Úvod > Aktuality > Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu

Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu

Vydáno 18. února 2018 Památky
Dvacet šest domů, šest zahrad a dvě cihelny musely zmizet z Malé Strany, aby si na jejich místě v letech 1624–1630 mohl Albrecht z Valdštejna nechat postavit své nové sídlo. Dnes ve Valdštejnském paláci sídlí Senát Parlamentu České republiky; kromě dnů otevřených dveří zve na zajímavou výstavu i v zimě.
Výsledkem Valdštejnových stavebních vizí byl rozlehlý a honosný palácový komplex a zároveň první monumentální světská stavba raného baroka v Praze; všechny další pražské barokní paláce jsou mladšího data. Sám Valdštejn si ale přepychového sídla příliš dlouho neužil, roku 1634 byl zavražděn v Chebu.
 

Medvědi, hrnek a lev

Pokud hledáte důvod, proč právě teď navštívit Valdštejnský palác, chopte se příležitosti: Výstava protokolárních darů v Mytologické chodbě nabízí přehlídku více či méně vkusných předmětů, které senátoři obdrželi jako dary při svém putování po světě či od zahraničních návštěv v Česku. Co uvidíte? Například hrníček s motivem Petrohradu, který věnoval Senátu ruský prezident Vladimir Putin, dva objímající se lední medvědy coby dar Parlamentu Dánského království a spousty dalších suvenýrů ze všech koutů světa. Naopak dary, které od nás putují za hranice, zastupuje křišťálový lev. Váží přes dvě kila a je vyroben z formy z období první republiky. Vstup na výstavu je zdarma, otevřeno je vždy první víkend v měsíci a ve státní svátky, v dubnu pak každý víkend. Další možnost nabízejí dny otevřených dveří, které Senát pořádá každoročně 8. května a 28. října.
 

Příběh slavné kapesní Rybičky

Denně až do 25. února si můžete ve Výstavní síni Senátu prohlédnout výstavu Od Rybičky k Predátoru, mapující téměř tři staletí trvající nožířské tradice Českosaského Švýcarska. Seznámíte se i s příběhem legendární Rybičky, kapesního nože, který se ve společnosti Mikov v Mikulášovicích vyrábí více než sto let, nechybí ani větší exponáty jako palaše, šavle, břitvy či kordy. Vstup je zdarma.
 

Jízdárna a první sala terrena v českých zemích

Každé barokní sídlo muselo mít zahradu a ani Valdštejnský palác nebyl výjimkou. Velkoryse rozvržená zahrada se salou terrenou, vůbec první stavbou svého druhu v českých zemích, je ale otevřená až od dubna. Prohlédnout si zato můžete Valdštejnskou jízdárnu; ostatně na koně si Valdštejn potrpěl, v palácové konírně prý měl každý kůň nad sebou svůj portrét. Obrovská jízdárna slouží jako výstavní prostor, až do 25. února si můžete prohlédnout výstavu Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský - renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem. Národní galerie v Praze ji připravila společně s Kunsthistorisches Museum Wien a Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky.
 

Co po Valdštejnovi zbylo?

Přestože rodu Valdštejnů palác patřil až do roku 1945, památek na Albrechta z Valdštejna se dochovalo jen málo: například přenosná cestovní truhla a měděná kamínka, portrét z roku 1631, kord, límec, ostruhy anebo pozoruhodné vysoké boty, ušité z jednoho kusu kůže. Raritou je vycpanina jeho jezdeckého koně. Oblíbené zvíře zvláštní žíhané barvy, které zřejmě padlo v bitvě u Lützenu, nechal Albrecht z Valdštejna vycpat a vystavit ve svém paláci. Dnes je kůň umístěn v chebském muzeu a drží titul zřejmě nejstarší vycpaniny v Česku a druhé nejstarší v Evropě, byť se už dávno ví, že je sestaven z více zvířat.
 

Valdštejnský palác kdysi a nyní

V polovině 20. století přešel Valdštejnský palác do vlastnictví státu. Využití pro Senát bylo logickým pokračováním několika desetiletí, kdy v interiérech byly kanceláře ministerstva informací a posléze ministerstva kultury. Památková obnova dokončená roku 2000 vrátila budovám, zahradě i výstavnímu prostoru ve Valdštejnské jízdárně působivý historický ráz.

 
Kolovratský palác v Praze - jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze - jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Trčkovská galerie v budově Senátu

Trčkovská galerie v budově Senátu

Od 1. listopadu 2017 je uzavřena Trčkovská galerie pro veřejnost. Protokolární dary budou ve vybraném období pravidelně ke zhlédnutí v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Československo v proměnách Evropy 20. století: vědecká konference

Československo v proměnách Evropy 20. století: vědecká konference

Na sklonku září se bude v sídle Senátu Parlamentu ČR konat mezinárodní vědecká konference „Československo v proměnách Evropy 20. století“. Akci pořádá Historický ústav Akademie věd ČR pod záštitou předsedy Senátu Milana Štěcha.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty - procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.