Úvod > Aktuality > Jarní vojenské akce: slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Jarní vojenské akce: slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Vydáno 18. dubna 2017 Zážitky
Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na zbývající jarní měsíce téměř na každý víkend. A navíc Česko při nich procestujete od východu až na západ!
Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku nenabízí jen zajímavou expozici, ale také výstavy a akce. Několik se jich odehrává během dvou posledních dubnových víkendů.
 

Duben: pozvánka do Hrabyně a na jižní Moravu

V sobotu 22. dubna si v Národním památníku II. světové války v Hrabyni můžete připomenout osvobození Opavy, která patřila k nejpostiženějším místům při ostravské operaci. Chcete-li být u toho, můžete využít autobusy, které pojedou v 10 a 14.30 hodin od vlakového nádraží Opava-východ.

Máte to blíž na jižní Moravu? Pak můžete být v sobotu 22. dubna svědky Bitvy o Brno – Festung Kanitzareálu hradu a zámku v Dolních Kounicích. Oslavy k 72. výročí osvobození Brna a ukončení války ovšem začnou již v pátek odpoledne, kdy po okolních obcích a městech pojede ukázková osvobozovací kolona; zastávky jsou naplánované ve 14 hodin v Silůvkách, ve 14.45 v Ořechově, v 16.15 v Malešovicích, v 17 hodin v Pravlově a v 18 hodin v Dolních Kounicích. Sobotní program začne v 10 hodin otevřením hradního areálu a prohlídkami německých kasáren, štábu i ruského týlového stanoviště s plným vybavením, během dne se koná burza militarií a ve 14 hodin odpoledne dojde na bojovou ukázku za použití lehké i těžké historické techniky. Vstupné stojí 130/70 Kč, předškoláci, účastníci bojů-veteráni a občané Ruské federace mají vstup zdarma.
 

Návrat do Hrabyně a nahlédnutí do Bílých Karpat

Následující víkend v sobotu 29. dubna dopoledne se můžete vrátit do památníku a zúčastnit se pochodu do Hrabyně, v poledne se pak v areálu koná pietní akt s veterány II. světové války k 72. výročí osvobození Moravskoslezského kraje.

Lákavá akce se chystá v Bílých Karpatech. Když se hovoří o této oblasti a druhé světové válce, nejčastěji bývá zmiňována letecká bitva z 29. srpna 1944. Při bitvě o Bílé Karpaty ale zůstane stranou, akce ve Strání v sobotu 29. dubna připomene tvrdé boje mezi německými jednotkami, zakopanými ve stráních Bílých Karpat, proti útočící rumunské a ruské armádě. Kromě rekonstrukce bitvy se můžete těšit na ukázky techniky a výzbroje.

Poslední dubnový víkend si vybrali také organizátoři Bitvy Libušín, 26. ročníku největšího středověkého festivalu. V Libušíně u Kladna v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše se odehrají šermířské turnaje i volné boje, dětská bitva a hlavně dvě hlavní bitvy (ve 14 a v 16 hodin), v nichž se střetnou tisíce bojovníků. Těšit se můžete i na lov s dravými ptáky, historické písně, středověká řemesla, historické stánky či komentované prohlídky vojenského tábora. Vstupné stojí 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro dítě od 120 centimetrů výšky do 15 let, menší mají vstup zdarma.
 

Začátek května: Slavnosti svobody v Plzni a okolí

Od roku 1990 se Plzeň při každoročních Slavnostech svobody pomyslně vrací do května roku 1945 a připomíná si osvobození Československa spojeneckými vojsky. Oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly před rokem 1989 nemyslitelné, o to víc si je město užívá nyní. Ulicemi projíždí konvoj vojenských historických vozidel, pořádají se vzpomínková setkání u památníků II. světové války nebo besedy s veterány. Letošní oslavy začínají v pátek 5. května a potrvají až do pondělí 8. května.

sobotu 6. května si můžete odskočit na Slavnosti svobody na Radyni, které se konají odpoledne od 14 do 18 hodin v předhradí hradu Radyně. Přijede sem kolona historických vozidel, bude se hrát k poslechu i tanci, výstava ukáže dobové snímky osvobození Starého Plzence a na děti čeká zábavný program plný soutěží a her.
 

Polovina května: Slivice, Nymburk a historická bitva v Kolíně

Rozmanitými vojenskými akcemi bude nabitý i druhý květnový víkend. Poslední bitvu druhé světové války v Evropě připomene v sobotu 13. května akce Slivice 1945/2017, pietní akt se zajímavým programem u památníku vítězství u Milína na Příbramsku.

Ještě hlouběji do historie se vrátíte v pátek a v sobotu 12. a 13. květnaNymburce, kde vojáci v uniformách z první světové války připomenou sté výročí bitvy u Zborova. Účastníci bitvy už v pátek večer vybudují v parku Pod Hradbami autentický vojenský tábor, v sobotu proběhne nejdříve pietní akt v parku Hrdinů, odpoledne bude následovat dobová bitevní ukázka. Bojovat se bude i v nedalekém Kolíně, kde se v sobotu 13. května chystá rekonstrukce historické bitvy inspirovaná legendou o Janě z Arku. Dopoledne v 11 hodin se koná průvod městem a rytířské souboje, na jízdárně se otevře dobové tržiště s ukázkami řemesel, samotná bitva vypukne v 15 hodin.
 

Konec května a začátek června: historie i současnost

Ani předposlední a poslední květnový víkend nepřijdou milovníci vojenské historie zkrátka. Například hrad Helfštýn na celý víkend 20. a 21. května zaplní Festival vojenské historie s přehlídkami skupin historického šermu z různých období válečných dějin. Ještě o den déle budou trvat Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu; začnou už v pátek 19. května a například v sobotu se můžete zúčastnit snídaně s vévodou. V Ořechově u Brna se v areálu Army Parkusobotu 20. května uskuteční festival vojenské historie Army Park Fest a o týden později, v sobotu 27. května, by všichni fandové vojenství měli být u toho, až Vojenské technické muzeum v Lešanech zahájí další sezonu.

Poslední jarní akcí v našem kalendáři pak je Den pozemního vojska Bahna, který proběhne v sobotu 10. června na bývalém vojenském cvičišti u Strašic. Stejně jako v jiných letech se i letos představí jak Armáda České republiky, tak kluby vojenské historie se společnými ukázkami současné i dobové vojenské techniky. Jedna dobrá zpráva na závěr: vstupné na Bahna je zdarma.
 
Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

VIII. Jemnická bitva

VIII. Jemnická bitva

Zámecký park v Jemnici opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku, čest a slávu.

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Slavnosti svobody 2018 v Plzni - velkolepé oslavy osvobození

Slavnosti svobody 2018 v Plzni - velkolepé oslavy osvobození

Plzeň si jako jediné z velkých měst v Česku každoročně připomíná osvobození americkou armádou v květnu 1945. Několikadenní oslavy zahrnují bohatý kulturní program a letos i novinku - Ride of Freedom - jízdu historické vojenské techniky a veteránů. 73. výročí osvobození Plzně americkou armádou.

Tankový den v Lešanech 2018

Tankový den v Lešanech 2018

1. září - Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany; tematický program s dynamickými ukázkami. 16. ročník.

Dětský den v Lešanech 2018

Dětský den v Lešanech 2018

Již posedmé se uskuteční Dětský den ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Tentokrát se koná v sobotu 29. září a pro děti je připraven bohatý soutěžní program, včetně ukázek moderní vojenské techniky. Vstup je pro všechny zdarma.

Zahájení sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany 2018

Zahájení sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany 2018

Přijďte 26. května zahájit muzejní sezónu do Vojenského technického muzea v Lešanech!

Slivice 1945 / 2018

Slivice 1945 / 2018

Připomínka poslední bitvy 2. světové války v Evropě, ukázky činnosti Armády ČR a klubů vojenské historie, pietní akt u Památníku Vítězství, prezentace historické a soudobé vojenské techniky.

152. výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866

152. výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866

Vzpomínková akce na 152. výročí bitvy, která změnila Evropu. Akce proběhne v historickém centru Hradce Králové a na bojišti Chlum 1866.

CIAF - Czech International Air Fest 2018 v Hradci Králové

CIAF - Czech International Air Fest 2018 v Hradci Králové

CIAF je největší leteckou přehlídkou a soutěží špičkových vojenských bojových letounů v České republice. Královéhradecké letiště bude začátkem září centrem umění vojenských letectev mnoha zemí světa a cílem tisíců fanoušků letectví z celé Evropy.

Hrrr na ně! - Husité na Vítkově

Hrrr na ně! - Husité na Vítkově

V sobotu 14. července se na pražském Vítkově uskuteční další ročník středověké slavnosti Husité na Vítkově. V rámci 598. výročí od uskutečnění historické bitvy na Vítkově (14. července, 1420), se na stejném místě odehraje autentická rekonstrukce slavného střetu mezi Husity a Křižáckými vojsky.

27. libušínský festival historie - Bitva Libušín 2018

27. libušínský festival historie - Bitva Libušín 2018

V údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše se pořádá už 27. ročník největšího středověkého festivalu u nás. Setkání 2 000 šermířů od nás i zahraničí, zakončené mohutnou bitvou, nabízí vynikající způsob strávení sobotního odpoledne pro zájemce o historii a rodiny s dětmi.

Festival vojenské historie Helfštýn 2018

Festival vojenské historie Helfštýn 2018

Přepestrá přehlídka skupin historického šermu z různých období válečných dějin. Show living - history, divadlo, tanečnice, kejklíři a úžasná atmosféra hradu proměněného ve vojenský tábor. Pořádá skupina historického šermu Adorea.

Bitva Lipany - historická bitva husitů u Lipan

Bitva Lipany - historická bitva husitů u Lipan

Bitva s tržištěm pro děti i dospělé. Rekonstrukce bitvy se uskuteční 26. května na Lipské hoře, poblíže Mohyly u obce Vitice. Areál se otevírá v 11 hodin, bitva se letos odehraje už od 15 hodin!