Úvod > Aktuality > Historická Olomouc se mění na město pohybu a sportu díky maratonu

Historická Olomouc se mění na město pohybu a sportu díky maratonu

Vydáno 18. června 2017 Letní sporty
Osmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc se poběží už příští sobotu, tedy 24. června 2017. Hanácká metropole se na jeden den opět stane centrem světového vytrvalostního běhu, čemuž odpovídá tradičně nabitá startovní listina. Nadvládnu silných keňských běžců se pokusí prolomit jeden z nejlepších evropských běžců Callum Hawkins z Velké Británie, favoritky mezi ženami pak mají etiopský pas. Na startu letos nebude chybět ani nejužší česká špička.

Olomouc přináší další pestrou nabídku pro milovníky pohybu a sportu. Kromě cyklistů a vodáků láká Olomouc i amatérské běžce. Trendem v oblasti trávení aktivní dovolené se totiž stává maratonská turistika. Kombinace závodů s poznávání nových míst přivádí sportovní nadšence i do českých měst. V letošním roce se mohou turisté zapojit do několika závodů v rámci běžecké série RunCzech, která  podporuje maratonskou turistiku v Čechách. Pokud patříte mezi příznivce tohoto sportu, určitě byste v sobotu v podvečer neměli v Olomouci chybět.

Na to, že v Olomouci můžete vidět absolutní světovou elitu, si fanoušci již zvykli. V Olomouci  poběží 6 200 běžců v hlavním závodě, což z Mattoni 1/2Martonu dělá druhý největší závod v České republice.

Zatímco tisícovky účastníků Mattoni 1/2Maratonu Olomouc budou chtít zaběhnout co nejlepší časy, kochat se tratí vedoucí historickým centrem nebo si jen užít samotný běh, elitní běžci budou cílit na rekordy závodu. Olomoucká trať je sice rychlá, ale pod hodinu se zde zatím neběželo. Změnit by to mohli především keňští běžci. Se startovním číslem 1 poběží člen RunCzech Racing týmu Kenneth Keter, ten se pod hodinu dostal loni v březnu, když v nizozemském Venlu běžel za 59:48. Úplně nejrychlejším půlmaratoncem startovního pole je pak Simon Cheprot, který běžel skvělý čas 59:20 při závodě Roma-Ostia, což však bylo už v roce 2013. Pod hodinu, která znamená hranici opravdové světové špičky, se mu poté podařilo dostat ještě dvakrát. Naposledy předloni v Kodani, kde běžel za 59:32. Českým fanouškům se měsíc po půlmaratonu v Karlových Varech na totožné distanci představí česká jednička Jiří Homoláč.

Největší favoritky ženského klání pocházejí z Etiopie. Jedničku si na hrudi ponese Worknesh Degefa, která zažívá velmi povedený rok, ten začal vítězstvím na skvěle obsazeném maratonu v Dubaji. Dobře ví, jaké to je závodit v České republice, před dvěma lety totiž ovládla Sportisimo 1/2Maraton Praha, loni tamtéž v osobním rekordu 1:06:14 doběhla druhá. S dvojkou potom poběží Netsanet Gudeta (1:07:31), ta letos v květnu ovládla v osobním rekordu závod na deset kilometrů v Ottawě. Bez šancí rozhodně ani není Rose Chelimo (1:08:08). Reprezentantka Bahrajnu pocházející z Keni zazářila na letošním prestižním maratonu v Bostonu, kde doběhla na druhém místě. Olomouckou trať navíc dobře zná, před dvěma lety na ní doběhla druhá.

Osmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouce odstartuje z Horního náměstí v sobotu 24. června v 19.00. Kromě šesti tisícovek účastníků hlavního závodu se na nesoutěžní tříkilometrový běh vydá v 17 hodin 3 500 účastníků dm rodinného běhu.

Olomouc region Card - zahrnuje 78 nejzajímavějších míst regionu

Olomouc region Card - zahrnuje 78 nejzajímavějších míst regionu

Hrady, zámky, muzea, zoologické zahrady celého Olomouckého kraje můžete zdarma objevovat s Olomouckou kartou. Již při návštěvě několika turistických cílů ušetříte více peněz, než kolik vás karta stála!

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2018

Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2018

Proběhněte se Olomoucí na Olomouckém 1/2Maratonu - jednom z neoblíbenějších běžeckých závodů u nás! Přijďte si užít senzační atmosféru jednoho z nejoblíbenějších půlmaratonů v České republice.

Další aktuality

29.4.
2018
Vojenský prostor Libavá se otevře veřejnosti

Vojenský prostor Libavá se otevře veřejnosti

Střední Morava a Jeseníky | Letní sporty
3.7.
2017
Cesta u Švýcárny v Jeseníkách se opravuje

Cesta u Švýcárny v Jeseníkách se opravuje

Střední Morava a Jeseníky | Letní sporty
1.6.
2017
Běžíme na hrad pokračuje na pohádkovém hradu Bouzov

Běžíme na hrad pokračuje na pohádkovém hradu Bouzov

Střední Morava a Jeseníky | Letní sporty