Úvod > Aktuality > Na Pustevnách od tohoto víkendu opět vládne Ledové království

Na Pustevnách od tohoto víkendu opět vládne Ledové království

Vydáno 5. ledna 2017 Zážitky
Pokud už přemýšlíte nad lednovým programem, měli byste si určitě do kalendáře poznamenat 3 data: 7.-8. 1., 14.-15. 1. a 21.-22. 1. 2017. Oblíbený cíl turistů z celé Moravy a Slezska, horské sedlo Pustevny, oživí po celý leden sochy z ledu a sněhu od profesionálních sochařů z nejrůznějších zemí světa. Oproti loňskému roku, kdy se sochy tesaly ze 6 tun ledu mají pořadatelé před sebou výzvu v podobě 35 tun. Vše doprovodí zábavný program pro děti s rádiem Čas. A stejně jako loni bude vstup zdrama.
Ani mimořádně teplé a proměnlivé počasí posledních zim neohrozí akci Ledové sochy na Pustevnách 2017, které se uskuteční na Pustevnách od soboty 7. ledna a potrvá do 22. ledna.

Sochy se budou vytvářet přímo na horách, návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost přihlížet, jak z neforemných kvádrů vznikají umělecká díla. Ledové a sněhové monumenty se budou vyrábět během prvních dvou víkendů.

A co na vás bude čekat? Sochy v nadživotní velikosti z čirého ledu, ledová stěna vzkazů, královský ledový trůn i ledový bar. Celá galerie ledových soch bude krásně barevně nasvícená. Sochy vytvoří umělci, kteří na Pustevny dorazí z nejrůznějších koutů světa. A aby pořadatelé ledosochání přiblížili více i dětem, můžou si zkusit malování na sníh v dětské ledové a sněhové dílně.

Připraveny budou dva stany, přičemž každý nabídne divákům jiné téma. V prvním stanu se návštěvníci ponoří na mořské dno, v druhém zavítají do makrosvěta brouků.

První zmínky o tvorbě ledových soch sahají až do roku 600 před n. l. do Číny. Později někdy kolem roku 1600, zase v Číně, místní rybář vyrobil ledové lucerny pro osvětlení v zimních měsících. Současné ledosochařství se už posunulo o míle daleko, a tak i na Pustevnách bude možné obdivovat, co vše jde z ledu krásného vytvořit. Většina soch se ponese v pohádkovém duchu a u všech se bude možné bez omezení fotit. Sněhové království je vyhledávanou akcí. Pravidelně se jí účastní více než 30 výtvarníků, Pustevny díky symposiu navštíví kolem deseti tisíc lidí. Během 17 ročníků bylo vytvořeno přes 200 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 110 profesionálních výtvarníků, z pěti zemí. Návštěvníci Pusteven si mohou užít kombinaci výstavy ledových soch s doprovodným programem a výlet po nové cestě na Radhošť.

Výtvory se budou sochat z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m. Jeden kus váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody, díky které je led překrásně čirý.

Na Pustevny se určitě vyplatí dorazit, i bez lyží a sáněk, pokud v lednu ještě nenasněží. Chybět totiž nebude ani zábavný doprovodný program „Zimní pohádka s Rádiem Čas“.

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Lyžařské středisko Pustevny

Lyžařské středisko Pustevny

Lyžařské středisko Pustevny se nachází 6 km od Frenštátu pod Radhoštěm. Lyžařské terény jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro zdatnější lyžaře.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, nyní (2017) začíná jeho rekonstrukce. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Ledové sochy na Pustevnách 2018

Ledové sochy na Pustevnách 2018

Rok se s rokem sešel a opět se můžete přijet podívat na ledovou nádheru na Pustevny. Od 6. do 21. ledna budou k vidění unikátní ledové sochy.