Úvod > Aktuality > Jarní Dyzajn market je tady! O víkendu oživí Piazzetu Národního divadla

Jarní Dyzajn market je tady! O víkendu oživí Piazzetu Národního divadla

Vydáno 15. března 2017 Zážitky
Březen je měsíc, který vždy překvapí. Je v něm ještě občas něco z doznívající bílé zimy a zároveň už člověka lechtá směrem k jaru. Stejně tak i na prvním letošním Dyzajn marketu bude návštěvník procházet mezi spoustou bílých stanů, které však ukrývají dyzajnové poklady všech barev, tvarů i druhů. A ne jiný zážitek bude mít i z doprovodného programu. Ten si bude po celý víkend 18. a 19. 3. vyžadovat nemalou pozornost, a to nejen proto, že všichni účinkující budou na Dyzajn marketu úplně poprvé. Náměstí Václava Havla (dříve Piazzeta Národního divadla) bude již tradičně plné dyzajnu, workshopů, hudby, divadla i literatury. V rámci jarní edice Dyzajn marketu vznikla také unikátní Limitovka - kolekce výrobků od 40 různých tvůrců, návrhářů a autorů.
Dyzajn marketDyzajn market jaro se bude o víkendu 18. a 19. března poprvé konat nejen na náměstí, ale i v přilehlé provozní budově Národního divadla. Po celou dobu konání akce poběží workshopy Pipasik a NaFilM na náměstí Václava Havla, KultiVAR pak v provozní budově ND. V dílně Pipasika čeká na děti plánování prvního jarního výletu, poznávání ptáčků, kteří se celou zimu slétali ke krmítku nebo příležitost vytvořit si svoje vlastní pexeso a velikonoční přání. Workshop Filmového muzea NaFilM umožní vrátit se pomocí virtuální reality o sto let zpátky do tajuplného světa prvních filmových projekcí. Nechte se unést možnostmi současné technologie a zjistěte, kam až překvapivě sahají její počátky.

DJ_KleøpatZároveň si u nás můžete zkusit různé animační i předanimační techniky, a když vás to chytne, nasměrují vás až do filmového muzea NaFilM na Národní třídě v Paláci Chicago, odkud si můžete dokonce odnést svůj vlastní animovaný film. A bude možné tvořit i uvnitř budovy. Placené workshopy zde připraví KultiVAR, nově vzniklý liberecký projekt, který nejednomu člověku učaroval. Tvoření s KultiVARem je vhodné především pro dospělé nebo větší děti, kteří si budou moci vyrobit vlastní kokedamu - rostlinu, která nepotřebuje květináč, ideální pro přivítání jara. A pro další zájemce bude připravena lektorka i materiál k tvorbě luxusních filcových papučí.


Co se bude dít v sobotu

Pipasik workshopSobotní den na pódiu doprovodného programu zahájí divadlo Damúza s vystoupením na motivy pohádky Isaaca Bashevise Singera Hlupáci z Chelmu aneb jak praví židovské přísloví: "Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu, hlupák ze všech stran".

V rámci programu, který má návštěvníka potěšit nejen vizuálně či poslechově, ale také zaujmout jeho vnitřní stránku, připravili organizátoři vskutku pestré autorské čtení. V odpoledních hodinách tedy na pódiu nevystoupí nikdo jiný, než Josef Formánek, spisovatel a zakladatel geografického magazínu Koktejl. Autorovo hledání smyslu života se v jeho knize Dvě slova jako klíč dostává k hranici tajemného, kde se realita rozpouští v iluzi.

Barevný svět energických beatů, košatých melodií a rozmanitých, nejen jazzových, nálad... přesně takovým světem budou prodchnuty tóny nu-jazzové, drum’n’bassem poznamenané kapely Bitosti, která sobotní doprovodný program uzavře.  
 

Nedělní doprovodný program

Divadlo pro mladýV nedělní ráno budou malé i velké diváky lákat k pódiu herci z divadla v Dlouhé, kteří jakožto Divadlo pro malý představí pohádku Dlouhý, široký a bystrozraký. V brzkých odpoledních hodinách vystoupí Markéta Zdeňková a Štěpán Janoušek, dvojice renomovaných pražských muzikantů, jakožto duo MarZ. Jedná se o tvorbu Markéty Zdeňkové, mladé zpěvačky a kytaristky, jejíž písně nabízí širokou škálu témat od sousedských starostí s řezníkem přes temné babiččino dědictví až po meditativní plavbu Ves Mírem.

Podobně jako o sobotním odpoledni, tak i v to nedělní, bude návštěvník moci napnout ucho k literatuře. Teď však nepůjde o prózu, ale o poezii. Literárním hostem druhého dne jarního Dyzajn marketu bude Jonáš Zbořil – básník a redaktor Rádia Wave, kde spolu-moderuje a připravuje pořad Liberatura. O tečku za nedělním dnem se postará hudební skupina Carpet Cabinet. Česko-slovenská hudební foramce produkující energetickou moderní hudbu, kombinující prvky r&b, soulu, funky, hip-hopu, elektroniky a nu-jazzu.
Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Výstava Na film! 2

Výstava Na film! 2

Přijďte zažít film jinak a objevit nové expozice filmového muzea NaFilM. Na výstavě si můžete vyzkoušet virtuální realitu, stát se promítačem laterny magiky nebo si naanimovat vlastní film. Vezměte kamarády, děti i celou rodinu - bavit se u nás budete všichni.