Úvod > Aktuality > Hrad Kost ožije velikonočními zvyky

Hrad Kost ožije velikonočními zvyky

Vydáno 28. března 2018 Zážitky
Hrad Kost má pro své návštěvníky připraveny nevšední prohlídky. Přichystány jsou zde velikonoční prohlídky, které se zaměří na zvyky a obyčeje. Těšit se můžete na velikonoční výzdobu v interiérech hradu i zajímavosti o původu Velikonoc a tradičních pokrmech.

KostNa hradě Kost máte od 30. března do 2. dubna možnost navštívit velikonoční prohlídky, které jsou zaměřené na zvyky a obyčeje. Těšit se můžete na velikonoční výzdobu v interiérech hradu, dozvíte se něco o původu Velikonoc a o tradičních velikonočních pokrmech.

Pokud nejste příznivci Velikonoc, můžete na hradě Kost zhlédnout středověkou mučírnu, kde si i na vlastní kůži můžete vyzkoušet některé středověké mučicí nástroje.

V rámci prohlídkového okruhu je také možné navštívit vyhlídkový ochoz, který vám poskytne krásný výhled z hradu do okolí.


Jarní výlet do údolí Plakánek

BledulePokud budete mít štěstí a o svátcích zažijete pěkné počasí, určitě od hradu Kost zamiřte na výlet do romantického údolí Plakánek. Přírodní rezervace je jednou z nejhezčích částí chráněné krajinné oblasti Český ráj. Z velké části za to vděčí majestátnímu hradu, který svou siluetou dominuje malebnému údolí přes půl tisíciletí. Jedná se o skalnaté a většinou borovým lesem obklopené romantické údolí, které bylo pojmenováno podle rodiny Plakánků, kteří zde za Heřmana Černína v 17. století pálili dřevěné uhlí. V Plakánku je také několik pískovcových lomů, ze kterých byl odebírán kámen na stavbu hradu Kost a soboteckého kostela.

Trasa měří 10,5 km a má 11 zastávek, které procházejí zajímavými a tajuplnými místy bývalého Kosteckého panství. Na okružní naučné stezce uvidíte lidovou architekturu, projdete se mezi pískovcovými skalami, kde začínají vykvétat krásné bledule, nadýcháte se čerstvého vzduchu a třeba v potoce spatříte chráněného raka.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.