobytí pevnosti. Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a noční bitva o pevnost.

Bitva Mladějov - Blosdorf 1915 v Mladějově

Bitva Mladějov - Blosdorf 1915 v Mladějově

Mladějov – Blosdorf 1915 je již tradiční vzpomínkovou akcí na padlé za světové války, součástí které je mimo jiné bitevní ukázka, v níž proti sobě nastoupí vojáci rakouské a ruské armády, aby názorně připomněli hrůzy války.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře v roce 1620. Velké představení finále bitvy za účasti několika stovek účinkujících bude doplněno hudbou a pyroefekty. Bitva ve dnech 22. a 23. září bude realizována tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události.

Dětský den v Lešanech 2017

Dětský den v Lešanech 2017

Již pošesté se uskuteční Dětský den ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Tentokrát se koná v sobotu 23. září a pro děti je připraven bohatý soutěžní program, včetně ukázek moderní vojenské techniky. Vstup je pro všechny zdarma.

Tankový den v Lešanech 2017

Tankový den v Lešanech 2017

2. září - Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany; tematický program s dynamickými ukázkami.

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Křižáci – křížové výpravy v 11. – 13. století

Křižáci – křížové výpravy v 11. – 13. století

Naprosto ojedinělý výstavní projekt mapující křížová tažení do Svaté země v 11. až 13. století s přesahem do problematiky působení rytířských řádů v Evropě (templáři a johanité v českých zemích, Řád německých rytířů, husitské války).

Věrni zůstaneme - Bojová cesta československé jednotky v SSSR

Věrni zůstaneme - Bojová cesta československé jednotky v SSSR

Výstava v Národním památníku II. světové války v Hrabyni mapuje historii 1. československého armádního sboru - z Buzuluku do Prahy. Návštěvníci se seznámí s vývojem od polního praporu k armádnímu sboru v Sovětském svazu a s hlavními bojovými operacemi, jichž se Čechoslováci účastnili.

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Další aktuality

18.8.
2017
Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
16.8.
2017
Chladné léto není v Beskydech problém

Chladné léto není v Beskydech problém

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
12.8.
2017
Horní stanice lanovky na Pustevnách opět slouží turistům

Horní stanice lanovky na Pustevnách opět slouží turistům

Severní Morava a Slezsko | Zážitky