Úvod > Aktuality > Hlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek

Hlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek

  • Vydáno23. dubna 2016
Ačkoliv je plzeňská nabídka pro turisty pestrá a bohatá po celý rok, s hlavní turistickou sezonou to mají milovníci památek a návštěvníci jednotlivých turistických cílů přeci jen snadnější. Připravili jsme pro vás krátký přehled turistických atrakcí, které se od dubna otevřely návštěvníkům po zimní přestávce anebo prodlužují návštěvní dobu.

Muzeum církevního umění

Muzeum církevního uměníExpozice Muzea církevního umění v areálu bývalého františkánského kláštera bývá přes zimu uzavřená, a tak první návštěvníky vítá až nyní. Najdete zde celou řadu obrazů, soch a dalších uměleckých děl, z nichž mnohá by obstála v celoevropské konkurenci. Vrcholem návštěvy je “klenotnice“, kde najdete ta nejcennější umělecká díla, liturgické předměty a roucha. Za pozornost stojí také původní gotické fresky v kapli sv. Barbory nebo nejstarší dochovaná skříň v Čechách. V současné době, až do 29. května je navíc v muzeu výstava Současné sakrální umění – kresba, malba, plastika. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
 

Loosovy interiéry

Loosovy interieryV Plzni můžete navštívit tři prohlídkové trasy, které vás provedou po čtyřech nově zpřístupněných interiérech od světoznámého architekta Adolfa Loose. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny, byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerova rezidence. V průběhu zimní sezony se komentované prohlídky konaly každý čtvrtek a sobotu, od dubna je možné si zakoupit vstupenku i na neděli
 

Velká a Stará synagoga

Velká synagogaKaždá z plzeňských synagog nabízí svým návštěvníkům něco jiného. Velká synagoga, čtvrtá největší na světě a po budapešťské synagoze druhá největší v Evropě, na všechny příchozí působí svým impozantním prostorem. Vzhledem ke své velikosti i výšce věží je jednou z historických dominant Plzně. Stará synagoga je naopak skrytá ve vnitrobloku jednoho z domů ve Smetanových sadech, nedaleko Velkého divadla. Po čtyřleté rekonstrukci můžete uvnitř obdivovat bohatou výmalbu. V patře se nachází expozice věnovaná historii židů v Plzeňském kraji, jejich zvykům a tradicím. Otevřeno je denně kromě soboty a židovských svátků od 10 do 18 hodin.
 

Katedrála sv. Bartoloměje

Zatímco věž katedrály sv. Bartoloměje, tedy „Plzeňská věž, co převyšuje kopce“, je návštěvníkům přístupná celoročně každý den od 10 do 18 hodin, vstup do samotného interiéru je omezený. Od dubna je katedrála přístupná od středy do soboty od 10 do 16 hodin. Hlavními klenoty gotické katedrály jsou Plzeňská madona a Štemberská kaple.
 

DinoPark a zoo

Dinopak PlzeňPlzeňský DinoPark najdete v těsném sousedství místní zoologické a botanické zahrady. Přes zimu spí místní exponáty zimním spánkem, ale od dubna do října otevírá tento unikátní zábavní park své brány malým i velkým návštěvníkům každý den. Najdete zde obří modely dinosaurů, z nichž některé se pohybují, paleontologické hřiště i 3D kino.

S dubnem se také změnila otevírací doba v sousední zoo, která přechází na letní provoz a je otevřená každý den od 8 do 18 hodin.
 

Hrad Radyně

Přestože se zřícenina hradu Radyně nachází několik kilometrů za Plzní, její silueta patří k jejím symbolům. Z věže Radyně je navíc na Plzeň překrásný výhled. V dubnu a květnu je hrad otevřen o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin, od června do srpna každý den mimo pondělí.
 

Meditační zahrada

Meditační zahradaJedna z nejkrásnějších zahrad v Plzni Meditační zahrada s Památníkem obětem zla se návštěvníkům otevřela od poloviny dubna a navštívit ji je možné až do poloviny října, vždy od středy do neděle mezi 10. a 17. hodinou.

Zahradu vybudoval na pozemku svých rodičů politický vězeň Luboš Hruška. Klidné a přívětivé prostředí zahrady, ve které najdete stovky vzácných jehličnanů, láká k procházkám i odpočinku. Součástí zahrady je také kaple sv. Maxmiliána Kolbeho.
Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum vzniklo v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera a vystaveným souborem křesťanských reálií seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. Prezentovaná díla a předměty patří k tomu nejlepšímu, co se v západních Čechách zachovalo.

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga stojí ve Smetanových sadech od roku 1859. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je pozlacený svatostánek Aron HaKodeš. Před zraky návštěvníků je oproti Velké synagoze ukryta ve dvoře domu č.p. 80/5.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky