Úvod > Aktuality > Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?
Životní styl

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Poslechněte si audio verzi článku
Největší, nejdelší, nejužší, nejmladší, nejstarší, nejvzdálenější… každé místo by rádo něčím vyniklo. Některým se to daří, jiná si vymýšlejí vlastní NEJ anebo se snaží začlenit do jakýchkoliv žebříčků. Na Kudy z nudy jsme pro vás zmapovali tuzemské giganty, rekordmany a držitele rozmanitých titulů.
Některé rekordy jsou doživotní jistoty: stejně jako Sněžka se svými 1 603 metry zůstane nejvyšší horou Česka a Praděd nejvyšší horou Moravy (s nejvyšším umělým bodem na vrcholu vysílače a rozhledny), nejvyšší české hory dál budou Krkonoše a nejvyšším vrcholem Vysočiny bude Javořice. Baví vás zeměpisné a výškové rekordy? Vypravte se s námi na vrcholky hor, kopců a návrší a prozkoumejte nejvyšší místa ve všech krajích České republiky.

Rekordy ale můžeme hledat i na opačné straně stupnice. Místem s rekordně nejnižší nadmořskou výškou u nás je břeh řeky Labe na hranici s Německem u Hřenska, ale pokud se znovu neprobere k životu těžba uhlí, nejnižším dosaženým místem zůstanou bývalé uranové doly Příbrami, kde se lidé provrtali do hloubky 1 838 metrů. Podrobně je zmapovaný i nejhlubší vrt (6 506 m) v Jablůnce na Vsetínsku.
 

Co nejdál do všech světových stran

nejzápadnější bod črTuristé, dálkošlapové a výletníci, kteří putují po dálkových trasách Via Czechia nebo po severní či jižní Stezce Českem, často svou cestu začínají v „nej“ geografických bodech naší země. Stručně vám je představíme i na Kudy z nudy. Nejsevernější bod České republiky naleznete u Lobendavy ve Šluknovském výběžku, nejjižnější bod České republiky leží na česko-rakouské hranici na území zaniklé obce Radvanov. Nejzápadnější bod Česka se ukrývá v přírodním parku Smrčiny a nejvýchodnější bod České republiky leží v katastru obce Bukovec nedaleko Jablunkova. Vzdušnou čarou jsou od sebe nejvýchodnější a nejzápadnější body vzdálené 493 kilometrů, mezi nejsevernějším a nejjižnějším byste naměřili 278 kilometrů.
 

Kostely a katedrály: nejvyšší, nejširší i nejdelší

katedrála sv. vítaPak jsou ovšem rekordy, které by se změnit mohly – třeba v architektuře a památkách. Víte například, který je největší a nejvýznamnější český chrám? Lehká otázka, lehká odpověď: katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Na délku měří 124 metrů, na šířku 60 metrů. Druhé místo patří kostelu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci v Kutné Hoře, která je 92 metrů dlouhá a 41 metrů široká. Třetí místo patří kostelu v klášteře Kladruby, jehož loď je 91 metrů dlouhá a 31 metrů široká. Dnešní podoba druhé i třetí stavby-rekordmanky je dílem Jana Blažeje Santiniho.

chrám Panny Marie SněžnéTrochu záhadně se do žebříčku zapojuje poutní místo Velehrad a tamní bazilika minor: Mapy.cz o ní totiž tvrdí, že s délkou přibližně 85 metrů a šířkou až 44 metrů je největším barokním poutním chrámem v Česku.
Dodejme, že vůbec nejvyšší klenbu má kostel Panny Marie Sněžné v Praze. Dnešní chrám totiž tvoří pouhé původně zamýšlené presbyterium. Kdyby bylo trojlodí dokončeno, portál kostela by patrně stál v místech dnešního paláce Adria. Kostelní klenba sahá do výšky asi 34 metrů, o metr méně než klenba Svatovítské katedrály. Původně dokonce měřila přes 40 metrů, snížila se až při renesančních úpravách.
 

Nejdelší tunely

tunel blankaMění se i pořadí jiných staveb, třeba tunelů. Titul nejdelšího železničního tunelu dlouho držel 1747 metrů dlouhý tunel pod Špičákem na trati z Klatov do Železné Rudy, zprovozněný v roce 1876. V roce 2007 ale poblíž Chomutova vznikl 1758 metrů dlouhý tunel Březenský, v roce 2018 ho vystřídal zhruba 4200 metrů dlouhý Ejpovický tunel u Plzně. Časem jej na prvním místě vystřídá Oucmanický tunel na hlavním železničním koridoru z Prahy do Ostravy. Tunel odstraní klikatý a pomalý úsek mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, stavět by se měl začít v roce 2030. Ještě delší má být 20 kilometrů dlouhý tunel na vysokorychlostní trati PrahaBeroun, na ten si ale ještě pár desítek let počkáme.

Celkem jisté postavení zato má nejdelší tunel pro pěší a cyklisty, který se provrtává pod pražským vrchem Vítkovem a spojuje ŽižkovKarlínem. Měří 303 metrů a nikdy neměl žádného vážnějšího konkurenta. Jako o brněnském metru se pak mluví o nejdelším tramvajovém tunelu v Česku, který vede pod sídlištěm Starý Lískovec k Fakultní nemocnici Brno a univerzitnímu kampusu. Měří 602 metrů a byl dokončen v roce 2022. Zhruba o půl roku mladší je druhý kousek „metra“, tramvajový tunel mezi brněnskými čtvrtěmi Pisárky a Žabovřesky, který měří necelého půl kilometru.

Jinak tomu je u silničních tunelů, kde rekordy padají poměrně často. Dnes je s 3 091 metry nejdelší Bubenečský tunel pražského tunelového komplexu Blanka (celkem 5502 metrů), následovaný 2 155 metrů dlouhým tunelem Panenská v Krušných horách, který je v provozu od prosince 2006. Z trůnu mimochodem sesadil třetí nejdelší tunel v pořadí, StrahovskýPraze, 2 004 metrů dlouhý a otevřený v prosinci 1997.
 

Nejdelší a nejvyšší mosty

žďákovský mostPodobná situace je u mostů; nejdelší je nyní 2 291 metrů dlouhý Radotínský most na Pražském okruhu. Podle rozpětí hlavního pole ale zřejmě nebude dlouho překonaný 543 metrů dlouhý Žďákovský most. Byl dokončen v roce 1967, má rozpětí 380 metrů a s výškou 90 metrů nad dnem údolí a 50 metrů nad hladinou vodní nádrže Orlík je také nejvyšším mostem v České republice.

Nejvyšší železniční mosty? Určitě se mezi nimi najde místo pro železniční viadukt Žampach mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem, po němž vede trať Posázavského Pacifiku. Podle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě, je jen o metr nižší než Nuselský most v Praze. Další rekordně vysoký železniční most vede přes Vltavu u obce Červená na Písecku. Vedle moderního obloukového mostu stojí železniční památka, starý příhradový most. Ten byl postaven v roce 1889, původně pro trať z Brna do Plzně. A konečně nejdelším železničním mostem je Negrelliho viadukt v Praze.
 

Nejvyšší věže

Chrám BartolomějeSnadno se měří i nejvyšší věže, u nichž se situace mění méně než u tunelů. Nejvyšší zámeckou věží je například Spanilá věž na zámku v Tovačově s 96 metry, ovšem překonává ji nejvyšší kostelní věž v Čechách, 102,6 metrů vysoká věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. Druhá nejvyšší kostelní věž na katedrále sv. VáclavaOlomouci měří 101 metrů, třetí místo drží 96 metrů vysoká hlavní věž katedrály sv. Víta na Pražském hradě – a mimochodem v ní je také zavěšen největší český zvon Zikmund. To je rekordman každým coulem: pochází z roku 1549, je více než dva metry vysoký, má průměr 256 centimetrů a váží asi 16,5 tuny.

Žádná z věží pak nepřekoná Televizní věž Žižkov, kde se nejvyšší bod nachází 220 metrů nad zemí. Vůbec nejvyšší stavbou v Česku jsou však dva 355 metrů vysoké vysílače kotvené stožáry pro středovlnné vysílání. V krajině u Českého Brodu jsou opravdu nepřehlédnutelné.
 

Nejvyšší a největší hráze a přehrady

DalešicePřesně se dají změřit i přehrady a jejich hráze. Tak například bezpečně víme, že se 100 metry má nejvyšší přehradní hráz vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě. Jde o hráz sypanou, ovšem co do délky jsou Dalešice ve střední Evropě pouze na druhém místě. Nejdelší sypanou hráz si můžete přejít na přehradě Nechranice u Kadaně, která měří 3 280 metrů a neméně impozantní jsou její základy, 800 metrů široké. Do hloubky 91 metrů se podíváte z hráze přehrady Orlík, která má nejvyšší betonovou hráz u nás. Její součástí je unikátní výtah pro lodě, přehrada také zadržuje největší množství vody. Největší plochu hladiny, bezmála 50 kilometrů čtverečních, má Lipno. Největší rybník Rožmberk s hladinou o rozloze 647 hektarů sice je proti Lipnu mrně, na druhou stranu na jeho hladině je možné pozorovat zakřivení zeměkoule. Žádná z uvedených přehrad také nemá výkonnější vodní elektrárnu než přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.


Další NEJ

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou – rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou – rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Přijďte se pokochat nádherným výhledem, který má svoji historii. Unikátní rozhledna s otáčivou kupolí u Raisovy chaty na vrcholu Zvičiny se po několikaleté přestávce probouzí k životu. A pokud vám přijde divné, proč je zrovna výhled na Krkonoše zarostlý, vězte, že to není náhoda.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Vodopády Jedlová – kaskáda na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlová – kaskáda na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlové patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Nejvyšší stupeň vodopádů je vysoký 5 metrů a při průtoku 200 litrů za sekundu nabízí skutečně atraktivní podívanou. Kouzlo vodopádu umocňuje téměř dokonale svislý profil.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Největší rukopisná kniha světa se nazývá Codex gigas anebo Ďáblova bible: to podle vyobrazení ďábla na jedné z jejích stran. Podle legendy rukopis vznikl během 13. století v zaniklém klášteře ve východočeských Podlažicích, dnes je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu.

Sluneční hodiny v Třešti – největší ve střední Evropě

Sluneční hodiny v Třešti – největší ve střední Evropě

Obří sluneční hodiny, které zaujímají plochu o rozloze 663 m2 a jejichž „ručička“ měří 8,21 m, se tyčí již od roku 2003 na náměstí malého městečka Třešť.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád, který je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 metrů nad mořem. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře, když má dostatek vody.

Historický důl Kovárna v Obřím dole

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m. Až do roku 2024 se do podzemí Sněžky nepodíváte, důl prochází rekonstrukcí.

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Když se 2. dubna 1981 slavnostně otvíralo Kongresové centrum v Praze, jmenovalo se ještě Palác kultury. Přišlo si ho prohlédnout přes sto tisíc zvědavých návštěvníků a od té doby se tu střídá jedna akce za druhou. Teď ale čeká největší kongresové centrum v České republice velká proměna podle návrhu španělského studia OCA Architects.

Sekvojovce v Ratměřicích – největší sekvojovce v České republice

Sekvojovce v Ratměřicích – největší sekvojovce v České republice

Ratměřické sekvojovce měří přes 45 m, stáří se odhaduje kolem 160 let a jsou největší v České republice. Nechal je sem jako třináctileté semenáčky z Kalifornie dovézt hrabě Otto Chotek, tehdejší majitel ratměřického panství.

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Čechy pod Kosířem – největší smuteční kočár na světě

Čechy pod Kosířem – největší smuteční kočár na světě

V Čechách pod Košířem je k vidění unikátní a největší středoevropská sbírka stovky historických kočárů a luceren a nadto obsahuje také detaily typů postrojů či archiv dokumentů a plánů.

Nádrž Lipno – rozlohou největší přehradní nádrž v České republice

Nádrž Lipno – rozlohou největší přehradní nádrž v České republice

Údolní nádrž Lipno je největší vodní plochu v České republice. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno jihočeským mořem. Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

Hádejte: který druh dopravy patří k nejbezpečnějším, zároveň je šetrný k životnímu prostředí a odborníci mu prorokují významnou úlohu v budoucnosti? Je to železnice, a právě na její podporu byl rok 2021 vyhlášen Evropským rokem železnic. Proč právě letos? Čeká nás totiž několik důležitých výročí, například 175 let od historicky prvního železničního spojení mezi dvěma hlavními městy Evropské unie z Paříže do Bruselu a také dvě výročí moderních vysokorychlostních vlaků, 40 let TGV a 30 let ICE.

Nejzápadnější bod České republiky

Nejzápadnější bod České republiky

Nejzápadnější bod České republiky leží v Přírodním parku Smrčiny, na dně Újezdského potoka, který zde tvoří státní hranici. Bod leží mezi dvěma hraničními mezníky z roku 1844.

Vyšší Brod – nejjižněji položené město v České republice

Vyšší Brod – nejjižněji položené město v České republice

Město Vyšší Brod, ležící v okrese Český Krumlov, je nejjižněji položeným městem v České republice. Jméno města vzniklo pravděpodobně z označení vysoký nebo vyšší brod, na rozdíl od brodů, které se na Vltavě nacházely na jejím nižším toku.

Šluknov – nejseverněji položené město v České republice

Šluknov – nejseverněji položené město v České republice

Uprostřed Šluknovského výběžku v okrese Děčín leží město Šluknov – nejseverněji položené město v České republice. První zmínky o Šluknovu pocházejí ze třináctého století. Zdrojem obživy starousedlíků bylo zemědělství a chov dobytka, jako vedlejší povolání tkalcovství.

Obří sud v Mikulově – největší sud v České republice

Obří sud v Mikulově – největší sud v České republice

Stavbu tohoto obřího sudu si objednal majitel mikulovského panství Maximilián kníže z Dietrichsteina. Do sudu hodlal ukládat víno, vybrané jako daň od poddaných, kteří měli pronajaté jeho vinice. Na délku měří sud 621 cm, průměr hlavy je 447 cm a průměr přes jeho střed činí 524 cm.

Lobendava – nejseverněji položená obec v České republice

Lobendava – nejseverněji položená obec v České republice

Lobendava v okrese Děčín leží 11 km od Šluknova a je nejsevernější obcí. Ještě o něco severněji leží její osada, která je zároveň silničním přechodem s Německem.

Jablunkov – nejvýchodněji položené město v České republice

Jablunkov – nejvýchodněji položené město v České republice

Město Jablunkov leží pod Jablunkovským průsmykem a bylo založeno na měděné stezce do Slezska v 15. století.

Horní Dvořiště – nejjižněji položená obec v České republice

Horní Dvořiště – nejjižněji položená obec v České republice

V nejjižnější obci České republiky se nachází jeden z nejdůležitějších železničních přechodů s Rakouskem. První písemná zmínka o Horním Dvořišti pochází z roku 1278. Městečko bylo založeno jako pohraniční osada pány z Rožmberka.

Nejvýchodnější bod České republiky – obec Bukovec

Nejvýchodnější bod České republiky – obec Bukovec

Obec Bukovec je nejvýchodnější obcí České republiky s dlouholetou historií a živou současností. V katastru Bukovce leží také nejvýchodnější bod ČR a další nej patří zdejšímu chráněnému stromu, kterým je jilm drsný. Staří jilmu se odhaduje na 360 let a představuje tak největší jilm v České republice.

Dobrovický cukrovar – největší a nejstarší cukrovar na našem území

Dobrovický cukrovar – největší a nejstarší cukrovar na našem území

Největší cukrovar na našem území, naleznete ve Středočeském kraji, v Dobrovici nedaleko Mladé Boleslavi. Náš zároveň i nejstarší gigant zpracuje denně až 15000 tun řepy. Výroba zde začala již roku 1831, kdy Karel Anselm Thurn-Taxis nechal přebudovat zdejší zámek na cukrovar. Od té doby se cukr v Dobrovici vyrábí nepřetržitě, což je zároveň unikát i v evropském měřítku.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň se nachází v Českém lese, západně od Mariánských Lázní. Její vrchol je v nadmořské výšce 940 metrů a tím je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa. Na vrcholu stojí věž ze 70. let, která sloužila jako vojenská radarová stanice, veřejnosti je však nepřístupná.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
Životní styl