Úvod > Aktuality > Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské zabaví malé i velké
Kultura

Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské zabaví malé i velké

  • Vydáno6. června 2023
Mnozí Plzeňané, ale i přespolní si pravidelně rok co rok zapisují do svých kalendářů vždy v polovině června datum Historického víkendu, který oživuje centrum Plzně a láká malé i velké. Ve dnech 9. až 11. června 2023 zaplaví město strašidla a mumraje a centrum se přesune do doby husitské.

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost nahlédnout do života našich předků a vydejte se o prodlouženém víkendu 9. – 11. června do Plzně. 27. ročník akce Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské pozve návštěvníky do doby, kdy město obléhali husité.
 
Další ročník nabídne pestrý třídenní program na několika scénách, takže se ani chvilku nudit nebudete. Hlavní scéna bude umístěna přímo na náměstí Republiky, další pak v Mlýnské strouze a dalších částech sadového okruhu. Počítejte s dopravním omezením, které akce přináší. Například na náměstí Republiky nebude umožněn vjezd mimo mhd od sobotní 10. hodiny do nedělní 16. 

Těšit se můžete na velký folklórní a historický průvod, taneční a hudební vystoupení, dobový trh i příchod husitů, kteří budou bojovat o Plzeň. 
 

Program Historického víkendu 2023

Páteční program

V pátek 9. června program na náměstí Republiky odstartuje v 16:30, můžete se těšit na vystoupení hosta Mezinárodního folklórního festivalu Everest Nepal Cultural Group, pohádku Princezna ze Mlejna v podání souboru Karkulka z Chrástu. Od 19 hodin vystoupí Kejklíř Hubert a večer bude patřit středověkému rocku.

Na scéně Mlýnská strouha je od 17 do 20 hodin připraven Život v dobovém táboře: Dětská scéna. Už v pátek se můžete těšit i na dobové stánky, které po celou dobu akce budou u Morového sloupu. 
 

Výběr ze sobotního programu

V sobotu se bude konat program na náměstí Republiky od 10:00 do 22:10. Již v 10:30 se představí trubači a bubeníci. V 11 a ve 13 hodin se na hlavní scéně představí hosté Mezinárodního folklórního festivalu CIOFF. Během dne se můžete těšit na další taneční a hudební vystoupení, připravené je i zpívání s dětmi.

Ve 14 hodin se můžete zapojit do velkého historického a folklorního průvodu centrem města, který začíná v Křižíkových sadech. V 16 hodin budou husité bojovat o Plzeň a v 19:30 započne noční rej strašidel s hudební skupinou Strašlivá podívaná na kterou ve 20:45 naváže tradiční vejšlap plzeňských strašidel z náměstí Republiky, do kterého se můžete zapojit. Nejlepší masky budou náležitě oceněny. 

Trasa průvodu bude Křižíkovy sady – Dřevěná ulice – Západočeské Muzeum – U Branky – náměstí Republiky. 

U Morového sloupu, kde bude vedlejší scéna, v sobotu v 11:30 zde zahraje dobová kapela Turdus a ve 12:30 a v 17 hodin uvidíte Plzeňského kata. 
  
Na scéně Mlýnská strouha se po celou sobotu můžete těšit na Život v dobovém táboře, například v 11 hodin se ukážou palné zbraně, v 16 hodin místo zaplaví sokolníci. Na 18:30 se chystá velká dětská ponožková bitva. Proti sobě se postaví dva velitelé z RKČ-Rytíři Koruny České, kteří potřebují naverbovat statečné malé válečníky. Všichni dobrovolníci nechť se hlásí v sobotu v 18:30 a s sebou mají několik párů ponožek.

Děti se také mohou v sobotu i v neděli zúčastnit pohádkové cesty se startem na náměstí Republiky.
 

Poslední den Historického víkendu

V neděli na náměstí Republiky zahraje v 11:30 skupina Milvus a ve 12 hodin uvidíte šerm a tanec v podání plzeňských měšťanů a ve 13:30 vystoupí host folklorního festivalu.

Na vedlejší scéně u Morového sloupu ve 12:30 zhlédněte šermířsko-divadelní představení v podání skupiny historického šermu Lorika.

V Mlýnské strouze se po celý víkend dětem představí život v dobovém táboře, v neděli vás v 11 hodin překvapí výstřel z děla.

Po celý víkend můžete také navštívit plzeňské Muzeum strašidel, které je otevřené denně od 10 do 18 hodin, v sobotu až do 19 hodin.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Další aktuality

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky