Úvod > Aktuality > Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Vydáno 5. března 2018 Památky
Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který každou sobotu a neděli nabízí možnost obdivovat jeho prostory. O víkendu bude otevřeno vždy od 9 do 16 hodin. V dubnu začne na hradě rekonstrukce a s ní omezení vstupu. Vstupné do hradu je letos sníženo v březnu na 30 korun.

HelfštýnO březnových víkendech je hrad Helfštýn otevřený, tak jako v minulých letech. Od dubna však přijde změna - na hradě bude probíhat rekonstrukce, a to až do konce roku 2019. Kvůli rozsáhlým opravám renesančního paláce bude muset hrad omezit návštěvní dobu. Památka bude od dubna otevřena pouze od čtvrtka do neděle, ve zbývajících dnech bude pro návštěvníky hrad uzavřen. Návštěvníkům to však Helfštýn kompenzuje sníženým vstupným, které je v březnu za 30 korun, od dubna do října pak za 50 Kč.

Správa hradu musí omezit do značné míry i tradiční kulturní program. Redukovány budou největší akce, jako je mezinárodní setkání kovářů Hefaiston, Festival vojenské historie, Helfštýnská pouť či Author Šela Marathon. Po dobu nezbytně nutnou hrad uzavře i palácové nádvoří. První letošní akcí budou Velikonoce na hradě Helfštýn od 30. 3. do 2. 4. 2018.

hrad HelfštýnV prostoru palácového nádvoří, které obsadí dělníci, se nachází všechny tři stálé expozice hradu - Umělecké kovářství, Historická mincovna a Expozice archeologie. V době rekonstrukce bude možné vybrané exponáty z těchto expozic zhlédnout v takzvaném H-studiu na třetím nádvoří a v sálu hradní galerie na druhém nádvoří.

A jaké změny na Helfštýně proběhnou? Například rekonstrukce paláce na čtvrtém nádvoří, který je bez střechy více než 200 let a záchranný zásah už byl nevyhnutelný. V úrovni druhého podlaží by měla vzniknout konstrukce pro novou prohlídkovou trasu, která bude ve výši původního stropu. Pro zastřešení je zvoleno pískované sklo. Nový prohlídkový okruh umožní návštěvníkům seznámit se se stavebněhistorickým vývojem paláce. Projekt počítá i s odkrytím a zastřešením původní kaple gotického hradu ve východním křídle paláce.

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Díky letošní rekonstrukci (2018) je hrad otevřený jen část týdne.

Helfštýnská pouť

Helfštýnská pouť

Celodenní program plný řemesel a soutěží spojený s historickým tržištěm. Pořádá Studio Bez kliky.