Úvod > Aktuality > Hřebčíny na jaře opět otevírají své brány návštěvníkům
Letní sporty

Hřebčíny na jaře opět otevírají své brány návštěvníkům

  • Vydáno10. května 2023
Chov koní má v České republice tradici již po několik staletí. Málokdo však ví, kam se za těmito majestátními zvířaty jet podívat. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na návštěvu českých hřebčínů.

Za bělouši do Kladrub…

Hřebčín KladrubyNárodní hřebčín Kladruby nad Labem patří mezi nejstarší hřebčíny na světě a patří na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Starokladrubští koně se zde chovají již od roku 1579, kdy byl hřebčín založen císařem Rudolfem II. Představují nejstarší původní české plemeno koní, které bylo zřejmě jako jediné plemeno na světě vyšlechtěno speciálně pro tažení kočárů císařů a králů. Pro ceremoniální účely císařského dvora byli využíváni bělouši, vraníci sloužili také církevním hodnostářům. V Kladrubech nad Labem jsou ustájeni koně základního stáda – plemenní hřebci, chovné klisny, hříbata do odstavu, koně ve výcviku, sportovní koně a koně určení k prodeji. V hřebčíně se můžete těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu. Kromě prohlídek pořádá hřebčín každý rok pro širokou veřejnost také několik velkých slavnostních akcí, na kterých můžete vidět starokladrubské koně přímo v akci. Hlavní návštěvnická sezóna je zde od 1. 4. do 31. 10. 2023. Prohlídky jsou od úterý do neděle od 10 do 16 hodin.
 

… za vraníky do Slatiňan

kladrubáciVe Slatiňanech se můžete těšit na prohlídku stájí, které jsou již přes 70 let domovem starokladrubských vraníků. Starokladrubský vraník se, stejně jako starokladrubský bělouš, řadí mezi barokní plemena, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Hřebčín Slatiňany je od roku 1992 součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Nachází se ve východních Čechách u města Chrudimi, nedaleko Pardubic. Ke slatiňanskému hřebčínu patří výcvikové středisko Heřmanův Městec, jehož součástí je gala sedlovna se sbírkou uzdění, sedel a postrojů. Na prohlídku do Slatiňan můžete od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Pokud se vydáte do východních Čech, nezapomeňte navštívit také zámek Slatiňany s hipologickým muzeem, sbírkami připomínajícími život šlechty v 19. a 20. století a půvabnou zahradou.
 

Prohlídky zemského hřebčince u Písku

hřebčinec PísekCelkem třikrát týdně pořádá Zemský hřebčinec v Písku prohlídky tohoto vzácného chovatelského zařízení určené pro širokou veřejnost, a to vždy v pondělí, středu a pátek od 14:00 hodin. Po domluvě i v jiné termíny, když se sejde alespoň 10 zájemců. Areál byl vystavěn na přelomu 19. a 20. století a 1. července 2010 získal status Národní kulturní památka České republiky. Prohlídky jsou spojeny s populárním výkladem zaměstnanců hřebčince a nepochybně ve vás zanechají nostalgickou vzpomínku na tradice rakousko-uherské monarchie, ale i krásné dojmy ze zhlédnutí současného koňského osazenstva, které nyní čítá okolo šedesáti jedinců. Vstupné na prohlídku stojí 100 korun.
 

Poznejte koně Zemského hřebčince Tlumačov

tlumačovProhlídky nabízí i Zemský hřebčinec Tlumačov nedaleko Zlína, který byl založen v roce 1925. Areál slouží svému účelu kontinuálně od svého založení až po současnost, v roce 2011 byl hřebčín vyhlášen kulturní památkou. Objekty hřebčince Tlumačov jsou významnou technickou památkou svého druhu, dochovanou přibližně v podobě z počátku 20. století, tj. z doby úpravy původního hospodářského dvora z 18. století na hřebčinec. Prohlídky hřebčince prohíhají od pondělí do pátku v 10:00 a ve 13:00 hodin, o víkendu po telefonické domluvě. Vstupné je 100 korun. Za příplatek 500 Kč si můžete nechat předvést plemenného hřebce, v nabídce je i skoková ukázka teplokrevného koně či jízda kočárem.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek, který byl vybudován v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a je dodnes jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení v zemi. Od 1. července 2010 nese status Národní kulturní památka České republiky.

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov.

Dobrodružné putování na koních v okolí hřebčína Kladruby n. Labem

Dobrodružné putování na koních v okolí hřebčína Kladruby n. Labem

Vyjeďte ze svých domů z šedivého města a pojďte s námi mezi stromy, zelené louky, koupat se v pískových nádržích. Přespat můžete pod širákem nebo přímo na ranči.

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty