Úvod > Aktuality > Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program

Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program

Vydáno 20. srpna 2018 Zážitky
Hledáte festival, který se koná v neobvyklém prostředí? Kde bude vyvážené množství kultury a zábavy? Kam budete moci přijet s celou rodinou a užijete si všichni? Čekáte od festivalu prostě něco trochu víc než jen sérii koncertů a divadel? Bojíte se, že barokní festival bude nudná jízda na mrtvém koni? Myslíte, že tenhle festival není pro vás, protože vy baroku nerozumíte a je to nuda? Letos festival Theatrum Kuks proběhne od 20. do 26. srpna a nabídne opravdu často bizarní kousky.
KuksVypravte se do Kuksu za jedinečným zážitkem! Od pondělí 20. do neděle 26. srpna tu bude probíhat festival Theatrum Kuks, který letos slaví již 17. sezonu.
 
Divadlo, koncerty, operu, tanec, pohybovou performance, výtvarné umění, dva workshopy, program pro děti, divadelní výlet do Adršpašských skal či vodácký výlet po Labi – to vám nabídne sedmnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks v kulisách perly českého baroka - obce Kuks.

V pondělí 20. 8. zahájí program na Kuksu prolog - vernisáž výstavy skic, návrhů a rozborů architekta Viktora Vlacha o Kuksu a dalších Sporckových stavitelských projektech, která proběhne v 18:00 hodin v Rentzově muzeu barokního tisku Kuks. Od 19:30 bude následovat koncert s názvem La Bilancetta - tři sta let staré notové zápisy komorních skladeb francouzských autorů 17. a 18. století v podání jaroměřského souboru staré hudby.
 

Úterní výlet do Adršpašských skal

AdršpachV úterý 21. 8. se těšte na hudbu ve skalách. Od 17:15 se bude konat koncert Stanislava Bohadla a Lukáše Pelce u Malého vodopáduAdršpašských sklách s názvem Due di Kuckus (Kristus v Adršpachu). Po něm následuje v 18:00 divadlo ve skalách Geisslers Hofcomoedianten – Ambrosia, což bude divadelně-interaktivní výstava s oživlými exponáty o sv. Ambrožovi, kterou budete objevovat v nejrůznějších zákoutích Adršpašských skal!
 

Krása vystřídá nádheru na barokní slavnosti

KuksStředa 22. 8. přinese do Kuksu božskou tragikomedii o kráse, která svedla samotného Amora - divadelní kus Krása střídá nádheru, jenž slavnostně zahájí festival. Moliérovu hru předvede soubor Geisslers Hofcomoedianten. Jedná se o kukskou premiéru! 

A co by to bylo za barokní festival bez slavnosti! Ta proběhne ve středu od 22:00 hodin. Student scénografie na Kald DAMU Ondřej Menoušek navrhuje dechberoucí světelnou dekoraci špitální zahrady, pan Rudolfský dodá kukské víno na přípitek, restaurace Baroque připraví gurmánský zážitek v podobě rautu, který vám naservírují sluhové ne nepodobní těm, co mají dva pány v podání žáků ZUŠ Jaroměř. To vše v rytmu barokní hudby v interpretaci souboru La Bilancetta. Nezapomenutelný zážitek je zaručen! 
 

Baroko na vodě - čtvrteční vodácký výlet na Labi

LoďČtvrteční program 23. 8. má podtitul "Baroko na vodě" a láká na plavbu po Labi trochu jinak. Zájemci si totiž během čtvrteční pavby mohou sjet Labe, ovšem zcela v jiném pojetí: chystá se divadelně-hudebně-vodácký výlet vol. 2 „Jedu Labe!“. Tento program vznikl ve spolupráci s organizací „Jedu Labe“, která zpřístupňuje vodákům řeku Labe ze Dvora Králové nad Labem až do Kuksu.

Ve Dvoře Králové nad Labem nastoupíte do kánoí či raftů a sjedete Labe s několika zastávkami až do Kuksu. Celovýletní vstupné za jednotnou cenu 350 Kč (v ceně je jízda lodí ze Dvora Králové až do Kuksu, dvě divadelní představení a jeden koncert). Vstupenky lze zakoupit i samostatně na jednotlivé akce.
 

Iva Bittová a barokní hazard

Iva BittováPáteční program už bude opět vábit do areálu na Kuksu. Od 19:00 hodin vystoupí v zahradě hospitálu Iva Bittová. Čeká vás intimní koncert české české herečky, zpěvačky a houslistky s mezinárodním renomé inspirovaný barokem. V rámci koncertu vystoupí i účastníci hudební dílny Ivy Bittové, která probíhá v rámci festivalu. Jednotné vstupné vyjde na 300 Kč.

Poté by to chtělo něco ostřejšího. Co třeba barokní hazardní hry? Hudebník a barokní nadšenec Ondřej Macek, umělecký vedoucí souboru Hof-Musici, vás nad sklenkou vína ve 22:00 naučí ve festivalovém šapitó hazardní hry, kterým holdoval nejen hrabě Sporck a jeho přátelé! Vstupné je zdarma.
 

Astronomicko-alchymistický trenažer, rožnění svatého Vavřince i flétnovýmág Jiří Stivín

KuksProgramově nabitá je také sobota 25. 8. V okolí kukského mostu a Rentzova muzea barokního tisku během celého dne (od 10 do 18 hodin) můžete projít astronomicko-alchymistický trenažer pro malé i velké. Na několika interaktivních stanovištích se poučíte o všech metafyzických kouzlech barokní alchymie. Závěrem je poslední tajemné stanoviště, na které se dostanou pouze pozorní učedníci!  
Ilegumova divadelní společnost získala rezidenční pobyt na festivalu a tento projekt tedy vzniká exkluzivně pro festival Theatrum Kuks. Vstupné je zdarma.

V 10:30 vás Jiří Jelínek, Divadlo DNO a open art zve na Život a smrt svatého Vavřince aneb Převeliké rožnění. Divadelní představení o svatém Vavřincovi loutkového génia Jiřího Jelínka s ebude konat v parčíku nad kukským mostem cestou na hospitál. Vstupné je dobrovolné.

V 16:00 předvede Musica Bohemica historické písně z doby třicetileté války. Komponovaná díla, pololidové a umělé skladby a tance, které glosují události třicetileté války v autorské úpravě skladatele a uměleckého vedoucího souboru Musica Bohemica Jaroslava Krčka. Koncert se uskuteční v refektáři hospitálu Kuks. Vstupné je za 200 Kč.

Jiří StivínZlatým hřebem večera bude v 18:00 Jiří Stivín & Václav Uhlíř – Sporckovský quodlibet. Jedinečná multižánrová hudební směs na téma Sporkovských árií v podání flétnového mága Jiřího Stivína a varhaníka Václava Uhlíře. Nastudováno exklusivně pro festival Theatrum Kuks. Koncert prběhne v lapidáriu hospitálu Kuks, vstupné je 300 Kč.

A lapidárium bude také ve 21:00 hostit Ensemble Damian: Antonio Vivaldi – La Gloria e Himeneo. Jedná se o serenatu pro francouzského velvyslance v Benátkách u příležitosti sňatku Ludvíka XV. s polskou princeznou Marií Leszczynskou v podání olomouckého barokního operního souboru Ensemble Damian pod vedením skladatele Tomáše Hanzlíka. Vstupné je za 250 Kč.
 

Festival uzavře chlípná neděle

lesní erotická němohraNeděle 26. 8. bude ve znamení skutečně bizarních kousků. Výjimkou je od 11:00 Hof-Musici: Antonio Bioni – Missa in D, novodobá světová premiéra mše zapomenutého skladatele Antonia Bioniho, který působil i v Kuksu! Mše za hraběte F. A. Sporcka se koná k 280letému výročí jeho úmrtí (30. 3. 1738). Vstupné je 150 Kč.
 
Odpoledne v 17:00 hodin si nenechte ujít soubor Geisslers Hofcomoedianten s kusem G. B. Andreiniho – Magdaléna lascivní a kajícná. Jedná se o chlípně-zbožné oratorium na vodní ploše o nejznámější kurtizáně všech dob. Vstupné je 200 korun.

Ve 20:00 budou Geisslers Hofcomoedianten pokračovat kusem V borůvčí, což je lesní erotická němohra. Vše bude k vidění v bývalé barokní sýpce v obci Heřmanice u Kuksu. Vstupné je rovněž 200 korun.
České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Lázeňský areál v Kuksu

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck - 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Hostinec u Zlatého slunce v barokním Kuksu

Hostinec u Zlatého slunce v barokním Kuksu

Hostinec u Zlatého slunce byl založen hrabětem F. A. Sporckem v r. 1699. Aktuálně je hostinec uzavřen a probíhá jeho rekonstrukce.

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Další aktuality

12.9.
2014
Probuďte své smysly v klášterní zahradě ve Vrchlabí

Probuďte své smysly v klášterní zahradě ve Vrchlabí

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky
24.8.
2018
Vydejte se na výlet do Krkonoš - do Pece pod Sněžkou

Vydejte se na výlet do Krkonoš - do Pece pod Sněžkou

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky
21.8.
2018
Prožijte historicky první Hradozámeckou noc na Kuksu

Prožijte historicky první Hradozámeckou noc na Kuksu

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky
25.7.
2018
Zoo Dvůr Králové nabízí večerní safari

Zoo Dvůr Králové nabízí večerní safari

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky