Úvod > Aktuality > Hrad Kost ožije velikonočními zvyky, potkat zde můžete i kata Heřmana

Hrad Kost ožije velikonočními zvyky, potkat zde můžete i kata Heřmana

Vydáno 19. března 2016 Zážitky
Hrad Kost má pro své návštěvníky připraveny nevšední prohlídky. Přichystány jsou zde velikonoční prohlídky, které se zaměří na zvyky a obyčeje. Těšit se můžete na velikonoční výzdobu v interiérech hradu i zajímavosti o původu Velikonoc a tradičních pokrmech. Mimo to zde budou probíhat prohlídky s tajemným průvodcem, kterým není nikdo jiný než kat Heřman.

KostNa hradě Kost máte od 25. do 28. března možnost navštívit velikonoční prohlídky, které jsou zaměřené na zvyky a obyčeje. Těšit se můžete na velikonoční výzdobu v interiérech hradu, dozvíte se něco o původu Velikonoc a o tradičních velikonočních pokrmech. V rámci prohlídkového okruhu je také možné navštívit vyhlídkový ochoz, který vám poskytne krásný výhled z hradu do okolí.

Je známou věcí, že na Bílé věži hradu Kost straší. Tam se nejspíš nedostanete, ale kousek níž, na parkánu, nebo v hradní kuchyni, kam zachází za svou manželkou – kuchařkou, můžete spatřit kata Heřmana. Upozorňujeme ale raději předem, že setkání s ním je jen pro otrlé: každého, koho potká, totiž zavádí silou zvyku a své svalnaté pravice, chtě nechtě, do hradní mučírny, kde si rád zkouší na pocestných účinnost nových mučících nástrojů. Máte-li pro strach uděláno, nesmíte na Kosti chybět.

Kat během svých vystoupení seznámí obecenstvo jak s projektem 13. komnaty, tak se sebou samým a předvede ukázky katovského řemesla. Dozvíte se zde také proč v kulaté Červené věži zazdil tucet císařských vojáků nebo co čekalo cizoložnici Annu a jejího milence Vavřince z Valečova.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.