Úvod > Aktuality > Jedenáctý Signal Festival začíná – užijete si jej naplno!
Kultura

Jedenáctý Signal Festival začíná – užijete si jej naplno!

  • Vydáno11. října 2023
Jedenáctý ročník Signal Festivalu startuje již ve čtvrtek 12. října a potrvá až do neděle 15. října 2023. Uvede 20 uměleckých instalací v pražském centru, Karlíně, Holešovicích, Letné i Bořislavce a nabídne největší galerijní zónu ve své historii. Dramaturgie festivalu se proměňuje a rozšiřuje – těšit se můžete na instalace využívající kromě světla také zvuk, AR, 3D scanning nebo nejnovější digitální technologie. Festival bude probíhat každý den od 19:00 do 24:00. Se vstupenkou Signal VIP prozkoumáte všechny instalace galerijní zóny už od 18:00, bez front a čekání. Dětská expozice Signal Playground: Duha bude otevřena každý festivalový den již od 14:00 hodin.

Signal festival oživí známá i méně známá místa Prahy očima předních českých a světových umělců z oblasti audiovizuálního umění. Jedenáctý ročník slavnostně zahájí videomapping Echo od japonského studia Flightgraf. Projekt, který vznikl speciálně pro Signal Festival na fasádě karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje propojí přírodu, životní prostředí a architekturu. Zahájení proběhne ve čtvrtek 12. října v 19:00 a bude přístupné zdarma. Čekání mezi videomappingy si návštěvníci mohou zkrátit interaktivní hrou od Mercedes-Benz.

Videomappingy letos na festivalových trasách najdete hned dva. Maďarský umělec András László Nagy vůbec poprvé rozsvítí budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí. Jeho projekce Luminary Glyphs za využití umělé inteligence propojí historii písma a moderní technologie. Oba videomappingy budou zdarma a spouští se každých 15 minut od 19:00 do 24:00.


Největší galerijní zóna v historii festivalu

signalJedenáctý Signal festival představí na sedmi unikátních místech dosud největší galerijní zónu, kterou připravil kurátorský tým pod vedením audiovizuálního umělce Pavla Mrkuse. Na hřišti u ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí, v Invalidovně, Kunsthalle Praha, Hale 13 Holešovické tržnice, kostele U Salvátora, Kampusu Hybernská a v hlavní budově Muzea hl. m. Praha na Florenci tak mohou návštěvníci prožít jedinečné audiovizuální, zvukové i divadelní instalace, mnohdy vytvořené speciálně pro Signal festival, včetně odpolední expozice pro děti. Vstup do galerijní zóny po celou dobu festivalu umožňuje vstupenka Signal Plus. Vstupenka Signal VIP je pak pro ty, kteří chtějí Signal Festival prožít bez front, čekání a se vstupem do galerijní zóny o hodinu dřív než ostatní. Více informací o vstupenkách najdete na signalfestival.com/vstupenky.

Signal festivalRenomovaný mexicko-kanadský umělec Rafael Lozano-Hemmer představí na hřišti ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí jedinečnou velkoformátovou projekci Thermal Drift, která v reálném čase prostřednictvím termokamery vytvoří na základě tělesného tepla diváků jejich vlastní portréty. Silný audiovizuální zážitek slibuje kromě videomappingů i velkorysá instalace FLUX 2023 od polského kolektivu Ksawery Komputery. Interaktivní dílo, sestavené z 800 metrů dlouhých dvoustranných LED pásek, v Invalidovně znázorní virtuální otěže naší společnosti. Největší instalace letošního ročníku Horizon z dílny španělského kolektivu Playmodes pak doslova pohltí Halu 13 Holešovické tržnice. Skrze unikátní propojení světla, zvuku, prostoru a perspektivy vtáhne diváka na pohlcující cestu až za hranici fyzické skutečnosti. Díky spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy nabídne Signal Festival návštěvníkům další unikátní zážitek – před oficiálním dokončením rekonstrukce zpřístupní pouze během konání festivalu druhé patro hlavní budovy Muzea hl. m. Prahy na Florenci, kde bude představení Citová paměť k vidění.


Signal Festival rozsvítí Letnou, Rustonku i Bořislavku

Mimo základní festivalové trasy budou návštěvníky čekat satelity. Známá umělecká díla veřejného prostoru od Zdeňka Sýkory (ikonický černobílý obklad větracích komínů Letenského tunelu), Jiřího Příhody (kinetický objekt VISTA MARS promítající reálné záběry z planety Mars) nebo Frederica Díaze (Concrete Layers, odkazující na historickou obchodní stezku), která během Signal Festivalu oživí výjimečné světelné a zvukové projekce od předních českých audiovizuálních umělců.

signal festivalVe spolupráci s kreativním týmem glo™ uvede Signal Festival nepřehlédnutelnou skupinu pětimetrových světelných kruhů glo™ CIRCLE, která doslova rozehraje barvami Sudkovy sady. Na Náměstí Republiky pak v kooperaci se Siemens domácí spotřebiče představí jedinečnou audiovizuální instalaci Siemens EQube, která je unikátním výsledkem spojení abstraktního umění vytvořeného člověkem a strojově dokonalé technologie. Autoři instalace jsou multidisciplinární umělec a kreativec Alex J. Jindrák a Innovate studio.

Signal Festival myslí i na své nejmladší diváky. V Kampusu Hybernská představí historicky první instalaci určenou pro děti. Interaktivní instalace Signal Playground: Duha od českého kreativního studia 3dsense nabídne hned několik různých exponátů, které mohou malí i dospělí volně prozkoumávat. Instalace bude otevřena každý den festivalu již od 14:00 hodin.


Mapa, vstupenky a všechny praktické informace na jednom místě

Všechny festivalové trasy můžete jednoduše prozkoumat skrze oficiální mobilní aplikaci, ve které najdete i kompletní program a další užitečné informace včetně jedinečné virtuální trasy Signal AR, která byla připravena v rámci 9. ročníku Signal Festivalu v roce 2021. Aplikace je zdarma ke stažení pro iOS a Android.

Vstupenka Signal Plus vyjde na 350 Kč, Signal VIP pak na 1690 Kč. Více informací o vstupenkách najdete na webu signalfestival.com/vstupenky.

Signal festival 2024

10. 10.13. 10.
Signal festival 2024

12. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 10. do 13. října 2024. Tématem je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela se nachzí sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Vojanovy sady v Praze

Vojanovy sady v Praze

Zahrada bývá označována za nejstarší částečně zachovalou zahradu v Praze. Původně byla založena jako klášterní. Obdivovat zde můžete krápníkovou výzdobu kaple sv. Eliáše s nástěnnými malbami či sluneční hodiny ze 17. století.

Galerie Kooperativy Praha

Galerie Kooperativy Praha

Budova pojišťovny nabízí i veřejně přístupná místa určená pro běžné návštěvníky. Najdete ze kavárnu a galerii, ve které jsou vystavena díla z umělecké sbírky pojišťovny nebo jsou zde pořádány tematické výstavy.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Kostel sv. Salvátora v Praze

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Invalidovna v Karlíně

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky