Úvod > Aktuality > Film Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale
Kultura

Film Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale

  • Vydáno12. února 2017
Letošní Berlinale v únoru uvede nový snímek režiséra Julia Ševčíka Masaryk. Mezinárodní filmový festival v Berlíně jej zařadil jako součást přehlídky Berlinale Special, promítat se bude od pátku 17. do neděle 19. února.
Pod hlavičkou Berlinale Special uvádí berlínský festival každý rok mimořádné kinematografické počiny nebo pocty světovým filmařským osobnostem. Loni například film Rozum a cit připomněl umění Alana Rickmana. Jak se bude publiku líbit historické drama o někdejším československém diplomatovi Janu Masarykovi a událostech spojených s mnichovskou dohodou?
 

Film s exkluzivní premiérou

Film natočený podle scénáře Alexe Königsmarka a Petra KolečkaKarlem Rodenem v hlavní roli rozhodně nenudí. Odehrává se na pozadí blížícího se válečného konfliktu a bouřlivého období kolem Mnichova, kdy Masaryk působil jako velvyslanec v Londýně. Na plátně se však Masaryk neobjevuje jen jako pouhý politik, ale také jako bonviván se slabostí pro alkohol, milenky a drogy.

Na českou scénu film vstoupil trochu zvláštně: podobně jako jiné domácí snímky, například Obsluhoval jsem anglického krále, zvolil strategii exkluzivní premiéry. Té se Masaryk dočkal 25. prosince pražském kině Lucerna, ale do široké distribuce vstoupí až po uvedení na Berlinale ve čtvrtek 9. března. Je to symbolické datum: v noci z 9. na 10. března 1948 Jan Masaryk zemřel. Zvláštní opatření zvolili tvůrci filmu nejenom proto, aby film získal dostatečný počet projekcí nutný k nominaci na ceny Český lev za rok 2016, ale také kvůli obavám, aby snímek nenatočil některý z diváků a předčasně jej nezveřejnil na internetu.
 

Ušlechtilý TGM versus „veselý Jan“

Karel Roden má s rodinou Masaryků už své zkušenosti: ve dvoudílném snímku o hilsneriádě Zločin v Polné jsme se s ním setkali v roli Tomáše Garrigue Masaryka, nyní si zahrál jeho syna Jana. Než půjdete do kina, vyplatí se oprášit si základní dějepisné znalosti. Například ohledně věku; Jan Masaryk se narodil v září 1886 v Praze, zemřel tedy jako dvaašedesátiletý. Už v dobách pražských studií se proslavil příšerným prospěchem na několika gymnáziích, ještě před maturitou odcestoval do USA.

Krátce po vzniku Československa vstoupil do služeb ministerstva zahraničí a působil jako chargé d’affaires ve Washingtonu, poté jako osobní tajemník Edvarda Beneše (toho ve filmu hraje Oldřich Kaiser), vyslanec v Londýně a posléze jako ministr zahraničí v londýnské exilové vládě. Po druhé světové válce v únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry a několik dní poté zemřel po pádu z okna svého bytu v Černínském paláciPraze na Hradčanech. Okolnosti se nikdy nevysvětlily a dodnes není jasné, zda šlo o sebevraždu, vraždu či nešťastnou náhodu. Je pochován podobně jako TGM a jeho sestra Alice na hřbitově v Lánech.
 

Dva filmy pro Berlín

Film začíná úmrtím československého prezidenta TGM a končí vyhlášením války. Natáčel se například na letišti Praha-Kbely, v areálu Vojenského technického muzea v Lešanech anebo v pražském Rudolfinu, ale také v Nizozemsku a v Londýně, první klapka klapla v září 2015 v Primaciálním paláci v centru Bratislavy. Masaryk ovšem není jediný film, který jede na letošní Berlinale. V hlavní soutěži festivalu bude rovněž uveden polsko-český snímek Přes kosti mrtvých, na kterém se s režisérkou Agnieszkou Hollandovou podílel scenárista Štěpán Hulík. Mysteriózní příběh, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Krobot, se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd. Film bude uveden do kin 20. dubna.
Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Otevřené zahrady Černínského paláce

4. 5.27. 10.
Otevřené zahrady Černínského paláce

Zahrada Černínského paláce bude v letošním roce zpřístupněna veřejnosti od 4. května do 27. října 2024, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

Černínský palác a zahrada v Praze

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlasvní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda