Úvod > Aktuality > Hrady Karla IV. – víte, kde je najdete?
Památky

Hrady Karla IV. – víte, kde je najdete?

  • Vydáno30. července 2016
V létě přichází ten nejlepší čas k poznávání nejrůznějších míst. Co takhle podniknout výlet na některý z hradů a zámků, kde žil anebo které založil Karel IV.? Král a císař, od jehož narození letos uplynulo 700 let, byl v tomto směru velmi aktivní.
Královský otec Jan Lucemburský měl strach, že by ho syn v rukou české šlechty mohl připravit o český trůn, a tak tříletý Karel IV. – tehdy ještě Václav – poznal již v útlém věku vězení na hradech Loket a Křivoklát. Oba si v dospělosti překvapivě oblíbil a často na ně jezdíval, měl rád také hrad Bezděz. Nedaleko dal roku 1366 založit Velký rybník, dnešní Máchovo jezero.
 

Hrad Karlštejn

Když se mluví o Karlu IV. jako o zakladateli šlechtických sídel, každý si vzpomene na to nejznámější a po Pražském hradu také nejnavštěvovanější, hrad Karlštejn. Mezi českými hrady zaujímal zcela výjimečné postavení. Král jej nechal postavit jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Dokončení Karlštejna završilo v roce 1365 vysvěcení kaple sv. Kříže ve Velké věži.
 

Hrad Kašperk

K ochraně pohraničí, Zlaté stezky a zlatých dolů dal v roce 1356 Karel IV. postavit strážní hrad Kašperk, dnes nejvýše položený královský hrad v Čechách. Obdivuhodné je především umístění pevnosti – stavitelé ji totiž dokázali vtěsnat na 18 metrů široký a 116 metrů dlouhý ostroh! Dominantou hradu sevřeného v úzkém obdélníku hradeb je torzo dvoupatrového paláce se dvěma obytnými věžemi, z nichž se otvírá nádherný výhled na Šumavu. Naopak pro nejhezčí výhled na Kašperk si musíte dojít na 500 metrů vzdálený Pustý hrádek, kde stávalo předsunuté opevnění. Z pětiboké obranné věže zbyly jen ruiny, nová je vyhlídková plošina.
 

Hrad Radyně

Nově zakládaným hradům dával Karel IV. jména po sobě, jen u Radyně se to nepodařilo. Dnešní dominantu Plzeňska založil kolem roku 1356 a dal mu jméno Karlskrone. Jméno se ale neujalo, protože název vrchu, na kterém hrad stojí, byl mezi lidmi zakořeněn déle a silněji. Již po sto letech se tak hradu říkalo Radyně. Už koncem 15. století Radyně zpustla a záchrany se dočkala teprve ve dvacátých letech minulého století, kdy ji zakoupilo město Starý Plzenec. Z věže se nabízí překrásný pohled nejen na Plzeň, ale i do předhůří Šumavy.
 

Karlshaus

Hluboké nad Vltavou vás červená turistická značka po několika kilometrech dovede na ostroh nad Vltavou, kde stojí zřícenina hradu ze 14. století. Založil jej Karel IV. patrně jako lovecký hrádek. První zmínka pochází z roku 1357, ale svého krále dlouho nepřežil, zanikl už za husitských válek. Jméno Karlshaus už dávno odnesl čas, v mapách se nejčastěji objevuje jako zřícenina Hrádek u Purkarce.
 

Karlsburg

Ještě coby markrabě moravský dal budoucí král v lesích východně od Šternberka vybudovat dnes už zaniklý hrádek Tepenec, původně nazývaný Karlsburg. Pevnůstka je sice téměř k nepoznání a kopec postupně rozebírá kamenolom, archeologové tu však objevili pozůstatky osídlení. Při procházce okolními lesy tak můžete narazit na zbytky podhradí i středověkých sklepů.  
 

Karlovská soutěž

Pokud se pojedete podívat na některé námi navržené anebo docela jiné místo spojené s životem Karla IV. a budete fotografovat, můžete se zapojit do fotografické soutěže Krajské knihovnyKarlových Varech. Je to jednoduché: stačí do 30. září poslat v elektronické podobě vtipné, zajímavé a originální záběry z karlovských míst. Na fotkách mohou být i soutěžící, každý může do soutěže přihlásit pouze jednu fotografii. Výstavu snímků uspořádá knihovna v listopadu.
Zaniklý hrad Tepenec

Zaniklý hrad Tepenec

Nad Trusovickým potokem, nedaleko Šternberku na Moravě, se nachází kopec Tepenec s lomem. Kdysi zde však stával středověký hrad, který roku 1340 nechal vybudovat král Karel IV., jako jediný na Moravě. Založil jej ještě coby markrabě moravský.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Karlův hrádek u Purkarce

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Skromné zbytky hradu Karlík najde pozorný turista v Kralickém údolí nedaleko Dobřichovic. O založení a funkci hradu historické prameny mlčí, je však možné že jej nechal postavit Karel IV. k ochraně hradu Karlštejna. Od roku 1422 je uváděn jako pustý.

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky