Úvod > Aktuality > Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Vydáno 10. listopadu 2017 Gurmánská turistika
Tak jako každý rok se i letos 11. 11. v 11 hodin se rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Čekají na vás tóny medu, broskví, mandarinek, muškátu, jahod, přezrálých třešní i povidel, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2017 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?

Velkolepé průvody, ohňostroje a lampiony

Svatomartinské víno

Jednu z největších svatomartinských oslav pořádají v Jihlavě, kam v sobotu 11. listopadu přijede svatý Martin v čele velkého průvodu s lucernami již podevatenácté. Průvod navazující na dávnou tradici, popsanou v lidových pověstech z Jihlavy a okolí, vychází a vyjíždí v 17.00 hodin od brány Matky Boží a před šestou dorazí na hlavní náměstí, kde bude pokračovat komponovaným ohňostrojem a koncertem folkrockové skupiny AG Flek ze Zlína.

VinařOd pátku 10. listopadu až do neděle 19. listopadu se můžete přijet podívat na vinařskou akci Svatomartinský Mikulov. Jsou to dny svatomartinských menu a husích specialit, svěcení, slavnostního otvírání a degustování mladých a svatomartinských vín, jarmarku, divadelních představení a také mimořádně zpřístupněných historických památek – například Dietrichsteinská hrobka pořádá kostýmované prohlídky a společně s průvodcem můžete vystoupat na Svatý kopeček. Program vyvrcholí v sobotu 11. listopadu v 11:00 hodin, kdy na Náměstí přijede sv. Martin na bílém koni a přesně v 11:11 hodin proběhne slavnostní otevření Svatomartinských vín s ochutnávkami. Děti i dospělé určitě potěší také sobotní večerní procházka zámeckou zahradou s názvem Svatomartinská světýlka, která začne v 17:00 hodin.
 

Kam za svatým Martinem?

Mikulov a Jihlava samozřejmě nejsou jediná místa, kam svatý Martin přijede. Přivítat ho můžete také v Hradci Králové, v Praze na Letné, na zámku Zbiroh nebo na Loučni v Hustopečích anebo v Českém Krumlově.

Tam se koná Festival vína a v sobotu 11. listopadu budou moci obyvatelé i návštěvníci společně sledovat na náměstí Svornosti příjezd sv. Martina, který v 11:11 hodin přiveze Svatomartinské víno a zahájí Svatomartinské hodování. Těšit se můžete na mladé víno z vinařství Vladimír Tetur, Nového vinařství, Zámeckého vinařství Bzenec či vinařství Mádl z Velkých Bílovic. Svatomartinské víno z náměstí Svornosti poputuje do desítky krumlovských restaurací, které budou svým hostům nabízet od soboty 11. listopadu až do neděle 19. listopadu Svatomartinské víno a menu.

Hrad KřivoklátTýž den a ve stejném čase proběhne také Svatomartinský koštBrně na náměstí Svobody anebo na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti - tady bude za hlaholu zvonů probíhat žehnání svatomartinských vín Slovácka, která přiveze Martin s krojovanou chasou.

Kulturní i gastronomický program je pro vás připraven i na hradě Křivoklát, kde o víkendu 11. a 12. listopadu proběhne Svatomartinský košt. Nenechte si ujít výborné jídlo i víno za zvuků cimbálovky! Přivítejte v 11 hodin svatého Martina na bílém koni. Svatomartinský košt připravila Hradní krčma, kterou najdete na I. nádvoří hradu.
 

Za vínem na vinici i do podzemí

Kolem Svatomartinských vín se točí celá řada dalších programů a akcí. Jsou to první vína nového ročníku, se kterými si podle tradice můžete přiťuknout teprve na sv. Martina. Svěží, mladá a ovocitá vína se vyrábějí výhradně z raných odrůd a prodávají se pod společným označením na etiketě a uzávěru.

Sobotní program v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji se bude odehrávat 11. listopadu v 11.00 hodin na vinici svaté Kláry.

Dozlatova vypečená svatomartinská husička a Svatomartinská vína ročníku 2017 vám budou také chutnat v unikátním labyrintu historických vinných sklepů ve Valticích, který hlasy veřejnosti opakovaně vynesly k titulu TOP vinařský cíl České republiky. Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí se letos konají netradičně 18. listopadu 2017, rezervujte si své místo včas.
 

Vinné sklepy, jarmarky a trhy

Svatý Martin nabízí také příležitosti k podzimnímu obcházení vinných sklepů – o víkendu 11. a 12. listopadu se koná Festival otevřených sklepů na Mikulovsku, na kterém máte jedinečnou příležitost degustovat vína 31 vinařů hned v pěti obcích. Ti vám nabídnou nejen skvělá vína předešlého roku, ale i mladá vína ročníku 2017, k tomu navíc spoustu svatomartinských a zabijačkových specialit.

sobotu 11. listopadu ochutnáte svatomartinská vína v Miloticích na akci nazvané Martinské Šidleny anebo v Svatomartinské slavnosti v Bzenci, kde se bude navíc víno slavnostně světit.

Svou tradici má také Martinský trh v Bílovci nebo Vítání sv. Martina v Blansku, které je podzimním několikadenním svátkem s historickým průvodem a jarmarkem. Za mladým vínem a husími laskominami se mohou vypravit i obyvatelé a návštěvníci Prahy, a to na farmářské tržiště Náplavka v Praze, kde bude husí pečínka a dobré víno k mání v sobotu 11. listopadu od 10 až do 21 hodin! Trh se potáhne od Výtoně pod Vyšehradskou skálu.

Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

Degustace letošního mladého vína, husí pečínka, ochutnávka nejrůznějších specialit, cimbálka a jazz, to jsou Svatomartinské slavnosti a pečená husa v neděli 11. listopadu na Náplavce mezi železničním mostem na Výtoni a vyšehradskou skálou.

Martin na bílém koni pod Bílou věží

Martin na bílém koni pod Bílou věží

Zimou turistická sezóna v Hradci Králové nekončí. Na uvítání zimní sezóny v do Hradce Králové zamíří Martin na bílém koni. Na Velké náměstí pod Bílou věž přijede 11. listopadu a odstartuje bohatý program pro všechny věkové generace.

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu. Těšit se můžete na zeleninu, ovoce, čerstvé maso z českých farem, uzeniny z malých rodinných řeznictví, dobré pečivo, vajíčka z domácích chovů a jiné potraviny.

Svatomartinské víno v Botanické zahradě - Svatomartinský přípitek

Svatomartinské víno v Botanické zahradě - Svatomartinský přípitek

Ochutnávání mladých vín patří k tradičním rituálům milovníků vína, kteří se již nemohou dočkat, až pozvednou sklenici svěžího a jiskrného moku z nové úrody lahodných hroznů z prosluněných vinic.