Úvod > Aktuality > Jarní vojenské akce: slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Jarní vojenské akce: slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Vydáno 20. dubna 2018 Zážitky
Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na zbývající jarní měsíce téměř na každý víkend. A navíc Česko při nich procestujete od východu až na západ!

Duben: pozvánka do Hrabyně a na jižní Moravu

Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku nenabízí jen zajímavou expozici, ale také výstavy a akce. Několik se jich odehrává během dvou posledních dubnových víkendů.V sobotu 21. dubna si v Národním památníku můžete připomenout osvobození Opavy, která patřila k nejpostiženějším místům při ostravské operaci. Chcete-li být u toho, můžete využít autobusy zdarma, které pojedou v 10 a 14:30 hodin od vlakového nádraží Opava-východ.

Máte to blíž na jižní Moravu? Pak můžete být v sobotu 28. dubna svědky akce Osovobození 1945, které bude letos probíhat v Ivančicích, v areálu Réna. Těšit se můžete na prohlídky německého a ruského tábora, historickou techniku, týlová a frontová stanovišt nebo burzu militarií. V 15 hodin proběhne bojová ukázka "Boj o most" za použití lehké i těžké historické bojové techniky.
 

Začátek května: Slavnosti svobody v Plzni a okolí

Od roku 1990 se Plzeň při každoročních Slavnostech svobody pomyslně vrací do května roku 1945 a připomíná si osvobození Československa spojeneckými vojsky. Oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly před rokem 1989 nemyslitelné, o to víc si je město užívá nyní. Letošní oslavy začínají ve čtvrtek 3. května a potrvají až do neděle 6. května. Těšit se můžete na Convoy of Liberty, přehlídku vojenských historických vozidel, která letos pojede mimořádně v sobotu 5. května. Zapojí se do něj 200 kusů techniky, projede zhruba dvoukilometrovou trasu ze Sukovy ulice po Klatovské třídě až do sadů Pětatřicátníků.

K atmosféře Slavností svobody patří dobové vojenské kempy. V parku za obchodním centrem Plzeň Plaza se rozloží vojenské tábory 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. K vidění tady bude i polní letiště s dvoumístným průzkumným letadlem Piper L4H a tábor RAF britského královského letectva, jehož 100. výročí založení si letos připomínáme a v němž za druhé světové války sloužilo 2402 Čechů a Slováků. Královské letectvo a navíc ženské pomocné letecké sbory (WAAF) připomene také kemp v prostoru U Zvonu, vedle Křižíkových sadů a Proluky, kde je pravidelně při oslavách v rámci projektu Plzeň 1945 představován život v táboře 2. pěší divize a život civilistů. Camp Raiders s expozicí americké pěchoty bude mít své stanoviště před kulturním domem Peklo, v němž zůstanou otevřené dveře ojedinělého muzea Patton Memorial Pilsen s jeho více než tisíci exponáty a fotografiemi vztahujícími se k americké armádě a událostem 2. světové války.


sobotu 5. května si můžete odskočit na Slavnosti svobody na Radyni, které se konají odpoledne od 14 do 18 hodin v předhradí hradu Radyně. Přijede sem kolona historických vozidel, bude se hrát k poslechu i tanci, výstava ukáže dobové snímky osvobození Starého Plzence a na děti čeká zábavný program plný soutěží a her.
 

Polovina května: konec války ve Slivicích i manévry Napoleona

Rozmanitými vojenskými akcemi bude nabitý i druhý květnový víkend. Poslední bitvu druhé světové války v Evropě připomene v sobotu 12. května akce Slivice 1945/2018, pietní akt se zajímavým programem u památníku vítězství u Milína na Příbramsku. Akce připomene poslední bojové události druhé světové války v Evropě, k nimž došlo ve dnech 11. a 12. května 1945.

Ještě hlouběji do historie se vrátíte 13. až 15. května ve Valticích, kde budou probíhat Napoleonské manévry. Program bude tématicky věnován přípravám na vylodění Bonapartovy armády na Maltě v roce 1798 a přípravě na akci Austerlitz 2018, 213. výročí bitvy u Slavkova. Akce bude zaměřena především na přípravu a secvičení jednotek a vojáků, účastníků akcí věnovaných evropské napoleonské historii formou výcviku vojáků a manévrů jednotek dle dobových řádů francouzské, rakouské i ruské armády období 1792–1815. Bude moci navštívit jak vojenský tábor, tak sledovat výcvik a manévry.
 

Konec května a začátek června: historie i současnost

Ani předposlední a poslední květnový víkend nepřijdou milovníci vojenské historie zkrátka. Například hrad Helfštýn na celý víkend 19. a 20. května zaplní Festival vojenské historie s přehlídkami skupin historického šermu z různých období válečných dějin. Ještě o den déle budou trvat Valdštejnské slavnosti v Jičíně; začnou už v pátek 18. května a budou trvat až do neděle 20. května. Celé město, zejména náměstí, park a Lodžie – ožije slavnostmi, ke kterým tradičně patří dobové kostýmy, tradiční řemesla, trhy a dobová hudba, výstavy, hry, průvod masek nebo ohňostroj.

O týden později, v sobotu 26. května, by všichni fandové vojenství měli být u toho, až Vojenské technické muzeum v Lešanech zahájí další sezonu. V rámci jarního zahájení výstavní sezony probíhají každoročně v muzejní aréně prezentace historické techniky v pohybu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků (tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů) z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda. Z období studené války patří mezi jedinečné exponáty raketová technika a také tanky (jak z výzbroje Varšavské smlouvy, tak z výzbroje NATO).

Ořechově u Brna se v areálu Army Parkusobotu 16. června uskuteční festival vojenské historie Army Park Fest a poslední jarní akcí v našem kalendáři je pak Den pozemního vojska Bahna, který proběhne v sobotu 23. června na bývalém vojenském cvičišti u Strašic. Stejně jako v jiných letech se i letos představí jak Armáda České republiky, tak kluby vojenské historie se společnými ukázkami současné i dobové vojenské techniky. Jedna dobrá zpráva na závěr: vstupné na Bahna je zdarma.
Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Československá armáda 1918−1938 (1945) ve Slezském zemském muzeu

Československá armáda 1918−1938 (1945) ve Slezském zemském muzeu

V roce 2018 si připomínáme nejen sto let od vzniku Československé republiky, ale také od počátků formování nové československé armády, které byly provázeny řadou legislativních, technických a administrativních problémů.

Den pozemního vojska - Bahna 2018

Den pozemního vojska - Bahna 2018

29. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě v Zadních Bahnech u Strašic. Kluby vojenské historie inscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků z první světové války, z válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu.

Další aktuality

7.5.
2018
Parní vlaky na Osoblažsku vyrážejí do nové sezony

Parní vlaky na Osoblažsku vyrážejí do nové sezony

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
4.5.
2018
Hrad Sovinec láká o víkendu na středověký program

Hrad Sovinec láká o víkendu na středověký program

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
20.4.
2018
Desátá sezóna DinoParku Ostrava je tu!

Desátá sezóna DinoParku Ostrava je tu!

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
18.4.
2018
Užijte si Den Země v Zoo Ostrava

Užijte si Den Země v Zoo Ostrava

Severní Morava a Slezsko | Zážitky